A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ Ekle
Şaşırtan Devrim

Şaşırtan Devrim Herkes Şaşırmıştı
1917-22 Rusya

Rusya"daki Bolşevik devrimi herkesi şaşırtmıştı. Fransa İngiltere ve ABD Lenin ve Bolşeviklerin Rus hükümetinin başına dert olacağını tahmin ediyorlardı. Mart ayında Çarı tahttan indiren Kerensky hükümetini devamlı uyarıyorlar Lenin"in bulunup öldürülmesinin en iyisi olacağını tekrarlıyorlardı. Ama asla Lenin"in devrim yapıp Petrograd ve Moskova"yı ele geçireceğini düşünmüyorlardı.

Müttefiklere gelince bu tam bir felaketti. Rusya dört yıl boyunca milyonlarca Alman Avusturyalı ve Türk askeri yutan bir cephe oldu. Çarı desteklemek için Murmansk üzerinden Pasifik yoluyla Sibirya"nın doğu kıyılarına gemiler ulaştı. Çar düştükten sonra Kerensky"ye savaşta kalması için daha fazla destek vaat edildi ve 1917 yazında üç büyük Müttefik devlet silah ve cephaneyle beraber asker de gönderdi. Lenin başa geçtiğinde tüm Müttefik güçlerin derhal Rus topraklarından çıkmalarını istedi. Böylece yeni bir savaş başladı.
Batı ve Sovyetler Birliği arasındaki ilişkinin 1917-22 yılları arsında nasıl olduğu pek az bilinir. Aslında bu Müttefiklerin kaybettiği bir savaştır.

İngiltere ve Fransa batıda çok daha büyük bir savaşın için deyken Rusya"yla bir savaşa girişmeleri çelişkili bir durumdur. En basit açıklama ise Rusya"ya zaten yüzlerce milyon dolarlık askeri malzeme ve asker gönderilmişken bunların değerlendirilmek istenmesi olabilir. Aslında hazır Rusya savaştan çekilmişken o malzeme Batı cephesine gönderilmeliydi. Bazı Çar yanlıları Kerensky yanlıları savaş uzmanları ve milliyetçi gruplar Lenin"e karşı çıktılar hepsi de tasfiye edildiler.

Churchill"e göre eğer önlem alınmazsa Bolşevikler tüm dünyaya yayılabilirdi. Böylece Batılı Müttefikler harekete geçti. Harekete geçmek iyi bir fikir gibi görünüyordu ama plansız bir şekilde ve sorumluluk alma konusunda pek heves duyulmadan işe girişilmişti. Ancak Lenin"in işini bitirme girişimi başarısız oldu.

On binlerce İngiliz Fransız ve Amerikan askeri Ortadoğu ve Pasifik yoluyla Murmansk"a geldi. Ancak hiçbirinin malzemeye göz kulak olmak dışında belli bir görevi yoktu. Bu arada Kızıl Ordu"nun başındaki Troçki cepheden cepheye koşuyor başarılı savaşlar çıkarıyordu. Bir yandan Moskova"yı almaya çalışırken bir yandan da Urallar"da operasyonlar yapıyordu. Ukrayna"daki Alman güçlerine ve Batı İttifakına karşı isyanlar örgütlüyordu.

1918 Kasımında ateşkes imzalanmasından sonra Rusya"da asker tutmak anlamsız bir hale gelmişti. Almanya kaybetmiş ve antlaşmaya göre askerlerini sınırlarının gerisine çekmek zorunda kalmıştı. Bu Ukrayna"dan da çekilmesi anlamına geliyordu. Churchill o sırada artık İngiltere yönetiminde değildi ve batıda savaşın sona ermesi üzerine Baltık Denizi ve Karadeniz üzerinden Rusya"ya asker gönderilmesi konuşuluyordu.

Belli bir plan olmaksızın Rusya"yı Kızıl ve Beyaz hükümet olarak bölmeye çalışmak pek işe yaramadı. Dahası Lenin"e kuşaklar boyu etkisini gösterecek Batı karşıtı bir propaganda yapmak için malzeme verdi.

 • diline pelesenk olmak ne demek
 • dillere pelesenk olmuş ne demek
 • pelesenk
 • pelesenk ne demek
 • Pelesenk Ne Demek – Pelesenk Sözlük Anlamı
 • pelesenk olmak ne demek
 • pelesenk olmak ne demektir
 • pelesenk olmuş ne demek
 • Yüksek Yüksek Tepelere sözleri
 •   Ad Soyad
    Yorum