A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
Stalingrad, Analizi
Stalingrad Analizi

Stalingrad Analizi

İkinci Dünya Savaşı'nın Dönüm Noktası: Stalingrad Analizi

Bu yazıda, bu meşhur savaşı önüyle, arkasıyla inceleyeceğiz. Hitler burayı kontrol etmeyi neden bu kadar istiyordu? Stalingrad'ın ekonomik ve siyasi önemi neydi? Almanlar neden başarısız oldu? Tüm bunları irdeleyeceğiz.

1941'de Hitler'in başlattığı Barbarossa operasyonu, 1942'nin sonlarına gelindiğinde büyük oranda başarıya ulaşmış olsa da Sovyetler Birliği'ni pes ettirememişti. Sovyetler hala büyük bir dirençle savaşıyor, tüm ekonomik ve demografik güçlerini seferber ediyordu. Hala en önemli petrol bölgeleri Sovyetler Birliği'nin elindeydi. Kafkas ve Bakü petrolleri.

Stalingrad şehri, Kafkasya'nın kuzeyinde, Volga nehrinin yanında kurulmuş bir endüstri şehriydi, buradaki fabrikalar sürekli üretim yaparak adeta Kızıl Ordu'ya kan pompalıyordu. Bu şehir Moskova'dan sonra savaştaki en önemli geçiş güzergahları kavşağıydı. Stalingrad, petrol bölgelerinin kuzeyinde olduğundan, buranın kontrol edilmesi demek, tüm Kafkasya'nın kontrol edilebilmesi demekti. Bu da Almanlar için Sovyetler Birliği'nin ekonomik yönden belini kırmasını sağlardı. Kafkas ve Bakü petrolleri, Sovyetler Birliği'nin petrol ihtiyacının çok büyük bölümünü karşılıyordu.

Stalingrad'ın ideolojik/siyasi önemi ise, şehrin isminin Sovyetler Birliği'nin liderinin ismini taşımasıydı. Hitler'in burayı alma konusunda inat etme sebeplerinden biri de ismi Stalin olan bir şehri alarak Kızıl Ordu'nun tamamen demoralize olmasını sağlamaktı.

Hayati önemdeki savaş 1942 Ağustos'unda başladı, burayı almak, coğrafi zorluklardan dolayı öteki şehirleri almaktan çok daha zordu. Şehrin çok büyük bir nehrin kenarında kurulmuş olması, şehrin ablukaya alınarak kuşatılmasını imkansızlaştırıyordu. Nitekim Almanlar Kiev, Smolensk, Bialystok ve daha birçok şehri, etrafını sarıp kuşatma yöntemiyle kısa sürede ele geçirmişti.

Şehrin coğrafi zorluklarının üzerine bir de taktiksel hatalar eklenince, Kızıl Ordu'nun şehri savunmadaki başarısı gitgide arttı. Alman ordusu, daha sonra tank birliklerini sokacağı şehre öncelikle uçak bombardımanı yaparak, tankların şehirde rahat ilerlemesini zorlaştıracaktı ve öyle de oldu, kırık dökük yapılar yolları tanklar için ilerlenemez hale getiriyordu. Bu sebeple Stalingrad'ı almakla görevli General Paulus şehre tank birliklerini soktuğunda tanklar fazlasıyla yavaş ilerledi. Tankların bu hali, Sovyet piyadelerinin ve keskin nişancılarının tankları şehirde sıkıştıkları yerlerde avlamasına yol açıyordu. Wehrmacht, bu kadar yavaş ilerlemesine rağmen şehri neredeyse %90 oranında kontrolüne almayı başardı. Fakat 1943'e gelindiğindeki bu durum kısa sürede şehirdeki koca Alman ordusunun aleyhine dönüyordu. Çünkü bu kaybedilen zamanı Stalin son derece iyi değerlendirip, şehrin etrafını takviye kuvvetleri ile sarmaya başlamış, Alman ordusunu kıstıran durumdan kıstırılan duruma düşürmeyi başarmıştı.

Hitler bu olumsuz duruma rağmen Alman 6. ordusunun Stalingrad'dan asla çıkmamasını emretti. Kızıl ordunun şehri hem ablukaya aldığı, hem de destek kuvvetler ile şehrin içindeki Alman ordusunu büyük oranda geri püskürttüğü savaş, söz konusu Alman ordusunun imha edilmesiyle sonuçlandı...

Özetleyecek olursak, bu savaşın Almanya tarafından kaybedilme sebepleri olarak şunlar ileri sürülebilir:

-Şehrin coğrafi konumunun kuşatmaya elverişli olmaması.
-Hitler'in taktiksel hataları.
-Kızıl ordunun ve keskin nişancılarının gösterdiği muazzam direnç. (geri çekilenlerin Stalin'in emriyle öldürülmesinin de etkisi var.)

Sonuç:

Bu dönüm noktası, Kızıl Ordunun moralini son derece arttırmış, petrol bölgelerini güvenceye almasını sağlamış, Almanya'nın ise büyük ricat silsilelerinin başlamasına sebep olmuştu. Sonrasında ise Barbarossa Operasyonu'na karşılık Bagration Operasyonu ile Sovyetler tüm topraklarını Alman Ordusunun elinden kurtarmayı başardı...

Günümüzde, Stalingrad şehrinin ismi Volgagrad olarak değiştirilmiş durumda. Sovyetler Birliği'nden de, Nazi Almanya'sından da neredeyse hiçbir iz kalmayan şehir, bir milyonluk nüfusu ile endüstriyel bir güç merkezi olarak Rusya'ya enerji pompalamaya devam ediyor...

 

  Ad Soyad
  Yorum