A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
Utangaçlık, Hastalığı
Utangaçlık Hastalığı

Utangaçlık Hastalığı Mahcup 1 insan mısınız? 1 toplulukta, insanların ilgisi sizin üzerinize çevrildiğinde kalbiniz süratli süratli çarpmaya başlıyor veya soluğunuz daralıyor mu? yepyeni girdiğiniz 1 iş ortamında, ayağa kalkıp kendinizi tanıtmanız istendiğinde, yüzünüz kızarıyor, sesiniz titriyor mu? Bu özelliklerinizi bildiğiniz sebebiyle, kalabalık önünde konuşmanızı gerektirecek durumlardan ırak duruyor, yalnız bütün çabanıza rağmen boş bulunup yakalandığınızda, 1 2 laf edip sıranızı savıncaya kadar kan ter içinde kalıyor musunuz?

Eğer böyleyse, sizde "aşırı utangaçlık hastalığı" var demektir. Toplumdaki bütün 10 kişiden birinin kapısını çalan bu hastalığa yakalanmışsanız, büyük 1 olasılıkla, kendinizi aşırı utangaçlık krizlerinden koruyacak birtakım önlemler de geliştirmişsinizdir. Henüz 1 çözüm yolu bulamadıysanız, başkalarının neler yaptığına, ile 1 göz atabiliriz.

Aşırı utangaçlıkla başetme yolları:

En sık başvurulan yollardan birisi alkol kullanımı. 1 epey şahıs, utangaçlığını alkolle eritmeye çalışıyor. Yapılan araştırmalar, aşırı utangaç kişilerde, böyle olmayanlara göre en az 2 kat daha yüksek 1 oranda alkolizme ve alkol kullanımının yol açtığı diğer sorunlara rastlandığını gösteriyor.
Sık başvurulan 1 diğer çözüm yolu, cemaat karşısında duyulan sıkıntıyı azaltacak uyuşturucu maddelerin kullanılması. Bu kişilerin yaklaşık yüzde onbeşi yaşamlarında en az 1 defa 1 uyuşturucu maddeye bağımlı duruma geliyorlar.

Üçüncü 1 metot, utangaçlık krizine yol açabilecek toplumsal etkinlikleri tümüyle dışlayan 1 hayat tarzı geliştirmek. İş ve mektep ortamında ön plana çıkmayı ve kendini göstermeyi gerektiren durumlardan ırak durmak, yalın ve göze batmayacak işlere yönelmek bu hayat tarzının esas taktikleri arasında sayılabilir böylelikle, aşırı utangaçlığınız sürse de, bu sorunla yüzleşmekten kurtulmuş oluyorsunuz.

Ancak, bütün 3 metot de küçümsenmeyecek bireysel kayıplara yol açıyor. Alkolizmin ve nesne bağımlılığının niçin olduğu meseleler herkes tarafından biliniyor. Çok sayıda toplumsal etkinlikten ırak durmaya dayalı 1 hayat tarzının sonucuysa, düşük toplumsal ve mesleki başarı ve yalnızlık. Aşırı utangaç şahıslar, içinde bulundukları toplumun ortalamasına göre, daha düşük 1 eğitim görüyor, daha az para kazanıyor ve karşı cinse ırak durmalarına bağlantılı bi şekilde, eş bulmakta daha çok güçlük çekiyorlar. Bu kişilerin yüzde otuza yakın 1 bölümü asla evlenmiyor ve tek başına yaşıyor.

Aşırı utangaçlığın tedavisi:

Eğer mesele sadece cemaat önünde konuşmakla sınırlıysa, çoğunlukla, kişiyi 3 dört saatliğine aşırı utangaçlığın bedensel belirtilerinden kurtaran ilaçlar kullanılıyor. Beta bloker adı verilen bu ilaçlar, yaşanan manevi karmaşayı yürek çarpıntısı, soluk soluğa kalma, ses titremesi ve 100 kızarması gibi yollarla dışa vuran sinirsel mesaj sistemini bloke ediyor. Beta blokerlerin sahne sanatçıları arasında yaygın 1 kullanımı olduğu biliniyor.

Daha uzun süreli 1 rahatlama içinse, beyindeki sinirsel iletimi sağlayan nesneler üzerinde etken birtakım ilaçlar kullanılıyor. Yapılan çalışmalar, söz konusu ilaçların, aşırı utangaçlık hastalığı olan kişilerin yüzde yetmişinde kritik 1 düzelme sağlayabildiğini gösteriyor. İlacın yanısıra birtakım psikoterapi teknikleri de uygulandığında, bu oran daha da yükseliyor.

Utangaçlığı yok eden ilaç

Çekingenlik nedeniyle toplum içine çıkamayanlar ve bu yüzden sosyal hayatları olmayanlara müjde. İngiltere"de piyasaya çıkan yepyeni 1 hap, utangaçlık ve çekingenlik gibi duyguları yok ederek insanların kendine olan güvenini artırıyor. The Sunday Times gazetesinin haberine göre, Bristol ve Southampton üniversiteleri tarafından geliştirilen ve Smith Kline Beecham şirketi tarafından pazarlanan ‘‘Seroxat’’ adlı ilaç, beyindeki seratonin maddesini artırıyor. Bu da kişinin kendine emniyet duygusunu kamçılayarak mutluluk hissi veriyor. böylece şahıs kendini ifadede daha rahat davranıyor ve diğeri insanlarla epey daha kolay ilişki kuruyor.

Dr. Brian Goss, klinik vaka derecesinde utangaç şahıslar üzerinde yapılan testlerde ‘‘Seroxat’’ın epey başarılı neticeler verdiğini bildirdi. mesela yabancılarla karşılaşma korkusu yüzünden evinden çıkmayan 29 yaşındaki Londralı 1 kadın, ilacı aldıktan sonraları cesaretini topladı ve bütünüyle dışa açık 1 karakter kazandı. Şimdiye kadar hayatı ıskalamasından yakınan genç kadın kaçırdıklarını telafi sebebiyle bütün hafta sonu erkek ve kız arkadaşlarıyla ile pub ve kulüplerden çıkmaz oldu. Dr. Goss, mucize hapın üç milyon utangaç insanın yaşadığı İngiltere"de yılda bir milyar dolarlık istek yaratacağını söyledi.

Psikiyatrist

Doç. Dr. Levent METE

kaynak:genetikbilimi
JulesVerne

  Ad Soyad
  Yorum