A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
ÜMİT, DÜNYASI, /, ŞEVKET, RADO
ÜMİT DÜNYASI / ŞEVKET RADO

ÜMİT DÜNYASI / ŞEVKET RADO

 

KİTABIN ADI

ÜMİT DÜNYASI

KİTABIN YAZARI

ŞEVKET RADO

YAYINEVİ VE ADRESİ

IŞIK YAYINCILIK

BASIM YILI

1980

 

 

1.KİTABIN KONUSU

 

 İnsanlara yeni görüş açıları getiren bir makale kitabıdır.

 

2.KİTABIN ÖZETİ

 

              a. ÜMİT DÜNYASI

 

            Bu geçici dünyada misafir olarak kaldığımız müddetçe kaybetmememiz gereken, hep saklamamız, ruhumuzun bir köşesinde kendisine ufacıkta olsa her zaman bir yer ayırmamız gereken tek şey ümittir. İnsanoğlu kaybettiği birçok şeyi, bu arada parayı, mevkii, sağlığı ancak ümidi kaybetmezse yeniden bulabilir.

                       

               b. AYDINLIK YOL

           

            Hayat üzerinde düşünmek ve dünyayı bir koyunun gördüğünden başka türlü görmek talihini yeryüzünde sadece insanlara verilmiştir.

Son derece monoton, hep birbirinin aynı gibi görünen bu dünya ve hayat gerçekte sonu gelmez bir değişiklik süreci içindedir. Bugün gördüğümüz şeylerden hiçbiri, ne ağaç, ne çiçek, ne kuş, ne de insan dün gördüğümüz ağaç, çiçek, kuş veya insanın tıpkısı değildir.

 

               c. BİR YETİŞME TARZI

 

            Hayatta nice fakir insanlar vardır ki yaşama koşulları bakımından her şey onlara karşı olduğu halde bir çok insanın ve hatta bütün dünyanın taktirini kazanarak tepelere yükselmiştir. İster zengin, ister fakir olsun, çocuklarınızın aynı ciddi hayat şartları içinde yetişmek zorunda olduklarını ve ancak böyle olursa çok iyi yetişebileceklerini unutmayın.

 

               d. BİRARADA YAŞAMAK

 

            İnsan yalnız kalmayı bilmelidir ki başkalarıyla rahatça yaşayabilsin. Bütün sevgiler, arya bir hasret, bir özlem girmediği zaman sıcaklığını kaybeder. Bir arada yaşamak görüldüğü kadar kolay değildir. Ancak kolaylaştırmanın en basit yolu ara sıra ayrı kalmayı denemektir.

 

               e. TUTUNMAK

 

            Hayatta en olgunlaştırıcı mektep ıstırap ise, en öğretici egzersiz de çalışmaktır. Bütün ihtisaslar böyle yapılır ve günün birinde insan, yerine konulmaz bir usta adam haline gelirse, tembel tembel oturmak veya yan çizmek ve değil, çalışarak gelir.

 

               f. ÇALIŞMAK

 

            İnsanoğlu tembel doğar, sonra yavaş yavaş çalışmaya alışır. Çalışmayanların yeryüzünde devamlı suretle çile çekecekleri aşikardır. Saadet kuşu ancak daha fazla çalışanların başına konar.

 

 

 

               g. TALİH ÜZERİNE

 

Hayatta kendisine güveni olmayan insanlar, talihsiz kalmaya mahkûmdur. Hayatta talihten pay alabilmek için insanın kendisine güveni olması şarttır.

 

               h. OLDUĞUMUZ GİBİ GÖRÜNMEK

           

            Mevlana’nın ya ”Olduğun gibi görün, ya da göründüğün gibi ol.” Sözü içimizin dışımızın bir olmasını öğütler. Olduğumuzdan daha iyi görünmeye veya daha kötü görünmeye çalışmak kişiliğimize büyük zararlar verir.

 

               ı. SIR SAKLAMAK

 

            Sır saklamak insanlar için çok önemli ve bir o kadar da zor bir meziyettir. Eğer sır saklamanız için size müracaat edilmişse; bu sizin saygın bir mevkiinizin olduğunu gösterir. Ancak bu saygınlığınızın devamı için sırrı saklamak zahmetine katlanmak zorundasınız. Sır saklamanın en güzel yolu öğrendikten sonra unutmaktır.

 

              i.DİNLEMEK

 

            Dinlemek bir bakıma konuşmaktan daha önemlidir. Çünkü dinlemek anlamayı kolaylaştırır. İnsan anladığı ölçüde konuşmalıdır. Bunun dışında anlamadan konuşanlar kale bile alınmazlar.

            İnsanlara daha önce dinlemeyi öğretmek gerek. Çünkü insan konuşurken pot kırar da dinlerken pot kıran henüz görülmemiştir.

 

           

 

3.KİTABIN ANA FİKRİ

 

            İnsanlar için elinde bulundurduğu bazı değerleri en faydasal bir şekilde kullanmalıdır. Hayat her zaman yaşamaya değer.

 

           

4.KİTAPTAKİ OLAYLARIN, ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ

 

            Kitap, deneme türü yazılardan oluştuğu için belirli bir olay veya şahısları içermemektedir.

 

 

 

5.KİTAP HAKKINDAKİ ŞAHSİ GÖRÜŞLER

 

            Kitap sade bir dille yazılmıştır. Kompozisyonun deneme türünden çok güzel örnekler içermektedir. Konulara yaklaşım tarzı okuyuculara nasihat verme tarzında olduğu için ilk etapta okuyucu üzerinde iticilik oluşturabilir. Ancak okudukça kitabin edebi zenginliğinde aradığımızı bulabiliriz.

 

            6.YAZAR HAKKINDA KISA BİLGİ

 

            Şevket Rado, eski bir öğretmendir. Ankara üniversitesi edebiyat fakültesini okuduktan sonra Anadolu’nun çeşitli okullarında görev yapmıştır. Daha sonra birçok gazete ve dergilerde denemeler yazmıştır. Son Dönem Türk Edebiyatının deneme yazarı olan Rado 1987 yılında vefat etmiştir.

            Eserleri:

Şanlı Şişe, Boğa Başlı Canavar, Gölge, Fransa’da basın rezaletleri, Amerikan Masalı, Eşret Saat, Hayat Böyledir, Aile Sohbetleri, 50. Yılında Sovyet Rusya, Kördüğüm, Kerem ile Aslı, Yunus Emre, Karacaoğlan.      

  - - - - -