A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
USB, girişlerini, devre, dışı, bırakma
USB girişlerini devre dışı bırakma

USB girişlerini devre dışı bırakma

 Bu yazımızda flash bellekleri kullanırken dikkat edeceğimiz noktalara değineceğiz ve bilgisayarımızın usb girşlerini nasıl kapatacağımızı göreceğiz.

 

Aşağıdaki yöntemler ile bilgisayarınızın USB portlarını istediğiniz kullanıcı için kapatabilirsiniz. USB bellekleri bilgisayarımıza taktığımızda bilgisayar, belleği yeni bir sürücü olarak görür. Burada Windowsun Otomatik Çalıştır özelliğine dikkat etmemiz gerekir. Konuyu biraz daha açalım.

Bazı CD leri bilgisayarımıza taktığımızda CD içindeki içerik otomatik olarak açılır ve çalışmaya başlar. Otomatik çalışma özelliği Autorun.inf dosyası sayesinde gerçekleşir. Bilgisayar bu dosyayı görür görmez bu dosya içinde belirtilen exe uzantılı dosyaları açar. Bu USB bellekler içinde geçerlidir. Virüsler Flash belleklere bulaştığı zaman flash bellek içine Autorun.inf dosyasını atar ve bu dosya diğer exe uzantılı dosyaları açacak şekildedir. Flash belleği başka bir bilgisayara taktığınızda Windows flash bellek içindeki Autorun.inf dosyasını açar ve bu dosya içindeki exe leri açmaya çalışır ve bundan sonra olan olur. Tabi güncel bir antivirüs programınız varsa başka. Neyse konuuyu çok uzattık şimdi sırayla alcağımız önlemlere bakalım.

1- Flash belleklerdeki virüslerden korunmak için eş zamanlı koruma sağlayan güncel bir virüs programına sahip olmak yeterlidir aslında. Flash bellek bilgisayara takıldığında virüs aktif olmaya çalışırken antivirüs programına takılacak ve aktif olmadan silinecektir. Tabi bu en iyimser senaryomuz. Bazen güvenliğimizi sadece antivirüs programına bırakmamalıyız.

2- Diğer bir önlemde, kullanmıyorsak bilgisayarımızın Otomatik Çalıştır özelliğini kapatmaktır. Bunu şu adımları izleyerek yapabiliriz. Başlat/Çalıştıra gpedit.msc yazıp açılan pencerede Yönetim Şablonları altında Sistem klasörünün üstüne tıklayın. Yan tarafta Otomatik Çalıştır Özelliğini Kapat seçeneğine çift tıklayın ve Etkin seçeneğinin işaretleyin. CD-ROM sürücüleri Tüm Sürücüler yapın Tamam deyip pencereyi kapatın. Artık Flash bellek bilgisayara takıldığında otomatik çalıştır kapalı olacaktır.

Otomatik Çalıştır özelliğini tamamen değilde belli sürücüler için kapatmak isterseniz sürücüyü taktığınızda Shift tuşuna basılı tutun ve sürücü yüklenene kadar bırakmayın. Böylece sürücü takıldığında  otomatik çalıştır özelliği kapalı olacaktır.

3- Otomatik Çalıştır özelliği flash bellek takıldığında virüslerin otomatik olarak açılmasını engeller. Fakat flash belleğin üzerine çift tıklayıp açmaya çalıştığımızda Autorun.inf dosyası yine aktif olur ve çalışır. Bu nedenle temiz olmadığını düşündüğünüz sürücülere Adres Çubuğundan girerseniz autorun.inf dosyasını çalıştırmamış olursunuz.  Ben bunu alışkanlık haline getirdim. Biraz daha zahmetli olsada (alışınca daha kolay gelecek) güvenli bir yöntem.

otomatikcalistir

4- Bu yöntemde Windowsun flash belleği tanıması için gerekli olan dosyanın erişim ayarlarını kullanıcılar için kısıtlayabiliriz. Öncelikle C:\Windows\İnf klasöründeki usbstor.pnf dosyasını bulup bu dosyaya sağ tıklayarak dosya özelliklerine giriyoruz. Burdan Güvenlik sekmesine geliyoruz. Eğer Güvenlik sekmesini görmüyorsanız Araçlar/Klasör Seçenekleri/Görünüm menülerinden Basit Dosya Paylaşımını Kullan seçeneğinin  işaretini kaldırın. Güvenlik sekmesinde Flash Belleğin kısıtlanmasını istediğiniz kullancıyı tıklayıp İzin Verme seçeneğini seçin. İsterseniz Ekle/Gelişmiş/Şimdi Bul seçeneklerinden yeni kullanıcı ekleyebilirsiniz. Bu yöntemle sisteme ilk defa takılan flash bellekler engellenebilir. Fakat sisteme daha önce takılıp tanıtılan flash bellekler bu yöntemden etkilenmez.

usbstorpnf

5- Son ve kesin çözüm ise sistemi tamamen flash belleklere kapatmaktır. Bilgisayarın Usb girişlerini kapatmak için; Başlat/Çalıştır menüsünden “regedit” komutuyla Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni başlatın ve HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\USBSTOR anahtarına geçin. Pencerenin sağından Start DWORD değerine çift tıklayın ve değerini 4 olarak değiştirdikten sonra Tamam diyerek iletişim penceresini kapatın ve kayıt Defterinden Çıkın. Böylece bilgisayarımızın USB girişlerini kapatmış olduk. Tekrar açmak için ise 4 olarak değiştirdiğimiz değeri 3 yapıyoruz. Bu yöntemi daha kısa bir şekilde yapmak için iki REG dosyası oluşturabiliriz. Aşağıda 2 farklı REG yani kayıt defteri dosyası var. Bunlara çift tıklayıp çıkan uyarıya evet dediğimizde yukarıdaki değişiklikler kayıt defterine ekleniyor. Bilgisayarınıza indireceğiniz bu REG dosyalarının erişimlerini Özellikler/Güvenlik kısmından sadece kendiniz için ayarlayabilir ve diğer kullanıcıların bu dosyalara erişimini engelleyebilirsiniz. [download id=”1″]

regeditusbstor