A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ Ekle
VoIP Protokolleri

VoIP Protokolleri VoIP Protokolleri

Birçok VoIP protokolünün olması biraz garip gelebilir. Fakat sistemlerde farklı nedenlerden dolayı farklı protokollerin kullanımı gerekli olabilmektedir. Bütün bunları tek bir protokolde birleştirmek olası. Lakin şirketler ve organizasyonlar kendi ihtiyaçlarına göre farklı protokoller kullanırlar. Bunları tek bir protokolde birleştirme niyeti, farklı protokollerin birbirleriyle ortak çalışması için geliştirilen arayüzlerin varlığına toslayıp dirençle karşılaşacaktır.

İlk protokol sinyalleme protokolüdür ve çağrıyı kontrol etmek- yönetmek için kullanılır. Çağrı kurma, çağrı sonlandırma, çağrı yönlendirme gibi bir takım elementleri içerir. VoIP için yaygın olarak kullanılan ilk protokol H323"dü. Fakat titiz bir tanımı yapılmadığı için sonuç olarak bunun da değişik türevleri-sürümleri geliştirildi. Bunlardan ilki "Skinny"di ve Nortel"den gelen bir Cisco tescilli protokoldü. Ve adı da Unistem idi. Kullanımı sırasında birçok arabirim sorunuyla karşılaşıldı. Bütün bunların sonucunda da genel bir standart halini alarak SIP (Session Initiation Protocol / Oturum Başlatma Protokolü) protokolü geliştirildi.

İkinci tip protokol ise VoIP trafiği için veri alışverişini kontrol etmede kullanılır. Bu protokol içindekilerden biri olan RTP (Real Time Protocol / Gerçek Zamanlı Protokol), hem videoyu hem de sesi idare ediyor. RTP"nin veri değişimini yapabilmesi için kodekler gereklidir. Bu kodeklerden biri ise vocoder"dir. En sık kullanılan VoIP vocoder"i ise G711"dir. Bununla beraber değişken veri oranlarında ve farklı kalitelerde sesler sunan protokoller de mevcuttur.

 

VoIP Protokolleri

IETF - Bu internet mühendisliği görev gücünün protokolüdür.ITU - Uluslararası Telekomünikasyon Birliğinin protokolü.
H.248 - ITU tavsiyesi ile geliştirilmiş "Gateway Control Protocol" isimli ve ayrıca IETF RFC 2885 (Megaco) diye de adlandırılan; çoklu medya oluşturulması için bir merkezi mimariyi tanımlayan protokoldür. Bu protokol ITU ve IETF"nin ortak işbirliği ile oluşturulmuş bir protokoldür.
H.323 - Paket-tabanlı çoklu medya iletişim sistemleri için tanımlanmıştır. Çoklu medya uygulamaları için dağıtık mimariyi ifade eder.
Megaco - Bu ayrıca IETF RFC 2885 ve ITU H.248 olarakta bilinir. Çoklu medya uygulamaları oluşturmak için bir merkezi mimariyi ifade eder.
Media Gateway Control Protocol (MGCP) - IETF RFC 2705 olarak ta bilinir. Çoklu medya uygulamaları oluşturmak için bir merkezi mimariyi ifade eder.
Real-Time Transport Protocol (RTP) - IETF RFC 1889"ın altında tanımlanır ve gerçek zamanlı uygulamaların nakil protokolü olarak tanımlanır. RTP, VoIP iletişiminin ses/medya parçasının iletim/taşınma mekanizması olarak vazife görür. Ve bütün VoIP iletişiminde kullanılır.
Session Initiation Protocol (SIP) - Oturum Başlatma Protokolü.IETF RFC 2543 olarak bilinir ve çoklu medya uygulamaları oluşturmak için bir dağıtık mimari olarak tanımlanır.

 

Merkezi ve Dağıtık Mimariler

VoIP"in avantajlarından biri de, verileri taşıyan network/ağ için kurallar koymaz/belirlemez. Önceki telekomünikasyon ağları, bütün bir anahtarlama istasyonu ve veri değişimini içeren bilgi kümesinin tek bir merkezi yapısıydı. Paket teknolojisi beraberinde yönlendirme ve bilgi kümesi işlemleri nerede en çok lazım iseler oralarda barındırma avantajını getirdi. Bu da ister bir dağıtık mimariyi isterse merkezi mimariyi fark ettirmiyor.

Her iki mimarinin de VoIP ile kullanılması, en optimum protokolün hangisi olduğunu etkilemiyor. Bu da neden bu kadar çok protokol olduğunu bize açıklıyor.


 • diline pelesenk olmak ne demek
 • dillere pelesenk olmuş ne demek
 • pelesenk
 • pelesenk ne demek
 • Pelesenk Ne Demek – Pelesenk Sözlük Anlamı
 • pelesenk olmak ne demek
 • pelesenk olmak ne demektir
 • pelesenk olmuş ne demek
 • Yüksek Yüksek Tepelere sözleri
 •   Ad Soyad
    Yorum