A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ Ekle
Ukrayna doğalgazı yüzde 20 indirimli alacak

Ukrayna doğalgazı yüzde 20 indirimli alacak
 Rusya ile Ukrayna arasında bugün varılan doğalgaz anlaşması uyarınca Kiev, Rusya doğalgazını yüzde 20 indirimli alacak.
Rusya ile Ukrayna arasında bugün varılan 10 yıllık anlaşma, yaklaşık 2 haftadır donan Avrupa"ya yeniden gaz sevkiyatının önünü açtı. Gazprom, daha önceki açıklamasında, anlaşma imzalanır imzalanmaz gaz sevkiyatının derhal başlatılacağını bildirmişti. Buna göre vanalar açılır açılmaz, doğalgazın Ukrayna"dan geçerek Avrupa"ya ulaşması yaklaşık 36 saati bulacak.

Ancak AB, Moskova"daki imza törenine katılan yetkililerin de doğalgazın çok yakında Ukrayna"dan Avrupa"ya ulaşacağını söylemelerine karşın gözlemciler, doğalgazın sınırdaki borulara vardığını teyit edene dek bu kirizi bitmiş olarak görmeyeceklerini belirtiyorlar.

Anlaşma uyarınca Ukrayna, Rusya doğalgazını bu yıl Avrupa pazar fiyatından yüzde 20 indirimli alacak.

Anlaşmadaki kesin rakamlar açıklanmasa da Rus Interfax ajansı, Ukrayna Başbakanı Yulya Timoşenko"ya dayanarak, Kiev"in 2009"da 1000 metreküp doğalgaz için 250 dolardan az ödeyeceğini kaydetti.
Ukrayna, 2008"de 1000 metreküp doğalgaza 179.5 dolar ödüyordu. Ancak Gazprom bu rakamı bu yıl için 450 dolara dek yükseltmiş ve Ukrayna"dan yükümlülüklerini zamanında yerine getirmemesinden kaynaklanan cezalarla birlikte kendilerine olan 2.1 milyar dolar borcunu da ödemesini istemişti.

Ukrayna"nın 1.5 milyar dolar göndermesi üzerine Gazprom, Ukrayna"nın kalan 604 milyon dolarlık borcu da ödemesini istemişti. Gazprom, görüşmelerin olumsuz biçimde sonuçlanması üzerine, Ukrayna"ya gönderdiği doğalgazı 1 Ocak"tan itibaren keserken, 7 Ocak"ta da Kiev"in Avrupa"ya gönderdiği transit doğalgazı çaldığını belirterek, Avrupa"ya sattığı doğalgazı da kesmişti.

Kiev, bu iddiaları reddederek, Rusya"nın boruların çalışması için ihtiyaçları olan teknik doğalgazı göndermediğini ve çalındığı belirtilen miktarın da bu amaçla kullanıldığını açıklamıştı.

Gazprom ile Naftogaz arasındaki anlaşmazlık, en az 15 Doğu Avrupa ve AB ülkelerinde milyonlarca kişiyi olumsuz biçimde etkilerken, çok sayıda işyeri de enerji sıkıntısından dolayı üretimi kesmek zorunda kalmıştı.

 • diline pelesenk olmak ne demek
 • dillere pelesenk olmuş ne demek
 • pelesenk
 • pelesenk ne demek
 • Pelesenk Ne Demek – Pelesenk Sözlük Anlamı
 • pelesenk olmak ne demek
 • pelesenk olmak ne demektir
 • pelesenk olmuş ne demek
 • Yüksek Yüksek Tepelere sözleri
 •   Ad Soyad
    Yorum