A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
TERMİNAL, SERVİCES, LİSANS, SUNUCUSU, KURMAK
TERMİNAL SERVİCES LİSANS SUNUCUSU KURMAK

TERMİNAL SERVİCES LİSANS SUNUCUSU KURMAK
Lisans sunucusunu kurmak için yapmamız gereken işlemler söyle sıralayabiliriz.

1 Terminal services lisansını yüklemek
2 Lisansı etkinleştirmek
3 lisans kullanmak için yapılandırmak

Terminal services yüklerken ilk etapda aklımızda bunların olması gerekir
*istemciyi lisansları vermek için ag baglantısı varmı ?
*lisans sunucundan lisansları etkinleştirmek amacıyla microsoft clearinghouse baglanmak için internet baglantımız varmı?.

Terminal Services Lisans Sunucusu Yüklemek

Servisi yüklemek için control panele eşiyoruz sonra add or remove programs çift tıklayıp add or remove programs iletişim kutusundan windows componenets wizard başlatmak üzere add/remove components terminal server licensing secin ve sonra next tıklıyoruz.burada sunucunun görevini seçiyoruz.Daha sonra varsayılan yer olarak %SystemRoot%\\System32\\LServer bu kısman yüklemeyi yapar ama istemezseniz browse diyip yeri değiştirebiliriz.ve nexte basıyoruz.

Lİsans sunucunu etkinleştimek ve lisansları kullanımı yapılandırmak için ilk önce komut sistemine licmgr.exe yazıp başlatıyoruz ve ağ üzerinde lisasns sunucularını arar sonrada bulduklarını gösterildigi gibi listeler buada bir lisans sunucusu vardır ama etkin değildir


Terminal server license server activation wizard calıstırarak lisans sunucusunu terminal server call installation wizard calıstırarakda lisansların kullanımı yapılandırırız.

-Terminal server licensing aracında farenin sağ tuşuna tıklayarak activate server secip next tıklayıp connection method sayfasında aşagıdaki resimdeki gibi gördünüzde next diyip ilerliyoruz.-automatic connection yöntemş :lisans sunucu lisans etkinleştirmek için clearinhouse otomatik baglanır. bu yöntemi secerseniz bir yetrki kodu almak için kendinizi ve kurulusunuzu tanıtmanız gerekir.
-web browser yöntemi :secip next derseniz terminal server activation and licensing web sitesine gidip size ürün ıd girmenizi bildirir.sonra ise kullanacagınız lisans sunucusunun ıdsını alırsınız.telephone yöntemi : next basıp tıkladıgımızda ülkemizin veya bölgemizin secmemizi ister ülke veya bölgemizi secip next tıkladıkdan sonra bölge veya ülkenize ait aranacak telegfon numarasını görürsünüz ve saha sonra telefonla görüşürken girmeniz gerken ürün ıd verilir. daha sonra ise kullanacagınız lisans sunucusu ıdsini alırız.


bu 3 işlemden birini sectikden sonra next basıyoruz ve terminal server activation wizard sayfasının görürürüz. server client licensing wizard otomatik olarak başlar.


-TErmian server licensing istemci lisanslarını etkinleştirmek için daha önce seçilmiş olan bağlantı yöntemi kullanır.Next iki kez tıklatıkdan sonra aldıgımız ürün paketindeki lisans kodunu girmemiz kurulus anlaşmasını seçmemiz ve lisans sözleşmesini acmamız gerekir. TERminal servis license server activation wizard ve terminal server cal installation wizard baglantı yöntemi hakkındaki bilgileri ve kişi bilgileri depolar kişi bilgilerini ve baglantı noktalarını değiştirmek isterseniz ise lisans sunucunusn varsayılan ayarlarını düzenlemeniz gerekir bunun için terminal servis licensing aracında sunucunun girdisini ve fareniin sağ dügmesiyle tıklayıp properties iletişim kutusunu kullanırız.