A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ Ekle
Smart Task Kullanımı ve Event Handler - ASP.NET vNext

Smart Task Kullanımı ve Event Handler - ASP.NET vNext

ASP.NET vNext Serisi - HTML Editörü içerisinde Smart Task Kullanma ve Event Handler Oluşturma

Visual Studio’nun gelecek sürümü büyük kod düzenleme özellikleri içerir. Bugünden itibaren kolay ortak görevleri hızlı bir şekilde gerçekleştirecek HTML Editor ile gelen bazı küçük ama güzel ve verimlilik arttıran özellikleri kapsıyor.

Özellikle, Visual Studio, şimdi "Smart Tasks" ASP.NET sunucu denetimi özelliklerinin yanı sıra, ASP.NET Server Kontrol olay işleyicilerini ve wire-up aktifleştirmeyi tasarım görünümüne gerek kalmadan kaynak görünümünde eşit derecede iyi yapabilirsiniz.


Özellikleri Video ile Hızlıca İnceleyelim

Mads Kristensen adlı kişiye ait HTML Editor Akıllı Görevler ve Olay İşleyici Üretimi Özelliklerini gösteren güzel bir 90 saniyelik bir video var.

a rel="nofollow" href="http://www.asp.net/vnext/videos/visual-studio-vnext-videos-html-editor-smart-tasks-and-event-handler-generation" target=_blank>Video
a rel="nofollow" href="http://www.asp.net/vnext/videos/visual-studio-vnext-videos-html-editor-smart-tasks-and-event-handler-generation" target=_blank>


Arka Plandaki Akıllı Görevler Hakkında

Bir kaç yıl önce Visual Studio verimlilik özelliklerinden biri olan "smart tasks" için destek sunmaya başlandı. Akıllı görevler için Web Form Control’u tıklayıp daha sonra (Attached to the control) ile ortak görevleri kolayca gerçekleştirmek için kısayolları görebiliriz:

  

Smart Tasks birden fazla özelliği olan ortak senaryoların basitleştirmesine yardımcı olur. Tek dezavantajı genelde sadece tasarım modunda çalışmış olmasıdır.


HTML Editor içinde Akıllı Görevler

ASP.NET ve Visual Studio’nun bir sonraki sürümü (aynı zamanda tasarımsal olarak), kaynak görünüm içinde akıllı görevleri sağlamak içinde destek ekliyor.

ASP.NET Web Formları, smart tasks özelliği bir ASP.NET Sunucu kontrol elemanı içine yerleştirilen küçük bir glyph olarak görünür:

Glyph’i tıklayarak veya CTRL + . kombinasyonu ile akıllı görevleri C # ve VB.NET içinde genişletebilirsiniz:  

Tasarım görünümüne geçmek için belirtilen görevleri doğrudan kaynak görünümü içinde çalıştırılabilir ve kolay ve hızlı bir şekilde senaryolar gerçekleştirebilrisiniz. Örneğin, "Edit Columns" bağlantısını bu alanda hemen getirip GridView seçeneğini tıklayarak sütun tanımlarını değiştirebilirsiniz.

İletişim kutusunda GridView sütun yapılandırmasının ardından tamam’a tıkladığınızda, aşağıdaki biçimlendirme kodu editörü içine eklenir ve tasarım görünümüne geçmeye gerek kalamdan kod içinde yapılabilir:     

Smart tasks özelliğinin verimlilik artışı sunacağını ve görevleri daha rahat yapmak için bize kolaylık sağlayacağını düşünüyorum.

Kaynak Kodunda Event Handler Üretimi

ASP.NET sunucu denetimleri için en yaygın görevlerden biri wire-up sunucusu içinde olay işleyicilerini kullanmaktır.

Visual Studio içinde bunu yapmak için tasarım görünümüne geçiş sonrasında kontrolü seçin ya da da çift tıklatın. Belirli bir olay işleyicisi seçip sonrasında property grid sekmesini kullanabilirsiniz. Kod görünümünde bunu yapmak gerçekten zorlayıcı bir durum onun için tasarım görünümünde yapılması daha kolay olacaktır.

ASP.NET ve Visual Studio’nun sonraki sürümlerinin yanı sıra HTML Kod Editörü ile kolayca sunucu tarafından olay işleyicileri oluşturmak ve wire-up özelliğini destekleyerek, bunu daha kolay hale getirecek.

Tüm sunucularda yan etkinlikler için Intellisense (doğru imza) ile code-behind dosyasında bir olay işleyicisi oluşturup, "" adında bir değer içerir. Basitçe, olay adını yazın, boşluk tuşuna basın :

Code-behind dosyası, ya da sadece yeni bir olay işleyicisi oluşturmak istediğiniz adı yazın :

Daha sonra Visual Studio, sizin için code-behind dosyası içinde uygun olay işleyicisini otomatik olarak üretecektir:


Kaynak

Çeviri KeyNey tarafından Haberci Destek Tim adına hazırlanmıştır.


  • diline pelesenk olmak ne demek
  • dillere pelesenk olmuş ne demek
  • pelesenk
  • pelesenk ne demek
  • Pelesenk Ne Demek – Pelesenk Sözlük Anlamı
  • pelesenk olmak ne demek
  • pelesenk olmak ne demektir
  • pelesenk olmuş ne demek
  • Yüksek Yüksek Tepelere sözleri