A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
Valiz, (Bavul), Hazırlarken, Nelere, Dikkat, Edilmelidir,
Valiz (Bavul) Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Valiz (Bavul) Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 Tatil ve seyahat hiç kimsenin hayır diyemeyeceği, ismi geçince bile hayat enerjisini artıran, içini kıpır kıpır yapan şeylerdir. Bir de sevdiklerinizle birlikte çıkacağınız bir tatilse heyecanınız ikiye katlanır. O heyecanla elinize geçen her şeyi bavulunuza koyarsınız. Size göre hepsi mutlaka lazımdır ve mutlaka kullanılacaktır. Tatil dönüşü ise bu eşyaların neredeyse yarısından çoğuna dokunmadığınızı fark edersiniz. Yolculuğunuzu kendi arabanızla yaptıysanız bavullarınızın sayısı ve ağırlığı çok önemli değildir. Eğer uçak yolculuğuysa işin bir de ağırlık sınırı boyutu vardır.Halbuki planlı bir şekilde çıkarılmış kıyafet ve ihtiyaç listesi üzerine valizinizi hazırlasanız, tatil esnasında her şeyin elinizin altında olduğunu göreceksiniz.

İşte bu tür sorunları yaşamamak ve eşyalarınızın zarar görmeden yolculuğunuzu tamamlamak istiyorsanız, valiz hazırlarken birtakım kurallara dikkat etmeniz gerekmektedir. Gelin şimdi bu konuda verilmiş önerilere bir göz atalım.

Valiz Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Öncelikle içinde bulunduğunuz mevsimi de göz önünde bulundurarak seyahatinizin süresine göre bir valiz hazırlamalısınız.

 • Valiz hazırlamadan önce yapmanız gereken ilk iş bir liste hazırlamaktır. Gideceğiniz yerde ihtiyacınız olan her şeyi önceden yazıp, valizi hazırlarken tek tek kontrol ederseniz, seyahatinize her şeyi yanınıza alarak başlamış olursunuz.
 • Bir sonraki aşama kendinizi zihninizde giydirmektir. Bunu yapmak işinizi tahmin edemeyeceğiniz kadar çok kolaylaştıracaktır. Yani gardırobunuzda bulunan kıyafetlerin hepsini daha önce kullanmışsınızdır. Hangi pantolonun hangi bluzla uyum sağlayacağını bilirsiniz. Tüm kıyafetleri aklınızda kombin yapmalı ve sadece giyeceğiniz şeyleri yanınıza almalısınız.
 • Yaptığınız kombinlere ek olarak havanın değişmesini de göz önünde bulundurmalı, mevsime göre yanınıza birer parça kalın veya ince giysi almalısınız.
 • Eğer uzun süreli bir seyahatse ve yanınıza çok fazla eşya almanız gerekiyorsa, kıyafetlerinizi vakumlu torbalara koyarak az yer kaplamasını sağlayabilirsiniz.
 • Valizin en altına ezilmeyecek, yıpranmayacak eşyalarınızı koyun. Örneğin ayakkabı, el çantası ve kitap gibi eşyalarınızı en alta yerleştirebilirsiniz. Hatta ayakkabıların içine ayrı poşetlere koyduğunuz iç çamaşırlarınızı yerleştirin. Bu sayede yerden de tasarruf yapmış olursunuz.
 • Yine valizin içini daha düzenli yerleştirmek için, çorap ve küçük çamaşır gibi eşyaları bulduğunuz boşluklara koymalısınız.
 • Eğer gittiğiniz yerde ütü imkanınız yoksa, pantolon, elbise gibi eşyaları katlamadan yerleştirin.
 • Şampuan, duş jeli, saç kremi, diş macunu gibi kişisel temizlik malzemelerinin seyahat boyutu olanlarını yapmışlar. Yolculuklarınız için onlardan almanızı öneririm. Büyük şişeleri yanınıza alarak boş yere kendinize ağırlık yapmamış olursunuz. Yalnız herhangi bir patlama veya akma riskine karşın, bu eşyalarınızı naylon torbaya koymayı unutmayın.
 • Düğmeli gömlekleriniz varsa, yakasının kırışmaması için çorap gibi yumuşak eşyaları yakanın içini dolduracak şekilde yerleştirebilirsiniz.
 • Valizi hazırlama işleminin bir kısmı bittikten sonra, kemer gibi bükülüp, kırılacak eşyalarınızı valizin etrafını kaplayacak şekilde, uzunca yerleştirebilirsiniz.
 • Gittiğiniz yerde bulunmama ihtimaline karşı, elbiselerinizi asmak için yanınıza birkaç tane de elbise askısı almanızı öneririm.
 • Takı, toka, saç fırçası gibi küçük eşyalarınızı valizin yan ceplerine koyabilirsiniz. Bu sayede aradığınızı çok çabuk bulursunuz.
 • Eğer gittiğiniz yer bir otel değilse yanınıza bir de havlu almanız gerekmektedir. Valizin en üstü genelde havlular için en uygun yerdir. Tüm eşyaları yerleştirdikten sonra, havlularınızı geniş bir şekilde katlayarak en üste yerleştirin.
 • Son olarak yanınıza birkaç tane naylon torba almayı unutmayın. Çünkü temiz götürdüğünüz eşyalar kirli döneceğinden, bir de kirli torbasına ihtiyacınız olacaktır.