A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
Uçak, Fobini, Yen
Uçak Fobini Yen

Uçak Fobini Yen Uçak yolcularının neredeyse yarısı uçakta huzursuz oluyor. Çünkü uçmaktan korkuyorlar. Oysa bu korkuyu yenmek olabilir.

Günümüzde en yaygın fobilerden biri tayyare fobisi. Daha doğrusu bu fobiyi yaşayanlar uçaktan değil, uçmaktan korkuyor. çoğu uçaktaki devinim alanının kısıtlı olmasından şikayet eder, çoğu ise uçağın bu kadar yükseklerde uçmasından. Başkaları sebebiyle en büyük mesele kendi kaderlerini 1 pilotun ellerine bırakmaktır.

Uçak fobisi yaşayan insanlar uçağa binince nefes almakta zorlanır, panikler, terler, yürek atışları hızlanır. Buna tek çözüm; otomobil, tren ya da deniz yoluyla gezi etmek değildir.

Kendinize devinim alanı yaratın. şayet tayyare fobiniz varsa ve sizin sebebiyle en büyük mesele uçaktaki mekanın epey kısa olması ise, bilet alırken çıkışlara yakın koltukları istek edin. Oradaki koltuklar daha rahattır.

Sıkıldıkça koridorlarda biraz dolaşın. Hosteslere uçmaktan korktuğunuzu açıkça söyleyin. Sakın alkol, kafeinli içecekler ya da sakinleştirici ilaçlar almayın, sebebi bunlarla ile korkularınız daha da artabilir. Uçuş boyunca bol bol su sebebiyle ve eğlenceli 1 kitap ya da sevdiğiniz 1 dergi okuyun. Yanınızdaki koltukta oturan arkadaşınızla konuşmak da iyi 1 çözüm mümkün. Kısacası, rahatlamaya çalışın. Bunun sebebiyle en iyi metot "Jacobson yöntemidir"
Derin 1 nefes alın. bütün kaslarınızı sıkmaya çalışın. Birkaç saniye sonraları kaslarınızı serbest bırakın, nefes verin ve gevşeyin. Nefes alıp verin ve içinizden devamlı "rahatla, rahatla" diye tekrarlayın. Bu kelimeyi heceleyerek ve heceleri nefes alıp verirken söyleyin.

Eğer bu öneriler işe yaramıyorsa, elbet 1 uzmandan yardım isteyin. Psikologlar tayyare korkunuzun sebeplerini size açıklayacak ve bunlarla nasıl başedeceğiniz, bunları nasıl yeneceğiniz konusunda size yardımcı olacaklardır.

Eğer dilek ederseniz, uzman pilotlara sualler sorabilirsiniz. Onlar size tayyare ve uçuşla alakadar teknik ve rahatlatıcı bilgiler vereceklerdir. böylelikle daha bilinçli gezi edebilirsiniz.
JulesVerne