A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ Ekle
Zekeriya Beyaz

Zekeriya Beyaz

    

akademisyen





1 Mart 1938 tarihinde Gaziantep'te doğdu. İlk tahsilini Gaziantepte, orta tahsilini Kahramanmaraş İmam–Hatip Lisesi'nde yaptı. 1 Mart 1963 tarihinde Nizip Ulu Camii'nde imam – hatip olarak ilk defa memurluk görevine başladı. 1972 yılında İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü'nden mezun oldu. Diyanet İşleri Başkanlığı teşkilatında, 14 yıl imam–hatiplik, vaizlik ve müftülük görevlerinde bulunduktan sonra 3 Mart 1977 tarihinde Diyanet'teki görevinden istifa ederek ayrıldı. 10 yıl kadar serbest yazarlık ve gazete köşe yazarlığı yaptı. 1985 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nden “İslam Hukuku ve Türk Medeni Hukuku'na göre Evlenme” konulu teziyle yüksek lisans mezunu oldu.

1987 yılında aynı enstitüden "İslam Hukukuna Ve Türk Medeni Hukukuna Göre Aile Hayatı" konulu teziyle doktora diploması aldı. 20 Mart 1987 tarihinde İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde okutman olarak devlet memurluğu görevine yeniden başladı. 23 Nisan 1991 tarihinde sosyoloji doçenti oldu.

14 Mart 1999 tarihinde İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Din Sosyolojisi profesörlüğü kadrosuna atandı. 2000–2003 tarihleri arasında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi dekanlığı görevini yaptı. 4 Aralık 2003 tarihinde İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'ndeki eski görevine döndü. 1 Mart 2005 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yaş haddinden emekli oldu. Evli ve 5 çocuk babası.