A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
Turizm, Sektörünün, Yol, Açtığı, Çevre, Sorunları
Turizm Sektörünün Yol Açtığı Çevre Sorunları

Turizm Sektörünün Yol Açtığı Çevre Sorunları

 Turizm Gelişmesinin Getirdiği Sorunlar, Turizm Yol Açtığı Çevre Sorunları Nelerdir

Turizm sektörü gelişmesi ile birlikte yanında getirdiği bir çok çevre sorunu var. Bunlara baktığımız zaman genellikle Ege ve Akdeniz bölgesi yoğun olarak her yıl turist çekmektedir. Milyonlarca kişiyi ağırlayan bölgelerimizde turistlerin bilinçsizliği veya umursamaz davranışları yüzünden ortalıkta bir çok sorun yaratabiliyorlar.

Söz vardır “kimse kendi malı gibi sahip çıkmaz” sözünün burada kullanabiliriz. Yiyip içtiklerini ortalıkta bırakarak çevre sorunlarına sebep olur. Adeta çöplük haline gelen bölgeler belediye temizlikçileri tarafından her ne kadar temizlense dahi bir miktar çöp ortalıkta kalabiliyor.

Turizm aynı zamanda yeni oteller ve tatil cennetlerinin inşasına sebep olmakta. Deniz kenarında ormanlık alanların yok edilmesinin başlıca nedeni olarak gösteriliyor olması bölge halkını rahatsız ediyor. Orman yangınlarından sonra bölge imara açılarak yeni yapıtların yapılmasına sebep olmuştur. Oteller, tatil merkezleri gibi yerler için uygun alanlar kalmadığından dolayı ormanların satışları dahi gerçekleşiyor. Bölgedeki ağaçlar zarar görmeden başka bölgelere dikilerek betonla kaplanmasına engel olunmuyor.

Türkiye gibi turistik bölgeleri bol olan bir ülke için turizm, bir gelir kaynağı olarak çok mühim olmasına karşın çevre sorunlarını beraberinde getirmektedir. Ege ve Akdeniz kıyıları, yani yaz turizminin yoğun geçtiği yerler, çevre katliamına maruz kalmıştır. Bu bölgelerdeki, özellikle sahil kesimlerindeki ormanlar, ya devlet izniyle ya da yangın çıkartılarak yok edildi ve buralara otel ve villalar yapıldı.

Hali hazırda zaten dünyada yeşil alan azalması büyük bir sorundur. Turizm adına yapılan kesimler de buna hız kazandırmaktadır. Dağ veya tepe ayırt edilmeksizin, otel ve evlerin deniz kenarına yakın olması adına yerleşim yerleri yapılmaktadır. Buralarda kurulan yerleşim yerlerinin atık su ve kanalizasyon kanalları denize dökülmekte, deniz kirliliği yaratmaktadır.

Turizm sektörü elbette desteklenmesi ve geliştirilmesi gereken bir sektördür. Fakat bunu ekoloji ve doğaya zarar vermek suretiyle yapmak yanlıştır. İmarlaşma sebebiyle turizm bölgelerinde doğaya zarar verilmekte, bunun sonucu olarak bu bölgelerdeki iklimler değişmekte ve doğal afetler oluşmaktadır.

Makilik ve çamlık ormanlar Antalya ve Bodrum bölgesinde eskiden çok büyük yer tutmaktaydı ancak günümüzde bu yeşil alanların yerinde beton kütleleri mevcut. Bununla birlikte elbette iyi gelişmeler de olmakta. Örnek vermek gerekirse Uludağ’da (Bursa) otel yapımı kesinlikle yasak. Sadece mevcut oteller tadilata tabi tutulabiliyor.
Doğayı kaybetmeden turizmi geliştirmek, bu duruma bir dur demek gerekmektedir.

Turizm sektörünün yol açtığı başlıca çevre sorunları şunlardır: Aşırı kalabalıklar, çevresel stres yaratır. Hayvanlarda davranış değişikliğine neden olur. Aşırı gelişme, sahillerde köy kentlerin ortaya çıkmasına, bunun sonucu olarak da aşırı ve plansız yapılaşmaya neden olmuştur. Av turizmi yabani yaşamın yok edilmesine neden olmaktadır. Hız botları ve yatlar su kirliliğine neden olmaktadır. Yüksek sesli müzik, insanlarda duyma bozukluğu ve çevrede gürültü kirliliği oluşturmaktadır. Birçok turistik tesisin alt yapı yetersizliğinden dolayı kanalizasyon problemi vardır ve arıtma üniteleri yoktur. Belediyelerde turistik bölgelerde çöplerin toplanması ve imha edilmesi konusunda yetersiz kalmaktadır. Turistik tesisler katı ve sıvı atıklarını denize veya kullanılabilir arazilere boşaltılabilmektedir. Bu da denizlerin ve çevrenin kirlenmesine neden olmaktadır. Kumsalları kullananların atıklarını kumsala veya denize bırakmaları çevre kirliliği oluşturmaktadır.