A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ Ekle
Visual Basic VeriTabanı

Visual Basic VeriTabanı
Visual Basic VeriTabanı Giriş İçin İlk Adımlar
Visual Basic ile veritabanına ilk adımlar
Visual basic te veri tabanı hazırlamak çok kolaydır. Şimdi size visualda veri tabanı nasıl hazırlanır onu anlatacağım. (VB6.0)

Öncelikle standar exe formunu açın.
Add-Ins / Visual Data Manager i çalıştırın.

Önünüze VisData ekranı gelicek.
Buradan File / New / Microsoft Access / Versiyon 7.0 MDB.. yi seçin

Bu veritabanını kaydetmek istediğiniz konumu ve adı verip KAYDET "e basın.

İki ekran açılacak, bunlar Database Window ve SQL Statement.

Database Window penceresindeki Properties "e sağ kulak ile tıklayıp , Menuden New Table yi şeçin. Sonra ekrana Table Structure isminde bir form gelicek.

Table Name " e bir isim verin. Sonra Add Field " e basarak Add-Field formunun ekrana gelmesini sağlayın.Eklemek istediğiniz alanları buralara yazın. Ör : Name : kısmına "isim" yazıp OK " a basıyoruz , ikinci alana Name : kısmına tekrar "soyisim" yazıyoruz. Bu şekilde istediğimiz kadar alan tanımı yapıyoruz. En son Close "ye basıp formu kapıyoruz.

Bu işlemler bittikten sonra Build the table " ye basılır.

Database Window penceresine bizim table nameye verdiğimiz isimde bir anahtar açılır. Bu anahtar işaretlenir.

Utility / Data Form Designer " e basılıp bu ekranın çıkması sağlanır.

Buradaki Form Name (w/o Extension): kısmına bir form adı yazılır.

RecordSource kısmından bizim database seçilir.

Kullanmak istediğimiz alanlar sağ tarafa taşınır ve Build the Form " a basılır. sonra bu bütün pencereler kapatılır.

Projemize yeni bir formun eklendiğini görürüz. Bu formda yarattığımız database "e ulaşmamız için gerekli olayların otomatik bir şekilde yerleştiğini görürüz.

Bu form yetersiz gelirse kendimizde buna benzer bir form yapabiliriz.

Kendimiz Bu forma benzer bir form yaratmak istersek;
--------------------------------------------------------------------------------


Örnegimizi uygulamak için Visual Basic ile örnek olarak gelen BIBLIO.MDB adli veritabanina ihtiyacimız var. ( kendi hazırladığımız veritabanınıda kullanabiliriz )

Adim - 1 Öncelikle alet kutucugundan "veri" (Data) kontrolünü seçerek formunuzun üzerinde istediginiz büyüklüge getirin. Bu kontrolü veritabani içinde hareket etmek için kullanacagiz

Adim - 2 Data 1 kontrolünün Properties kutucugunu aktif hale getirin ve buradan Connect seçenegini Access olacak biçimde degistirin.

Adim - 3 Yine Data 1 kontrolünün Properties kutucugu aktifken, kontrolün DatabaseName seçenegini kullanarak istediginiz veritabanini seçin. Biz bu örnegimizde BIBLIO.MDB dosyasini kullanacagiz, bu yüzden seçenegi bu dosyayi görecek biçimde ayarlayin.

Eger diger programlarla iliskilerden dolayi, bu kontrole, tasarim asamasinda istediginiz veritabanini atayamiyorsaniz DatabaseName özelligini, programinizin çalisma asamasinda degistirip program çalisirken istediginiz veritabani dosyasini seçebilirsiniz.

Adim - 4 Data 1 kontrolünüzün RecordSource seçenegini, veri tabaninin istediginiz tablosuna erisim saglamak için kullanin. Eger daha önceden DatabaseName seçenegine herhangi bir veritabani dosyasi atadiysaniz. RecordSource seçenegine tikladiginizda karsiniza seçtiginiz veritabani dosyasinda kullanabileceginiz bölümler gelecektir. Biz bu örnegimizde "Titles" bölümünü kullanacagiz.

Adim - 5 Formunuzun üzerine, veritabani dosyasinda seçtiginiz alanlari görüntüleyebilmek için istediginiz sayida metin kutusu yerlestirin. Biz örnegimizde 3 farkli alan kullanacagimizdan formumuza 3 adet metin kutusu yerlestirdik. Veritabanimizi görüntülemek için kullanacaginiz kontroller metin kutulariyla sinirli degil. Resim kutularini, izgara kontrolünü, etiket kontrolünü ve bunun gibi birçok kontrolü bu is için kullanabilirsiniz.


Yerlestirdiginiz metin kutularini kullanarak veritabani dosyasinda kalici degisiklikler yapabilirsiniz.

Adim - 6 Text1 kontrolünün Özellikler kutusunu aktif hale getirerek DataSource seçenegini "Data1"i gösterecek biçimde degistirin.

Adim - 7 Metin kutularinin yanlarinda seçtiginiz alanlara uygun etiketler yerlestirin.

Adim - 8 "Text1" metin kutusunun görüntüleyecegi veritabani alanini DataField seçenegini kullanarak degistirin. Bu islemi her bir metin kutusu için gerçeklestirin ve her birinin farkli alanlari göstermesini saglayin.

Adim - 9 Son olarak programa bir çikis tusu ekleyin ve programi çalistirin. Ok tuslarini kullanarak veritabani içinde gezinebilir, metin kutularinin alanlarini degistirerek, diger alanlardaki verileri görüntüleyebilirsiniz.

Hepinize kolay gelsin.


brush


 • diline pelesenk olmak ne demek
 • dillere pelesenk olmuş ne demek
 • pelesenk
 • pelesenk ne demek
 • Pelesenk Ne Demek – Pelesenk Sözlük Anlamı
 • pelesenk olmak ne demek
 • pelesenk olmak ne demektir
 • pelesenk olmuş ne demek
 • Yüksek Yüksek Tepelere sözleri
 •   Ad Soyad
    Yorum