A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
ukraynanın, turistik, yerleri
ukraynanın turistik yerleri

ukraynanın turistik yerleri

Ukrayna doğası, tarihi, mimarisi, denizi ve eğlencesiyle her yıl 20 milyondan fazla yabancıyı kendine çekiyor. Avrupa’nın en çok turist giden 8. ülkesi Ukrayna’ya en çok Doğu Avrupa’dan olmak üzere Batı Avrupa, Orta Doğu, ABD ve Kanada’dan giden oluyor. Bu gezi notları yazımda bir Ukrayna gezi rehberi oluşturması için keyifle gezdiğim Ukrayna hakkında, konumu, tarihi, mimarisi, iklimi, nasıl gidildiği, yemekleri, içecekleri, nerelerde kalınabileceği, gezilecek ve görülecek yerleri, tatil yerleri, kentleri, gece hayatı ile ilgili bilgilerimi görüntülerle anlatıyorum

Ukrayna’nın Karpat Dağları kayak, doğa yürüyüşü, tırmanış, balık avcılığı için uygun. Karadeniz kıyıları tatilciler için yaz mevsiminde gözde bir bölge. Ukrayna’da kendi şaraplarını üreten üzüm bağları, antik kalelerin kalıntıları, tarihi parklar, Ortodoks, Katolik ve Protestan kiliseler, camiler ve sinagoglar var.

Ukrayna’nın başkenti Kiev geniş caddeleri, şık mimarisi ve Saint Sophia Katedrali gibi görkemli yapılarıyla göz alıyor. Kendi başına küçük bir kıta sayılabilen Kırım sıcak iklimi ve deniziyle tatilcilerin yüzme, güneşlenme ve eğlenmeye geldikleri bir yarımada. Ukrayna’nın tamamı ve özellikle Kırım, fiyatlarının ucuzluğu, güvenliği, rahatlığı, eğlenceli gece hayatı nedeniyle Türkler için de tercih edilen yerler. Artık Türk vatandaşları için Ukrayna vizesi gerekmediği ve Ukrayna’ya pasaportsuz kimlikle seyahat
 anlaşması imzalandığı için seyahat etmek kolaylaştı.

 

Ukrayna Gezi Rehberi

Ukrayna gezisine çıkmak isteyenlere yönelik, ülkeyle ve seyahatle ilgili anlatımlarım. Ukrayna gezi rehberi.

 

 

Verimli topraklara sahip olan Ukrayna’daki ilk yerleşim çok eskiye dayanıyor ve burada kurulmuş olan en güçlü devlet Orta çağda kurulan Kiev Rus Devleti. 1986 yılında Ukrayna’da meydana gelen Çernobil nükleer faciası çok sayıda can aldı. 1991’de Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla bağımsızlığını kazanan Ukrayna, 90’lı yılları oldukça zor geçirmiş olsa da 2000’li yıllarda kendini toparlayan, gelişmekte olan bir ülke.

 

Ukrayna mimarisi Rus, Galiçya, Kazak, Avusturya ve Sovyet etkisinde kalmıştır. En çok dikkat çeken, altın sarısı ya da yeşil renkte kubbelere sahip yapılar.

 

Ukrayna’da iklim karasal. Özellikle ülkenin iç bölgelerinde sert soğuklar yaşanıyor. Ukrayna’nın tatil sezonu Haziran, Temmuz ve Ağustos olmakla beraber hava koşulları göz önüne alındığında ziyaret etmek için en uygun zamanlar Nisan, Mayıs ve Haziran ayları.

 

Ukrayna’ya Nasıl Gidilir?

 

Ukrayna’ya nasıl gidilir? Ukrayna’ya hangi havayollarının uçuşları var? Ukrayna’ya uçak biletlerinin fiyatları ne kadar? Ukrayna’ya aktarmalı ve direkt uçak seferleri, uçuş süreleri, fiyatları, aktarmalı uçuşlar, havaalanında dikkat edilmesi gerekenler, Ukrayna vizesi. Ukrayna gezi rehberi.Ukrayna’ya gitmek için birçok seçeneğiniz var. Türk Hava Yolları, Pegasus ya da Ukrayna Uluslararası Havayolları ile birçok kente direkt uçuş var. Bunların yanı sıra çok sayıdaki yabancı hava yolu şirketinin de Ukrayna’ya aktarmalı uçuşları mevcut. Aktarmasız uçuşlar 2 saat veya daha kısa sürer. Ukrayna uçak biletlerinin fiyatları ise 300 – 600 lira arasında değişiyor. Ülkemizden Kiev, Kharkiv, Zaporizhia, Lviv, Odesa ve Kherson şehirlerine aktarmasız uçuşlarla gidiliyor.

 

Ukrayna Yemekleri ve İçkileri

 

Ukrayna’da ne yenir, ne içilir? Ucuz ve kaliteli yemekler nerede bulunur? Ukrayna’nın ünlü yemekleri, mutfağının özellikleri, borş çorbası, salo, mangal, şaşlık/şiş kebap, mantı, börek, Kiev tavuğu, Ukrayna’da ucuz lokantalar, çiğ börek, ev yemeği lokantaları, yemek fiyatları, Tatar yemekleri. Ukrayna’nın alkolsüz içecek ve alkollü içkileri.

Ukrayna mutfağı çok lezzetli ancak oldukça yağlı. Rusya’da olduğu gibi et ve kırmızı pancardan yapılan borç çorbası çok meşhur. Borç (borş) çorbası gibi diğer çorbalar da epey koyu kıvamlılar. Ukraynalıların çokça tükettikleri bir diğer gıda maddesi de salo denen tuzlanmış domuz yağı. Salo, başta çorbalar olmak üzere yemeklerin yanında garnitür olarak tüketiliyor. Bunların yanı sıra Türkiye’deki şiş kebaba karşılık gelen şaşlık, etli ya da sebzeli yapılan mantı ve patatesli börek olan deruni de Ukrayna’da tatmanız gereken lezzetlerden. Meşhur olan Kiev usulü pişirilmiş tavuk da denenebilir, ancak bu yemek sanılanın aksine Ukrayna’da çok fazla tüketilmez ve her yerde karşınıza çıkmayabilir, ülkenin dışında ünlü olan Ukrayna yemekleri arasında.

 

Ukrayna’da yemek için farkı mekanları tercih edebilirsiniz. Restoranları seçebileceğiniz gibi daha uygun fiyatlı ve lezzetli yemekler yapan bazı restoran zincirleri de var. Ukrayna’daki meşhur içeceklerden alkolsüz bira olan malt içeceği kvas tercih edebilir ya da değişik bir lezzet olan acı biberli votkayı deneyebilirsiniz.

 

Ukrayna’da Konaklama

 

Ukrayna’da nerelerde kalınabilir? Konaklama pahalı mı? Lüks oteller var mı? Ukrayna’da daire mi kiralamalı? Konaklama pahalı mı? Lüks oteller var mı? Ukrayna’da lüks ve orta halli oteller, ucuz hosteller, daireler ve fiyatları, aile yanında ucuza oda kiralama, bedava kalma.

 

 

krayna’da konaklamak için çok çeşitli seçenekler mevcut. Orta halli otellerin fiyatları gecelik 50 Dolar ve 100 Dolar arasında değişiyor. Eğer daha uygun konaklama yerleri arıyorsanız hostelleri tercih edebilirsiniz. Hostellerde yatak ücretleri 10-40 Dolar civarında.

 

Ukrayna’da en yaygın olan konaklama seçeneği ise daire kiralamak. Daire kiralamak için rezervasyonunuzu daha önceden yaptırmanız gerekebiliyor. Bu şekilde kiralayacağınız küçük bir evin fiyatı yaklaşık 40 Dolar. Ukrayna’nın tatil yerleri olan Kırım ya da Odessa‘da ise tek oda kiralamak da mümkün.

 

Ukrayna’da Gezilecek Yerler – Ukrayna Gezi Rehberi

 

Ukrayna’da nereye gitmeli? Ukrayna’da hangi şehirleri gezelim? Ukrayna’da nereleri gezelim? Görülecek yerler nereleri? Yöreye ait neleri görmeliyiz? Nasıl müzeler var? Nasıl doğal güzellikler var? Tarihi güzellikler nelerdir? Ukrayna şehirleri, Kiev, Harkov, Lviv, Donetsk, Odesa, Kırım, Simferopol, Yalta, Aluşta, Feodosya, Sevastopol, Balaklava, Bahçesaray. Ukrayna gezi rehberi.

 

Ukrayna’nın başkenti olan Kiev tarihi özellikleri barındırdığı gibi bir Avrupa şehrini de aratmayacak kadar güzel ve modern. Kiev’in dışında Kharkov ve Lviv de görülmesi gereken güzel şehirlerden. Lviv’in özelliği Ukrayna milliyetçiliğinin merkezi olması. Burada sakin kafeler, Arnavut kaldırımlı sokaklar ve gotik mimariye sahip kiliseler var. Ukrayna’da gezilecek yerler arasında en önemli üç şehir.

 

Ülkenin güneyindeki sahil kenti Odessa Ukrayna’da tatil için popüler. Buradaki kumsallar ve kumsal diskoları çok ünlü. Aynı zamanda Potemkin Zırhlısı filmindeki merdivenler de yine Odessa kentinde yer alıyor.

 

Ukrayna’nın neredeyse her kentinde bir II. Dünya Savaşı müzesi ya da anıtı bulunur ki buralar da görülmeye değer yerlerden. Kırım’da da gezilecek güzel yerler bulunuyor ve Yalta’da kalıp ve çevreyi gezebilirsiniz. Kırım’ı gezmek isteyenler uygun fiyatlı günübirlik turlardan faydalanabilir, Sivastopol ve Aluşta gibi yerleri gezebilirler. Sivastopol’da mutlaka görülmesi gereken bir yer olan Osmanlı – Rus savaşını anlatan panorama müzesi, dünyanın ilk panoramik müzesi. Bakınız diğer yazımdaki Kırım Gezi Notları .

 

Çok fazla bilinmeyen, küçük ve şirin bir kıyı kasabası olan Balaklava da fırsatınız varsa görmeniz gereken yerlerden. Burada Sovyetler dönemine ait nükleer denizaltı üssü var ve burası en şiddetli nükleer saldırıya bile dayanabilecek kadar dayanıklı yapılmış. Bugün bir müze.

 

Osmanlı’ya ait yapıları görmek isteyenlerin ise Bahçesaray’a gitmelerini tavsiye ederim. Buradaki Kırım Han Sarayı güzel. Yine Bahçesaray’da yer alan ve Musevi Türklere ait sinagogu görmek de ilginç olur.

 

Ukrayna Gece Hayatı

 

Ukrayna’da gece hayatı canlı mı? Nasıl mekanlar var? Geceleri ne tür mekanlara gidebiliriz? Gece kulüpleri var mı? Ünlü eğlence merkezleri nerelerde yer alır? Ukrayna’da gece hayatı, eğlence, fiyatlar, mekanlar, barlar, diskolar, kulüpler. (Bu görüntüleri ben çekmedim, Uzman TV kafasına göre koymuş.)

 

 

Ukrayna son derece hareketli bir gece hayatına sahip. Ucuz kafelerden son derece lüks kulüplere kadar çok çeşitli seçeneğe sahip Ukrayna’da, parklarda da içki içmek çok yaygın. 2011 yılında gelen yasağa rağmen gençlerin çoğu içkilerini yanlarında getirerek parklarda içki içmeye devam ediyor.

 

Ukrayna’daki barlar uygun fiyatlı biralar ve votkalar sunar. Ukrayna’da votkalar gram ile satılıyor ve sek içiliyor. Eğer votkaya başka içecek karıştırılıyorsa Ukraynalılar buna kokteyl diyorlar. Örneğin Kiev’deki Patipa isimli kulüp, tarihi çok eskiye dayanan ve günümüzde ünlü yerlerin başında geliyor. Patipa dışında Shooters da en çok tercih edilen gece kulüplerinden. Burada yerli halk dışında gezginleri de görmek mümkün. Benim en sevdiğim yer Art Club 44 oldu.

 

Arena‘da çok sayıda bar ve disko var. Kiev’in en ünlü gece kulüplerinden biri olan Delux Bar’da fiyatlar epey yüksek. Yine gece dışarı çıkıp ünlü mekanları keşfetmek isteyenlerin gidebilecekleri bir başka mekan da neredeyse bütün kıtaya ünü yayılmış olan Club Ibiza.

 

Ukrayna’nın bir diğer önemli kenti olan Kharkov’da da gidilebilecek çok sayıda gece mekanı bulunuyor. Örneğin giriş ücretleri de uygun olan Club Laguna ve Club Plazma özellikle öğrencilerin tercih ettiği mekanlar arasında.

 

Telefon ve İnternet Kullanımı

 

Ukrayna’da internet ve telefon kullanmak için kolayca yerel bir sim kart alabilirsiniz. Bunlar 10 grivnadan (UAH) başlıyor ve telefonunuza takar takmaz çalışmaya hazırlar. Ülke içi arama ve internet kullanım ücretleri oldukça ucuz. Ayrıca yurt dışı aramalar tüm dünyaya dakikası sadece 2 grivna (80 kuruş). Life, Kyivstar ve MTC mobil telefon operatörleri var. Ukrayna şehirlerindeki hemen her kafe ve restoranda ücretsiz WiFi bağlantısı var. Ayrıca postanelerden Ukrtelecom kuruluşunun Vsesvit-Plus kartları, yoğun uluslararası arama ve kablosuz internet için tercih edilebilir.

  Ad Soyad
  Yorum