A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
Uçak, Gövde, Bakım
Uçak Gövde Bakım

Uçak Gövde Bakım Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokuluna bağlı üç bölüm. Uçak sanayisinin işletme aşamasındaki teknik eleman ihtiyacını karşılamaya yönelik bir eğitim yapar. Uçak Gövde Bakım Programı, uçak gövdelerinin ve sistemlerini bakımı, onarımı ve üretimi konusunda; uçak motor bakım bölümü, uçak motorlarının yapımı, onarımı ve bakımı alanlarında; teorik ve uygulamalı eğitim verir. Mezunlar teknik bakım yapılan hava limanlarında, uçak fabrikalarının bakım ve onarım atölyelerinde, proje ve dizayn sahalarında, sivil hava şirketlerinde, THY, HAVAŞ, USAŞ, ASELSAN gibi kuruluşlarda çalışabilirler.

Uçak Gövde Bakım Programının Amacı : Uçak gövdesi bakımı programının amacı, uçak gövdelerinin yapımında çalışacak ara insan gücünü yetiştirmektir.

Uçak Gövde Bakım Programında Okutulan Belli Başlı Dersler : Uçak gövdesi bakımı programında matematik ve fizik gibi temel bilim derslerinden başka uçak, uçak resmi, uçak bilgisi, uçak atölyesi, uçak kaplaması onarımı, iniş takımları, haberleşme ve seyrüsefer gibi dersler okutulmaktadır.
Uçak Gövde Bakım için Gereken Nitelikler : Uçak gövdesi bakımı programında eğitim görmek isteyen bir kimsenin, genel akademik yetenekten başka, şekil ilişkilerini ve uzay ilişkilerini görebilme gücüne ve çizim yeteneğine sahip dikkatli bir kimse olması beklenir.

Uçak Gövde Bakım Programının Bulunduğu Üniversite ve Fakülteleri :

ERCİYES SİVİL HAVACILIK YÜKSEKOKULU

Uçak Gövde Bakım Mezunlarının Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler : Uçak gövdesi bakımı programını bitirenlere "Uçak Gövdesi Bakımı Teknikeri" ünvanı verilir. Uçak gövdesi bakımı teknikeri, uçak gövdelerinde yolcuların oturacağı kanepelerin, yük, bagaj, ikram bölmelerinin desene uygun biçimde imali ile ilgili işleri, uçak mühendisinin gözetim ve denetimi altında yürütür.

Uçak Gövde Bakımı Teknikerlerinin Çalışma Alanları : Uçak gövdesi bakım teknikerleri Ulaştırma Bakanlığına bağlı uçak fabrikalarında veya bakım, onarım atölyelerinde görev alabilirler. Ülkemizde hava ulaşımı arttıkça ve bu alanda özel sektör işletmeleri de yer aldıkça uçak gövdesi teknikerlerinin çalışma alanları da genişlemektedir.