A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
Visual, Studio, dan, Umut, Verici, Git, Desteği,
Visual Studio dan Umut Verici Git Desteği

Visual Studio dan Umut Verici Git Desteği Burada Microsoft tarafından Visual Studio ve Team Foundation Server için Git desteğinin verilmeye başlanmasıyla nasıl iyi bir başlangıç yapıldığı anlatılmaya çalışılacaktır.

Öncelikle Git’in ve Github’ın ne olduğunu anlatmakta fayda var.Git, en basit hali ile kodlarımızı yönetmemize ve kodlarımızın kaynak versiyonlarını kontrol kontrol etmemizi sağlayan sistem olarak açıklanabilir. Github ise, kaynak versiyon kontrol sistemleri için kullanılan uzak depo (repository) şeklindeki kullanımı denilebilir.

Neden böyle bir kullanıma ihtiyaç olduğunu da açıklayalım. Yeni geliştiriciler böyle bir yapı kullanmadan projelere genelde “en son projem” vb. gibi klasör adları veya tarihler vererek yapmaya çalışır. Bir süre sonra yaptıklar proje aşırı yer kaplama dağınık bir hal almaya başlar. Yazılım şirketleri ise, birden fazla programcıyla bir projeyi yürütmeye çalışırlar. Böyle projelerde kaynak kodlarının takibi ve yönetimi epey büyük sorun olmaktadır. Birden çok kullanıcının aynı kod üzerinde çalışması sonucunda diğer kişi veya kişiler istemeden de olsa kodu değiştirip bozabilir.Böylece epey bir verimsizlik ortaya çıkmaktadır. Ayrıca Versiyonların takip edilebilmesi ve projeye ilişkin dosyaların derli toplu olması gereklidir. Böyle nedenlerden dolayı Java, C, C++, C#, php, html, css, phyton, perl vb. diller için Git kullanımı tavsiye edilmektedir.

Ayrıca, Github Hakkında Daha Detaylı Bilgi İçin:
http://www.Cyber-warrior.org/Forum/github-sosyal-kodlama_474401,0.cwx


Geçmiş yıllarda Microsoft yazılımları tarafında bu konu için epey bir sıkıntı çekilmiş, bir süre Visual SourceSafe kullanılmış, ve sürekli daha iyi alternatiflere bakılmış. Daha sonraları ise geliştiriciler tarafından şirket içindeki izole projelerden geliştirilip dağıtılarak tüm dünyaya yayılmıştır.

Linux geliştiricileri tarafından sürekli değişen Linux kod tabanı için geliştirilen ve bize verilen Git, artık Visual Studio kullanan geliştiriciler için de kullanılabiliyor.

Yaymak,

Eğer daha önce hiç Git kullanmadıysanız, gücü ve kolaylığı hakkında fikir almak için bir test sürüşü yapmalısınız. Basit bir indirme ve artık çalışmaya hazır. Komut satırı düşündüğünüz kadar zor değil ve isteğe bağlı birçok arabirim istemcileri de mevcut.

Git’in anahtarı doğal dağıtık yapısıdır, oysa Team Foundation Server (TFS) ve Visual SourceSafe Windows topluluğu tarafından en sık kullanılan kaynak kontrol sistemleri ise merkezidir ve tüm değişiklikler merkezi bir depo içinden yönetilir. Git, geliştiricilere kodun diğer versiyonlarını kontrol etmeyi, tekrarlı değişiklikleri yapmayı, başka bir geliştiricinin kodunu veya merkezi bir kod deposuna birleştirmeye izin verir.

Visual Studio 2012 + Git

İlk başlarda Microsoft’un Git’i kabul etmesine insanlar temkinli yaklaştı, çünkü Microsoft’un kendine özel bir düzeltmeyle veya Git için farklı bir durum yapmasından korkuluyordu ama neyse ki yapılan standart bir Git oldu. Ve artık gelecekteki tüm Visual Studio sürümlerinin kendinden Git desteği olacak. Git, Visual Studio 2012’ ye Visual Studio Araçları yolu ile eklenebiliyor. Sadece indirip, eklentiyi kuruyorsunuz ve işte Visual Studio içerisinde Git kullanılmaya hazır durumda.

Visual Studio 2012 ve Git tarafından oluşturulan ve yönetilen projeler diğer Git istemci veya komut satırı tarafından da kullanılabilir. Kurulduktan sonra Visual Studio 2012 ortamı içinde yeni seçenekler göreceksiniz. ilk olarak, Team Explorer sekmesi artık Git seçenekleri sağlıyor (Şekil A), Bunun yanı sıra bir TFS seçebilir veya Git Veri Deposu ile yeni Git projelerini bile oluşturmaya izin verir.

Şekil ATeam Explorer Git Depolarına göz atmanıza izin verir.

Yapacağınız ilk işlerden biri kullanıcı adı ve şifrenizi ayarlamak olacak, böylelikle Git’in özelliklerini kullanabileceksiniz. Bunu Team Explorer içindeki ayarlar araç ikonu yolu ile yapabilirsiniz (Şekil B). Şekil C, Depo seçenekleri ile birlikte yoksayılacak dosya (kaynak denetiminden dışlanacak dosyaları) ve öznitelikli bir dosya eklemek için seçenekleri ayarlar. Kod düzenlerken, context menüleri (sağ tık) Git’in İşle/Değişiklikleri Geri Al, Geçmiş ve Karşılaştır komutlarına erişimi sağlar (Şekil D). Dosyalar bir kez kaynak kontrolüne eklendiğinde, değişiklikler Team Explorer penceresi içinde gözardı edilen bölümler ve daha fazlası ile birlikte görüntülenir (Şekil E). Branch (Dal) menüsü (Şekil E) sizin depo içinde dal oluşturup yönetmenize izin verir.


Şekil BGit Ayarlarını Team Explorer Yoluyla Yapılandırma

Şekil CVisual Studio İçinden Git Ayarlarının Yönetimi

Şekil DSağ Tık Menüleri İle Git Komutlarına Erişmek

Şekil EVisual Studio İçinden Git Dosyaları İle Çalışmak

Artık Microsoft temel Git desteğini TFS’ye bile eklemiştir. Git kullanarak temel bir kod için kaynak kontrolü sağlayabilir ve herhangi bir Git istemci ile birlikte Visual Studio 2012 eklentisi kullanarak TFS sunuculu Git projeleri ile çalışılabilir. Bu sayede TFS kod tabanında merkezi bir kopya olarak görev yapmasını, geliştiriciler TFS içine yaptıkları değişiklikleri birleştirme, sunucuda TFS gibi Git türü işlemleri yapabilirler.. Gelecekteki TFS versiyonları Git ile otomatik yapılar gibi tam kapsamlı TFS işlevsellikleri içerecek.

İyi Bir Başlangıç

Git çok seviliyor, bu yüzden Visual Studio’yla birlikteliği bu yüzden çok hoş bir haber. Bununla birlikte, Visual Studio 2012 Ultimate’in Git depo ile entegrasyonu çok yavaş. Bu yavaşlık Team Explorer seçeneklerinin yanı sıra sağ tık menülerinde kodu düzenlerken de geçerli.İlk kurulumdan sonraki birkaç reboot işe yaramış gibi görünüyor, artık beklemenin çoğunluğu sadece kaynak kontrolüne erişirken (başlangıçta) gerçekleşiyor. Çok sık olarak da herhangi bir hata yokken komut satırı arayüzüne döndürülüyor.

Diğer kullanıcılar da benzer durumları indirme sitesinde belirtmişler, bundan dolayı Microsoft diğer programlarının ilk sürümlerindeki hataları nasıl yeni versiyonlarında düzelttiyse, bu programdaki sorunları da ele alıp gelecek sürümlerinde düzeltecektir.
  Ad Soyad
  Yorum