A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
Servisler,
Servisler

Servisler Windows servisleri isimli yazı dizisinin ilk bölümünde servisleri tanıdık ve ayarlarına kısaca göz gezdirdik.Bu bölümde ise bir çok sistem için gereksiz olan bazı servisleri kapatarak sisteminizin performansını azda olsa arttıracağız.Fakat bu işlemi yaparken sisteminizi tekrar gözden geçirin ve servisleri ondan sonra durdurun.Şayet işinize yarayan ve o anda çalışan bir servisi durdurursanız sunucu veya istemci tarafında bazı sorunlar oluşabilir.Şimdi gelin bu servisleri inceliyelim

Automatic Updates Servisi
Bu servisi sisteminizi sürekli güncel tutmanıza yarar.Şayet sisteminizin güncellemelerini kendiniz yapacaksanız bu servisin açık durması gerekmez.Fakat sisteminizde SUS server varsa bunu açık bulundurmanızda fayda var.


Error Reporting Service
Sisteminizde veya sisteminiz üzerinde çalıştırdığınız her hangi bir uygulamada bir hata ile karşılaşıldığında işletim sisteminiz Microsofta bağlanarak bu hata raporunu göndermek ister.Sisteminiz performansını hata raporlarına hiğbe etmek istemiyorsanız bu servisi kapatmanızı tavsiye ederim.

Messenger Servisi=
Net send komutu yada Alerter servisis bunu servis kontrol edilir.Eğer sisteminizde bu iki işlevi kullanmıyorsanız bu servisi kapatabilirsiniz.

Remote Registry
Bu servis networkünüzdeki herhangi bir istemci veya PC nin registrysine erişip yönetmenizi sağlar.Kimi zaman gerekli olmakla birlikde kimi zamanda bazı yöneticiler buna ihtiyaç duymaz.


TCP/IP NetBIOS Helpe
Eğer sisteminizde sadece TCP/IP kullanıyorsanız bu servisis kapatabilirsinz.Fakat 98 gibi Wins e ihtiyaç duyan işletim sistemlerini ortamınızda barındıryorsanız bunu kapatmamalısınız.

Task Scheduler
Bu servis zamanlanmış görevlerin çalışmasını sağlar.Bir çok 3. parti yazılım bu serviss kullanır.Örneğin bir yedekleme veya virüs temizleme programı bu servisden fazlası ile yaralanır.Eğer bu servisi kapatmak istiyorsanız ilk önce Control Panleden Tasks dizinin içine girin.Eğer burada her hangi bir program göremezseniz bu servis kullanan herhangi bir program yok demektir.


Upload Manager
Bu servis sisteminiz için gereken sürücüleri Microsofta göndererek sürücülerinizin araştırlmasına izin verir.Eğer kendi sürücülerinizi kendiniz belirleyecekseniz internet bağlantınızı feda etmenize değmeyecektir.


Wireless Configuration
Eğer sisteminizde kablosuz bir netwrok cihazı çalıştırmıyorsanız bu servisi gönül rahatlığı ile kapayabilirisiniz.


Evet kısaca gereksiz servislere bir göz attık.Bunlar sisteminiz kurulduğunda hazır şekilde gelen serviler.Bunların hepsini kapadığınızda sisteminzde gözle görülür bir performans artışı olmasada mutlka bir fark olacaktır