A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
Sualtı, operasyonlarında, helikopterden, suya, atlama, Ümit, Sakmar
Sualtı operasyonlarında helikopterden suya atlama-Ümit Sakmar

Sualtı operasyonlarında helikopterden suya atlama-Ümit Sakmar

SUALTI VE SU ÜSTÜ ARAMA-KURTARMA OPERASYONLARINDA HELİKOPTER KULLANILMASI 

ÜMİT SAKMAR

3 YILDIZ EĞİTMEN

                                   CADDEBOSTAN BALIKADAMLAR SPOR KULÜBÜ  

Dalıştan sonra uçuş :

Sualtı ekiplerinin helikopter kullanımında dikkat edecekleri en önemli husus dalıştan sonra uçuş kurallarına uyulmasıdır. 

Helikopterde dalış yapmış bir dalgıç varsa kullandığı dalış tablosunda yada dalış bilgisayarında belirtilen dalış sonrası uçuş kurallarına dikkat edilmeli ve helikopter su yüzeyinden 150 metre daha yüksekte uçmamaya gayret göstermelidir. Tabii engeller nedeniyle yükselmek zorunda kalan helikopterde bulunan dalgıç, dekompresyon hastalığına maruz kalabilir. 

Helikopter kullanımını gerektiren nedenler : 

Operasyonlarda ulaşılacak bölgeye en hızlı gidebilen vasıta olması yada bölgeye ancak havadan ulaşılabilme imkanı bulunması gibi faktörlerin yanısıra meteorolojik şartlar da etkendir. 

Operasyonlarda kullanılan helikopterlerin özellikleri : 

Yüzer kızakları olan helikopterler rahatlıkla su üzerine konabilirler bu takdirde dalgıcı deniz üzerine konmuş durumdayken suya indirip, sudan alabilir. 

Tekne gövdeli helikopterler doğrudan doğruya suya inip özel gövde yapıları nedeniyle bir tekne gibi yüzebilirler. Bu gibi durumlarda dalgıcı aynen yüzer kızakları olan helikopter gibi suya indirip, sudan alabiliriz. 

Tekneler için bile çok tehlikeli olan olumsuz deniz koşullarında helikopteri suya indirmek sakıncalıdır, yandan bir dalga alması veya motoruna su kaçması büyük problemler yaratır. 

Diğer bir grup helikopter ise suya inecek yüzer kızağı ve tekne tipi gövdesi olmayan gruptur bu gruba giren helikopterlerin kullanılabilmesi için kapılarının üzerine monte edilmiş bir vinç sistemi bulunmalıdır. Suya dalgıç indirmeyi başarsa bile bu vinç donanımı olmazsa sudan dalgıcı alması imkansızdır. 

Helikopterden dalgıcın atlaması : 

Helikopter kapısında oturarak bekleyen veya kapı yanındaki tutamaklara tutunup kızaklara basarak bekleyen dalgıcın güvenle atlayış yapabilmesi için hava ve deniz şartları uygunsa pilotun rüzgara baş vererek su yüzeyinden 3m yükseğe kadar alçalması ve hover denilen asılı durumda havada sabit kalarak yüksekliğini muhafaza etmesidir. Bu durumda ileri doğru hareket olmadığı için dalgıç güvenle ayakları aşağı vaziyette helikopterden atlar. 

Tam dalış ekipmanları kuşanmış olan dalgıcın helikopter atlayışlarında dikkat etmesi gereken hususlardan birisi atlayışın önce paletler suya değecek şekilde kontrollü bir denge sağlanarak yapılmasıdır, arkaya, öne veya yana devrilmemeye gayret edilmelidir. Paletlerin atlayışta ayaktan çıkmaması için ilave bant sistemiyle dalış elbisesinin patiğine kuvvetlice sabitlenmesinde fayda vardır. 

Regülatör ağızda maske takılı vaziyette atlarken suya girişte başın arkaya doğru suyun basıncı ile savrulup regülatörün birinci kademesine veya tüp vanasına çarpmaması için ellerle maske ve regülatör yüze bastırılırken başı da hafifçe göğüse doğru eğmek gereklidir. BC yüzerlik sağlayacak kadar hafifçe şişirilmeli kesinlikle patlayacakmış gibi çok gergin vaziyete gelecek kadar hava basılmamalıdır. Hortuma bağlı tüm geyçler sallanmamalı sabitlenmelidir. 

Helikopter hareket halindeyse hız limiti yükseklikle orantılıdır. Örneğin 3m yükseklikte 10 mil hız yaparken dalgıcı helikopterden atabilirsiniz. Kurtarma operasyonları için maksimum atlama limiti 6m yükseklikte ve 20 mil hızla rüzgara karşı hareket halinde olan helikopterden atlama sınırını aşmamalıdır. 

Güvenlik için kurtarma dalgıcı daima havada asılı olan helikopterden 3 veya 6 m yükseklikten atlamayı tercih etmelidir. Askeri operasyonlarda ateş altında kalındığında çok tecrübeli personelin tam teşekküllü dalış malzemesi kuşanarak 40 mil hızla giden helikopterden 12 m yükseklikten suya atlama zorunluğuna karşı eğitim görmesi gereklidir. 

Suya atlamadan ipten kayarak girmek : 

Tam donanımlı dalgıcın dağcı malzemeleri kullanarak dalış elbisesi üzerine kurtarma tipi emniyet kemeri (kalça ve göğüs bağlantılı) kuşanarak bir sekizli veya diğer kontrollü kaydırma aparatı kullanarak helikopterden sarkıtılan ip üzerinden kayarak suya inmesidir.
Ümit Sakmar