A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ Ekle
Televizyondan nasil DivX izlerim?

Televizyondan nasil DivX izlerim?
Nelere Ihtiyaciniz Var?:
PC Donanim: DivX görüntüleyebilmek için gerekli donanima sahip bir PC TV çikisi bulunan bir ekran karti
Diger Donanim Yazilim: Bir divx player (örnegin BSPlayer, MicroDVD, Windows Media Player v.s. )

Yazilim ve Donanim Gereksinimleri:
Piyasadaki pek çok yeni ekran kartinda artik TV out standart olarak geliyor. Ucuz bir ekran karti isinizi görebilir. Ancak ekran kartinizin kalitesi aldiginiz görüntünün kalitesi ile dogrudan orantili oldugundan bu adimi oldukça dikkatli atmanizi tavsiye ederim.
Muhtemelen DivX izlemek için yeterli donanima zaten sahipsiniz. Ancak en sorunsuz sonuç için asagida ki donanima sahip oldugunuzu umuyorum.

Hardware
En az 600 MHz CPU
128 MB Ram
PCI Ses karti (onboard"larda olabilir )
TV output özelligine sahip bir ekran karti
Yazilim
Linux, Windows 98, ME, 2000, yada XPDogru Ekran Karti Seçimi:
Donanim konusunda kesin bir sey söylemek çok zor ancak dogru ekran kartinin önemini daha önce belirtmistik. Bu nedenle eger yeni bir ekran karti alacaksaniz öncelikle üreticinin web sayfasini, destek ve forum alanlarini iyice incelemenizi, donanim ile ilgili haber gruplarini, forumlari ve güvendiginiz arkadaslarinizin görüslerini dikkate almaniz en kesin sonucu verecektir.
PC"den TV"ye Baglanti
Bu adimda 2 seçeneginiz var, kabu ve kablosuz. Eger TV"niz bilgisayariniza yakin bir mesafede veya kabama sorununuz yoksa kabu çözüm hem daha ucuz hem de daha kolay olacaktir. Ancak TV ve PC farkli odalarda veya kabama sorun yaratiyorsa fiyatlari iyice düsen kablosuz çözümler sizin için en uygunu olacaktir.
Kabu baglanti için 2 farkli kabloya ihtiyaciniz var; biri video biri de ses için.Video için TV"nizin video girisine ve ekran kartinizin çikisina göre S-Video veya RCA composite kablosu kullanmaniz gerekecektir. Eger S-Video kullanma sansiniz varsa RCA composite seçeneginden daha kaliteli görüntü alabilmeniz mümkün olacaktir. Ses için ise tahminen zaten elinizde bulunan standart bir ucu tekli bir ucu çiftli stereo kablosu kullanmaniz gerekecektir. Tekli ucu ses kartinizin çikisina çiftli ucu da TV veya ses sisteminize baglamaniz yeterli. (Bazi TV"lerde ses girisi mono olabilir bu durumda bir müzik seti kullanmaniz tercih sebebidir. )
S-Video kablosu:

Composite RCA kablosu:

S-Video"dan RCA"e dönüsüm kablosu:

Stereo Mini Jack:

Kablosuz Baglanti: Son günlerde network ürünlerinden cep telefonu aksesuarlarina kadar herseyi kablosuz kullanmanin moda olmasindan dolayi bu tür ürünlerinde fiyatlari oldukça düstü. Bu tür ürünleri çok amaçli olarak kullanmak mümkün oldugundan alacaginiz bir alici-verici sistemi sadece DivX için degil evdeki diger sistemler içinde kullanmaniz mümkün olacaktir. Ülkemizde en çok satilan bu amaca hitap eden ürün olan WAVECOM pek çok büyük elektronik magazasinda yaklasik $100-$120 arasi bir fiyatla satilmakta.
Açik alanda 250 m, kapali alanda 100 m menzili bulunan ve bir alici, bir vericiden olusan bu sistem ayni zamanda evdeki diger cihazlar ve bunlarin uzaktan kumandalari üzerinde de etkili olabiliyor.


WAVECOM alici ve vericinin kurulumu Yukarida anlatilan baglanti kabarinin PC den gelen uçlarini sistemin vericisine ve TV"ye girmesi gereken bölümünüde dogal olarak sistemin alicisina baglamaniz yeterli.
12V adaptörü alici ve vericinin güç girisine baglayin.
Kanal ayarinin her iki cihazda da ayni harfte olduguna emin olduktan sonra video alici ve vericiyi açik durumuna getirin. TV veya VCR"iniza göre degisecek dogru kanal veya frekans ayarini yaptiktan sonra islem tamamlanmis oluyor.

Ekran Kartinin Ayarlanmasi
Her ekran karti TV out için en uygun ayarlarla birlikte gelir. Ilk yapmaniz gereken eger kapaliysa ekran kartinizin yazilimindan veya isletim sisteminizin özelliklerinden TV out özelligini açmak olacaktir. Bazi ekran kartlari TV"de film oynatilirken PC ekraninda masaüstünü gösterebilecek yetenege sahiptir. Digerleri ise TV de ve PC ekraninda ayni görüntüyü gösterecektir. Eger TV deki görüntü dogru olarak ortalanamiyorsa ekran kartinizin özelliklerinden saga, sola, yukari ve asagiya görüntüyü hareket ettirmeniz mümkün. Ayni zamanda yine bu seçeneklerden görüntünün parlakligini, renk benzeri ayarlari yapmaniz mümkündür. Renkli bir resmi TV"ye vererek en uygun ayari deneme yanilma teknigi ile bulabilirsiniz.
TV deki görüntü için 640x480 veya 800x600 çözünürlük kullanmaniz mantikli olacagi gibi bu tür hayati bilgiler ekran karti üreticinizin web sitesinden veya kullanim kilavuzundan elde edilebilir.
Alternatifler
Ekran karti fiyatlarinin düsmesi ve DivX"in amacinin yüksek görüntü kalitesi olmasindan dolayi önermedigimiz ancak nispeten daha ucuz bir çözüm olan VGA/PAL çevirimi yapan cihazlari kullanabilmeniz de mümkün. Bu cihazlarin ekran kartinizin ekran çikisina baglanir ve bir ucu TV"nize bir ucu da ekraniniza gider. Görüntü kalitesinde kayiplar olacagi gibi ucuz çözümler daha sonra basinizi agritacaktir. Ayrica ekran kartinizla sorun yasamaniz durumunda TvTool gibi yardimci yazilimlari web üzerinden bulabilmeniz de mümkün. Ancak bu tür yazilimlarin ekran karti üreticileri tarafindan tavsiye edilmedigini de bilmeniz yarariniza olacaktir.
  Ad Soyad
  Yorum