A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
Sitrik, Asit, Sunumu, Ppt
Sitrik Asit Sunumu Ppt

Sitrik Asit Sunumu Ppt

 

 sunumu İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

 

—MEYVE SUYUNDAKİ SİTRİK ASİT
—SİTRİK ASİT NEDİR ?
—Sitrik asit, halk arasında limon tuzu olarak da bilinen, karboksilik asitlerden, renksiz,kristal yapılı organik bir bileşiktir. Formülü C6H8O7 şeklindedir. Hemen hemen tüm bitkilerde ve birçok hayvanın vücut sıvısında bulunur. Yağların, proteinlerin ve karbonhidratların yükseltgenerek karbondioksit ve suya dönüştüğü fizyolojik süreçlerden geçer. pH değeri 3,5 tir.
—Sitrik Asitin Zararları
—Göz için, cilt ve solunum yolları için tahriş edici madde özelliği taşımaktadır.
—Soluma:
Tozları solunmamalıdır. Solunması durumunda solunum sisteminde mukozada tahrişe neden olur.
Cilde Temas:
Alerjik hassas ciltlerde tahriş ve alerji oluşturur.
Göze Temas:
Göz için 
tahriş edici bir unsurdur. Göze değdirilmemelidir.
—Tüm kimyasalların zararları olduğu gibi sitrik asitin de insan sağlığına belirli ölçülerde zararları vardır. Kullanımı esnasında koruyucu eldivenve koruyucu gözlük kullanılmalıdır.
—
—Sitrik Asitin Faydaları
—Limon suyunun içerisinde yer alan sitrik asit özellikle safra taşı problemi olanlara, kireçlenme ve böbrek taşı sorunu olanlar için tavsiye edilir. Sitrik asit sayesinde özellikle böbrek taşlarının çözünmesi sağlanır.
—Limon karaciğerin çalışmasında yardımcı olur. Özellikle her sabah büyük bir bardak su içerisinde sıkılan limon suyu karaciğer detoksu için birebirdir.
—Bilindiği gibi muhteviyatında C vitamini oldukça yüklüdür. Kış aylarında tüketilen limon sayesinde vücutta c vitamini depolanır, flavonoidler üretilerek grip ve soğuk algınlığı gibi enfeksiyonlara karşı vücudun etkili biçimde korunmasını sağlar.
—Kalsiyum Asetat (E263)
—Çeşitli fonksiyonlara sahiptir. Bazı gıdalarda kıvam arttırıcı ajan (kek-kek karışımları-pudingler-tart-dolguları) olarak kullanılır. Fakat proses sırasında gıdanın Ph’nın kontrolünde tampon olarak davranabilir. Mikrobiyal gelişmeden koruyan koruyucu  olarak ve evcil hayvan ürünlerinde kalsiyum ilavesi olarak kullanılır.
—Yan etkileri: 
Yan etkileri yok, asetatlar tüm vücut hücreleri için normal bileşenlerdir. Yalnızca (çok nadiren) sirkeyi tolere edemeyen insanlar tarafından sakınılmalıdır.
—Asetik Asit (E260) 
—Asetik asit veya etanoik asit CH3COOH formüllü bir organik asittir, sirkeye ekşi tadını ve keskin kokusunu vermesiyle bilinir. Karboksilik asitlerin en küçüklerindendir (en küçük olan formik asittir). Doğada karbonhidratların yükseltgenmesiyle oluşur. Sanayide asetik asit hem biyolojik yolla hem de sentetik yolla imal edilir. Tuz ve esterine asetat denir. Suda tamamen çözünür.
—Etkileri
—Yoğun asetik asit cildi yakar, göze kalıcı zarar verir ve ciltte kabarcıklar oluşmasına neden olur. Etkileri birkaç saat sonra hissedilir. Bu etkilerden korunmak için  nitril koruma eldivenleri giyilir (lateks eldivenler koruma sağlamaz). Asetik asit 39 °C üzerinde tutuşabilir, havayla patlayıcı karışımlar oluşturabilir.
—%25'den daha yoğun asetik asit, keskin kokusu ve yakıcı buharlarından dolayı laboratuvarlarda kullanılması zordur, çeker ocak altında kullanılmalıdır. Seyreltik asetik asit (sirke gibi) zararsızdır, ama daha kuvvetli çözeltileri insan ve hayvanlar için zararlıdır. Sindirim sistemine ciddi hasar verebilir ve kan asitliğini ölümcül oranda değiştirebilir.
—
—Fumarik Asit (E297)
—Gıdalarda asit düzenleyici ve lezzet verici ajan olarak kullanılır. Ekmekte, meyve sularında, tart dolgularında, kümes hayvanlarında, reçellerde,şaraplarda,marmelalarda kullanılır.
—Malik Asit (E296)
—Malik asit; bir tür meyve asiti olup; birçok meyve ve sebzede doğal olarak bulunan organik bir bileşiktir. Malik asit ve yararlarından bahsedecek olursak: Malik asit, bir çok olgunlaşmamış meyvede bulunan bir meyve asitidir ve elma, malik asitin en zengin kaynaklarından biridir. Hücre metabolizmasının en önemli bileşenlerinden biridir. Elma ve kiraz gibi sulu meyveleri ısırdığınızda hissettiğiniz hoş ve ferahlatıcı tat malik asit sayesindedir. Bu asitin birçok içecek ve şekerlemelerde kullanılabilen, diğer tatlandırıcılar ve çeşniler ile harmanlanmasını sağlayan akıcı ve kalıcı bir ekşimsi aroması vardır. Yiyecekler ve içeceklerdeki kullanımının dışında malik asitin sağlığa geniş yararları vardır.
—Malik Asitin Özellikleri:
—Malik asit, ekşi meyvelerde doğal olarak bulunan bir asittir. Yaşayan canlı hücrelerin mitokondrilerinde yer alan bir enerji döngüsü olan Krebs döngüsünün, önemli bir ara basamağıdır. Sahip olduğu eşsiz özellikleri sayesinde sağlığa çok sayıda faydaları vardır.
—Bunlardan bazıları şunlardır:
—-Hoş ve kalıcı ekşimsi aroma
-Yüksek çözünürlük
-Düşük erime noktası
-Düşük higroskopik özellikleri
-Metal iyonları ile
şelat yeteneği
-Harmanlanabilir olması
—Malik Asitin Faydaları:
—Malik asit, hücre metabolizmasında önemli bir rol oynar ve vücudun ATP elde etmesinde yardımcı olur. Enerji üretimi dışında malik asit; kasların yorgunluktan korunmasını, bazı metallerin toksik etkisinin azaltılmasını, ağız sağlığının korunmasını, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesini, sinir, kas ve kalbin düzgün çalışmasını ve cildin sıkı ve pürünsüz görünmesini sağlar.

 

—
  Ad Soyad
  Yorum