A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
Tohumun, Çimlenmesi
Tohumun Çimlenmesi

Tohumun Çimlenmesi  Tohumun  Çimlenmesi

 
Bir tohumun çimlenebilmesi için başlıca ; Uygun sıcaklık --- Nem --- Oksijen  gereklidir. Bu şartlardan herhangi bibirinin sağlanamaması durumunda çimlenme durur.

Su :
Tohumun şişmesini , tohum kabuğunun çatlamasını , enzimatik tepkimelerin ve hidroliz olaylarının gerçekleşmesini sağlar .

Oksijen : 
Çimlenme sırasında, hücrelerin enerji ihtiyacını karşılamak için gerekli olan oksijenli solunum olayındaki oksijen ihtiyacını karşılar. Kritik Not :  Çimlenme sırasında bazı tohumlarda bir süre oksijensiz solunum olabilir.

Uygun Sıcaklık  :
  Enzimlerin aktivitesi için ortam sıcaklığının uygun olması gerekir . Çimlenme sırasında önce kök, sonra gövde , en son olarak yaprak oluşur .   

Tohumların çimlenmesi, kuru tohumun su emmesine ve böylece tohumun şişerek kabuğunun yırtılmasına neden olur. Tohum, Su aldıktan sonra embriyo ürettiği giberallin hormonunu endospermin alevron tabakasına gönderir.
Bu tabaka depolanmış besinler parçalayan sindirim enzimlerini salgılar. bu arada besleyici maddeler embrioyunun büyüme bölgelerine taşınır. Çimlenme sırasında tohumdan ilk olarak embriyonik kök çıkar. Bundan sonra örneğin fasulyede gövde ucu toprak yüzeyine çıması gerekirken toprağın aşındırıcı etkisine karşı , kırılgan gövde ucunu korumak için ,çenekler çıkar. Daha sonra epikotilden ilk gerçek yapraklar oluşur. Gerçek yaprakklar genişler , yeşil Renk alır ve fotosentezle besin üretmeye başlar.

 Oğuz Dokumacı.

  Ad Soyad
  Yorum