A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
Sigortacılığın, Geleceği, Parlak,
Sigortacılığın Geleceği Parlak

Sigortacılığın Geleceği Parlak

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu:

Sektör ekonominin büyüklüğüne eşdeğer hacime ulaşamadı... 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "2006 yılında 7 milyar dolar prim üretimine ulaşan ve bir önceki yıla göre yüzde 24 büyüyen sigorta sektörü henüz ekonominin büyüklüğüne eşdeğer bir hacme ulaşmamıştır" dedi.

Türkiye Sigorta Acenteleri Federasyonu (TÜSAF) ile Başkent Sigorta Acenteleri Derneği (BASİAD) tarafından ortaklaşa olarak Ankara Bilkent Oteli"nde düzenlenen, "Sigortacılıkla Yeni Dönem" paneline katılan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, panel öncesinde bir konuşma yaptı.

Hisarcıklıoğlu, Sigortacılık Kanunu sayesinde sigorta sektörünün artık hızla gelişen ekonomiye destek verecek ve katkı sağlayacak modern bir yapıya kavuşacağını ifade etti.
2006 yılında 7 milyar dolar prim üretimine ulaşan ve bir önceki yıla göre yüzde 24 büyüyen sigorta sektörünün henüz ekonominin büyüklüğüne eşdeğer bir hacime ulaşmadığına dikkat çeken Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, bu durumun bir taraftan üzüntü verici olmakla birlikte, önümüzdeki dönemde sektörün ne kadar büyük bir büyüme potansiyeli taşıdığını göstermesi açısından ise ümit verici olduğunu kaydetti. Yabancı sigorta şirketlerinin son dönemde artan ilgisinin de bu çerçevede değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, sektörün 10 büyük şirketinin 7"sinde yabancı şirketlerin hakim ortak konumuna geldiğini söyledi.

Sektördeki yabancı payının yüzde 70"e ulaştığına dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, yabancıların sigortacılığa bu kadar ilgi göstermesinin iki nedeni olduğunu belirterek, şunları kaydetti: "Birincisi Türkiye"de sigorta sektörünün milli gelir içindeki payı diğer ülkelerle karşılaştırıldığında epeyce geri... Oysa ekonomisi bu denli dinamizm gösteren bir ülkede bu sektör çok daha büyük olmalı. Hele AB üyeliği ile beraber sigorta konusundaki yükümlülükler arttıkça sigorta sektörü daha hızla gelişecektir. Öte yandan ülkemiz genç bir nüfusa sahip olduğumuzdan emeklilik sigortaları büyük potansiyel vaat ediyor. Özetle sigorta sektörünü ve sigortacıları parlak bir gelecek bekliyor.

Sigortacılık kanununda yapılan önemli bir düzenleme de sigorta acentelerini mesleki yeterlilik kriterleri getirilmesidir. Sektörde prim üretiminin yüzde 70"ini sağlayan yani bir anlamda sigorta sektörünün temel direği konumundaki sigorta acenteliğini yapabileceklerin belirlenmesiyle gerçek sigortacılar ön plana çıkacaktır. Bundan da, hem Türk ekonomisi hem de sigorta yaptıracaklar olumlu etkilenecektir."


  Ad Soyad
  Yorum