A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ Ekle
Zırh Nedir? Zırh Ne İşe Yarar?

Zırh Nedir? Zırh Ne İşe Yarar?

 

Zırh nedir? Zırh ne işe yarar, neyden yapılır, tarihçesi, özellikleri nelerdir? Zırh hakkında bilgi.

zirhZırh; Eski savaşlarda öldürücü silâhlardan korunmak için giyilen demir tel ve levhalardan yapılan elbiseye verilen addır, Eskiden zırh, yalnız insanlara değil, atlara da giydirilirdi.

Savaşlarda zırhın çeşitli biçimleri kullanılırdı. Savaşa gidenler bazen tepeden tırnağa kadar zırhlara bürünürlerdi. Hayvanlara giydirilen bu ağır zırhlar içinde, savaşçı çok defa hareket kabiliyetini kaybeder, daha hafif giyinen savaşçıya yenilirdi.

Zırh, çok eskiden beri kullanılır. Ateşli silâhlar çıkmadan önce, insanlar korunmak için zırhlara çok önem vermişlerdi. Orta Çağda, şövalyelik gelenekleri içinde zırhların yeri ve önemi büyüktü. Avrupa’da XII.-XV. yüzyıllarda şövalyeler, ağır zırhlar içinde savaşa katılırlardı. Derebeylik gelenekleri içinde yer alan silâh ve at oyunlarında, kargı ve kılıcın geçmediği, ağır ve baştan aşağı demir zırhlar giyilirdi. Şövalyeler bu zırhı uşaklarının yardımı ile giyerler ve gene onların yardımı ile ata binerlerdi. Bu zırhla koşmak değil, yürümek bile güçtü.

Bu ağır zırhlar 100 Yıl Savaşı’nın sonunda, hafif zırh giyen askerler karşısında yenilgiye uğrayıp, yavaş yavaş önemini kaybetti.

Eski Türkler, üzerilerine çok defa kaba deriden veya tel ve demirle örülü zırhlar giyerlerdi. Türkler, Avrupalılar’da olduğu gibi tepeden tırnağa zırha bürünmezler, sadece başlarını ve göğüslerini koruyan zırhları giyerlerdi. Osmanlı zırhları da ayrı ayrı parçalardan ibaretti.

Zırhlar sadece deri, tel ve demir levhalardan yapılmaz, önemli kişiler süslü zırhlar da giyerdi. Padişahların zırhları gümüş ve altın kakmalarla süslenir ve üzerine Kuran’dan âyetler ve sultanların adları da yazılırdı.

Vücudu zedelememesi için zırh gömleklerin altına pamuklu ve dikişli kalınca hırkalar veya gömlekler giyilirdi.

 
  • diline pelesenk olmak ne demek
  • dillere pelesenk olmuş ne demek
  • pelesenk
  • pelesenk ne demek
  • Pelesenk Ne Demek – Pelesenk Sözlük Anlamı
  • pelesenk olmak ne demek
  • pelesenk olmak ne demektir
  • pelesenk olmuş ne demek
  • Yüksek Yüksek Tepelere sözleri