A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
Sualtında, Manyetometre, kullanımı, Ümit, Sakmar
Sualtında Manyetometre kullanımı-Ümit Sakmar

Sualtında Manyetometre kullanımı-Ümit Sakmar

MAGNETOMETER (MANYETOMETRE)

MANYETİK ALAN KUVVETİ BELİRLEYİCİ 

ÜMİT SAKMAR

3 YILDIZ EĞİTMEN

CADDEBOSTAN BALIKADAMLAR SPOR KULÜBÜ  

GENEL ÇALIŞMA PRENSİBİ :

Manyetometreler yeryüzünün manyetik alan kuvvetini ölçek elektronik aletlerdir. Bu sistemde deniz altından yüzeydeki bir tekneye kablo ile bağlı olup çekilen torpil şeklindeki yerin manyetik alan kuvvetini algılayan kısma fish (balık) denir. bunun algıladığı değerleri yüzeydeki şerit yazıcı veya digital ekrana aktaran kablo, çekme teli üzerinden fish’in kaydettiği değerleri teknede bulunan kontrol kutusuna bildirir.Şayet sürekli birbirine yakın nümerik değerlerle ekranda beliren yerin manyetik alan kuvveti aniden farklılaşıp tekrar eski okunan nümerik değerlere döndüyse teknenin çektiği fish metal bir kütlenin yakınından geçmiş demektir.

Manyetometreyi satan firmalar müşterilerine dünyanın değişik bölgelerindeki gamma değeri cinsinden manyetik alan kuvvetlerinin üzerine işlendiği bir dünya haritasını da beraber verirler.Dünyanın muhtelif bölgelerinde farklı manyetik alan kuvvetleri vardır. Örneklerle belirtmek gerekirse Kuzey Kutbunun manyetik alan kuvveti 61.000 gamma’dır. Boston 55.000, Miami 48.000, Güney Amerika’da Ekvator 24.000 gamma gibi değişik değerlere sahiptir. 

MANYETOMETRENİN KULLANIMI :

            Öncelikli olarak tekneden çekilecek olan manyetometrenin dipte takılmaması için çekileceği bölgenin derinliğinin bilinmesi gereklidir. Şayet sığ suda çekilecekse fish suda batmayan bir yüzer cismin altına iple asılmalıdır, bu şamandıra hem bize fish’in bulunduğu yeri belirtir hem de 1-2 m altına asıldığı için dibe çarpması veya takılması önlenir.

            Manyetometre derin suda çekilecekse çekme kablosunun ucuna bir ağırlık asılarak fish bu ağırlığa 4-5 m lik bir ayrı kablo ile bağlanır. Böylece dibe daha yakın hareket eder.Manyetometrenin altında bulunan bir derinlik ölçer sürekli fish ile deniz dibi arasındaki mesafeyi ölçerek yüzeydeki çekme teknesine bildirir.

            Yüzeydeki teknede ayrıca bir yer belirleyici GPS Global Positioning System sürekli uydu bağlantısı ile teknenin bulunduğu noktanın koordinatlarını belirterek bunu manyetometre kontrol kutusundaki yazıcı şeridine aktarır. Böylece yerin manyetik alan kuvvetinin farklı ölçüldüğü yerlerin koordinatları da kaydedilmiş olur.

            Genelde teknenin manyetometreyi çekiş hızı 1 deniz mili ile 10 deniz mili arasında değişir. Teknenin  hızına bağlı olarak dipten alınan verilerin alım sıklığı da 2-3 veya 4 saniyede bir olarak ayarlanabilir.Ölçme değerlerinin gözlendiği digital ekran veya dar şeritli (genelde 24-26 alfanümerik vuruş sütunlu) yazıcı çıkışı, ayrıca bir sesli ikaz sistemiyle de irtibatlıdır. Şayet arama yapılan bölgedeki gamma cinsinden kuvvet değerlerinde farklılık olursa bunu yazarak gösterdiği gibi düdük sesiyle de ikaz edebilir. Değişikliği algılama mesafesi cihazın yapıldığı teknolojik sistemle artabileceği gibi ortalama 500 metre civarındadır diyebiliriz. Bu uzaklık dipteki manyetik alan kuvvetinin sapmasına sebep olan kütle ile manyetometrenin fish’i arasındaki uzaklıktır.

            Yüzeyden 100 m ile 300 m arasında bir derinliğe kadar çekilebilme imkanı vardır.