A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ Ekle
Visual C# ile Windows Menüleri Hazırlama

Visual C# ile Windows Menüleri Hazırlama

Merhaba, bu makalemizde, hemen hemen tüm Windows uygulamalarının temel yapı taşı olan Windows menülerinin nasıl hazırlandığını ve basit bir uygulamasını adım adım göreceğiz. Bildiğiniz gibi Windows menülerini şimdiye kadar Visual Basic ortamında çok basit bir şekilde yapmak mümkündü. Ama artık Visual C# ile menü hazırlamak hem daha kolay hem de daha eğlenceli. Bu makalede yapacağımız uygulamadaki amacımız, File ve Edit bölümünden oluşan Windows menüsünü tek bir Windows butonuyla aktif ya da pasif duruma getirmek.

Şimdi uygulamamızın ilk adımı olan yeni proje oluşturma sayfasını açalım.
File->New -> Project menüsünü kullanarak aşağıdaki gibi yeni bir proje oluşturalım.
Proje tipi olarak Visual C# Project, template olarak da Windows Application seçtikten sonra projemize uygun isim verip OK butonuna tıklayalım.Projemizi oluşturduğumuzda Visual C# IDE "sinin bizim için bir başlangıç formu oluşturduğunu görürüz. Bu form doğal olarak şu anda boştur. Toolbox menüsünü kullanarak Form üzerine istediğimiz kontrolleri sürükle bırak yöntemiyle yerleştirebiliriz. Ya da istediğimiz kontrolü çift tıklayarak da aynı işlevi gerçekleştirebiliriz. Eğer toolbox menüsünü göremiyorsanız ekranın sol alt küşesinde bulunan

ToolBox ikonuna tıklayın. Şimdi formumuza basit bir MainMenu kontrolu ekleyelim. Yine ToolBox menüsünden aşağıdaki ikona şekline benzeyen kısma çift tıklayın. Eğer işlem başarılıysa formunuzun en üst kısmında edit edilmek üzere bir menü oluşacaktır.

MainMenu üzerine fare ile gelerek istediğiniz menü elemanlarını ekleyin.Ben önce File elemanını sonra Edit elemanını ve Edit elemanının içinde de Copy ve Paste menü elemanlarını aşağıdaki gibi oluşturdum.

Şimdi menü elemanlarımıza Properties penceresinden isim verelim. Aşağıda gördüğünüz pencereden form design penceresinden seçtiğiniz elemanla ilgili özelliklere ulaşabilirsiniz.Şimdi Edit menü elamanına tıklayarak Properties ekranındaki name özelliğine "menuEdit" yazalım. Burda menu elemanına verdiğimiz ismi daha sonra kod yazarken kullanacağımız için aklımızda kalacak bir isim vermemiz düzenli kod yazmak için önemli bir sebeptir. Menü elemanlarıyla işimiz bittiğine göre sıra menüyü kontrol edeceğimiz butonu yerleştirmeye geldi. ToolBox penceresinden "Buton" a çift tıklayarak forma bir buton yerleştirelim .Daha sonra butona tıklayıp Properties penceresinden buton ismi (Name) olarak "BizimButon " yazalım. BizimButon " un text özelliğine ise "MENU PASİF ET" yazısını yazalım. Bu yazıyı yazmamızın sebebi ise şudur: Mene elemanları varsayılan olarak aktif durumdadırlar. Bu yüzden menüyü pasif hale getirmek için bu yazıyı seçtik.

Evet,Form tasarım işlemi bitti. Şimdi sıra geldi BizimButon ile menüye aktif ve pasif durumları arasında geçiş yaptırmak. Tabi asıl işte şimdi başlıyor.
Form üzerindeki butona çift tıklayarak kod yazma ekranına gelelim.

Gördüğünüz gibi Visual C# bizim için bir takım kodlar oluşturdu. Biraz bu hazır kodları ana hatlarıyla inceleyelim.

using System;
using System.Drawing;
using System.Collections;
using System.ComponentModel;
using System.Windows.Forms;
using System.Data;

Yukarıdaki kodlarla programımızın kullanacağı bir takım sistemler derleyiciye bildiriliyor.

public class Form1 : System.Windows.Forms.Form

System.Windows.Froms.Form sınıfından yeni bir Form1(bizim form) sınıfı türetilerek bu form içindeki elemanlar tanımlanıyor.

private System.Windows.Forms.MainMenu mainMenu1;
private System.Windows.Forms.MenuItem menuFile;
private System.Windows.Forms.MenuItem menuEdit;
private System.Windows.Forms.MenuItem menuItem3;
private System.Windows.Forms.MenuItem menuItem4;
private System.Windows.Forms.Button BizimButon;
private System.ComponentModel.Container components = null;

private void InitializeComponent() işlevi ile Form1 sınıfı içindeki elemanlarla ilgili ilk işlemler yapılıyor. Elemanların form üzerindeki yeri ve elemanlara ait Properties penceresinden tanımladığımız bütün özellikleri bu işlev ile yerine getirilir.


static void Main()
{
Application.Run(new Form1());
}

Uygulamamızın Form1 üzerinden gerçekleştirileceğini belirtir.

İşte bu da bizim kodumuz :

private void BizimButon_Click(object sender, System.EventArgs e)
{
if (menuEdit.Enabled)
{
menuEdit.Enabled=false;
BizimButon.Text="MENU AKTIF ET";
}
else
{
menuEdit.Enabled=true;
BizimButon.Text="MENU PASIF ET";
}
}

Bu kodu yazabilmek için form design penceresinden BizimButon çift tıklayarak BizimButon_click() işlevinin içine geçelim. Yukarıdaki kodda eğer menuEdit aktifse pasif duruma getiriyoruz ve BizimButon "a da "MENU AKTIF ET" yazıyoruz. Eğer menuEdit zaten pasifse Menuyu aktif hale getirip BizimButon yazısını da "MENU PASIF ET" yapıyoruz. Aşağıda her iki durum için programımızın çıktısı mevcuttur.
(Ordinaryus)


 • diline pelesenk olmak ne demek
 • dillere pelesenk olmuş ne demek
 • pelesenk
 • pelesenk ne demek
 • Pelesenk Ne Demek – Pelesenk Sözlük Anlamı
 • pelesenk olmak ne demek
 • pelesenk olmak ne demektir
 • pelesenk olmuş ne demek
 • Yüksek Yüksek Tepelere sözleri
 •   Ad Soyad
    Yorum