A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
Tetrazon
Tetrazon

Tetrazon Latince Adı: Puntius tetrazona
Habitatı ve Anavatanı: Güney Doğu Asya
Beslenme Biçimi: Hem etçil, hem otçul
Davranış Biçimi: Agresif
Kendi Türlerine Davranışı: Orta derecede agresif
Cinsiyet Ayrımı: Dişiler biraz daha şişkin olur ve erkeklerin burunları kırmızı renktedir.
Yüzme Seviyesi: Orta
Üreme: Düz yumurta dökerler, yumurtaları ayırmak için akvaryum tabanına iki sira misket serilebilir.
Sıcaklık: 23-26 °C
En Fazla Büyüdüğü Boy: 7,5 cm
En Az Akvaryum Hacmi: 80 lt
Su Sertliği: Orta
Ph: 6-7

4 yıl kadar yaşarlar; son derece canlı ve hareketli sürü balıklarıdır. Aşırı hareketlilikleriyle melek, canlı doğuranlar, gurami gibi sakin ve yavaş balıkları rahatsız edebilirler; barışçı karma akvaryumlar için uygun değillerdir. Jack dempsey, ateş ağız gibi sert mizaçlı orta amerika cichlidsleri için ise uygun bir arkadaş olabilirler. Akıntıya karşı yüzmeyi severler.
  Anavatan Sumatra, Java ve Borneo olan bu tür genel olarak gümüşi bir renktedir. Çene, sırt ve karın yüzgeci kırmızıdır. İsimlerini sahip olduklar dikey 4 siyah banttan alırlar. Oldukça hareketli sürü balıklarıdır. Sayıları 5-6 taneden az olduğu zaman diğer türlerle uğraşıp onlara sataşarak yaralanmalarına ve ölmelerine yol açabilirler. Sürü halinde durup dinlenmeden dolaşmaları seyretmeye değer. Hemen hemen her seviyede yüzer ve zemine düşmüş olan yemleri de bularak çöpçü görevini de görürler. Akvaryumları 24-26 derece olmalıdır. Erkekler ve dişiler birbirine çok benzediği için ayırt etmek oldukça zordur. Fakat dişilerin karın yüzgecinin daha kırmızı olması ile ayırt edilebilirler. Devamlı kuru yem ile beslemek renklerinin canlılığını yitirmesine ve sağlıklarının bozulmasna sebep olur. En az haftada 2-3 kez canlı yemle beslenmelidirler. Her türlü canlı yemi iştahla yerler
Bu türün üretilmesi sanılanın aksine oldukça kolaydır ama biraz ilgi ister. Yumurta dökme mevsiminde (genellikle Mayıs ayında) 15 gün önceden dişi ve erkek ayrı akvaryumlara alınırlar ve sadece canlı yem ile beslenirler. Dişinin karnı iyice şişip erkeğin renkleri parlamaya başlayınca %50 kaynatılıp dinlendirilmiş %50 bekletilmiş su ile hazırlanan akvaryuma alınırlar. Akvaryumun 27 derecede olmalıdır. Zemini misket ya da iri çakıl taşları ile döşenmeli ve akvaryumun ortası yoğun bir şekilde bitkilendirilmelidir. Eğer bitkilendirme yapılamayacaksa iplerden yapılmış karmaşık bir yün aynı işi görür. Çiftleşme seramonisi genellikle sabahın erken başlarlar. Kovalamacalar sonunda dişi akvaryumun ortasında zemine doğru iner. Erkek burada dişiye çarparak yumurtaları dökmeye başlar ve hemen döller. Yumurtlama bittiğinde ebeveynler yumurtaları yememeleri için akvaryumdan alınmalıdır. Yumurtalardan 48 saat içinde çıkan yavrular serbest yüzmeye başlayınca haşlanmış yumurta sarısı ile beslenebilirler.
 
  Ad Soyad
  Yorum