A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
Saç, Dökülmesinin, Sebepleri, Nelerdir, , Saç, Dökülmesini, Engellemek, İçin, Neler, Yapılmalı
Saç Dökülmesinin Sebepleri Nelerdir? Saç Dökülmesini Engellemek İçin Neler Yapılmalı

Saç Dökülmesinin Sebepleri Nelerdir? Saç Dökülmesini Engellemek İçin Neler Yapılmalı

 aç dökülmesi kadın erkek ayrımı olmadan birçok kişinin yaşadığı ortak bir sorundur. Dökülen saçlar genel olarak kadınlarda görselliği etkileyip moral bozarken; erkeklerde kelliğe kadar gidebilmektedir. Saç dökülmesi ile hem saçların azalması hem de bulunduğu ortamda sürekli olarak dökülen saçların verdiği rahatsız edici durumdan dolayı, saç dökülmesi yaşayan herkes bu durumdan kurtulmanın çarelerine bakmaktadırlar.

Saç dökülmesi vücuttaki herhangi bir element veya mineralin eksikliğinden kaynaklanabildiği gibi, yoğun strese bağlı da olabilmektedir. Bunun yanında güzel görünmek için yapılan boya, fön, düzleştirici gibi yoğun işlemler de saçları büyük ölçüde yıpratmaktadır. Bu bakımdan saçların kıymeti bilinmeli, onların sürekli uzayan, besine ve bakıma ihtiyacı olan bir canlı olduğu unutulmamalıdır. Yapılan diğer bir yanlış ise, daha saçların dökülme sebebi bilinmeden çözüm arayışlarına gitmektir. Piyasada bu konuda size kesin çözüm olacağını söyleyen birçok maske, şampuan, bakım spreyleri gibi birçok kozmetik ürün bulunmaktadır. Bunlar kısmen fayda sağlayabilir. Ama öncelikle sizin yapmanız gereken, bir dermatoloğa gidip gereken testleri yaptırmak ve saçlarınızın neden döküldüğünü bulmaktır. Bir sonraki aşamada çözüm için alternatif yollar denemeye başlayabilirsiniz.

Saç Dökülmesinin Sebepleri Nelerdir?

 • Saç dökülmesi sizin vücudunuzdaki bir eksikliğin belirtisi olabilir. Özellikle demir eksikliklerinde, saç dökülmesi fazlası ile yaşanmaktadır. Düzensiz ve sağlıksız beslenmedesaç dökülmelerinin sebepleri arasındadır. Çok fazla saç dökülmesi sorunu yaşıyorsanız, bir hekime görünerek sorununuzu öğrenmeli ve tedavi yöntemlerinebakmalısınız.
 • Saçlarınızı sürekli olarak şekillendirerek kullanmayı tercih ediyorsanız bu sizin saçlarınızın dökülmesine neden olabilir. Fön ve düzleştirici kullanarak sürekli ısı ile işlem görmüş saçlar bir süre sonra yıpranmakta ve bundan kaynaklı olarak da saç dökülmeleri başlamaktadır.
 • Yaşanan yüksek ateşli hastalıklar, saç dökülmesinin sebepleri arasında olabilmektedir.
 • Saçlarda oluşan kepek saç dökülmeleri için başlıca sebeptir. Birçok kişinin yaşadığı saç dökülme sorunu kepekten kaynaklanmaktadır. Kepek oluşan saç derisi hava alamamakta ve buna bağlı olarak da saç dökülmeleri yaşanmaktadır.
 • Kadınlar tarafından yapılan bir diğer yanlış da, saç dökülmesinin bir hastalık ya da eksiklik ile bağlantılı olabileceğini düşünmeden direkt olarak saç bakımları ya da şampuanlar ile çözümler aranmasıdır. Çünkü bedeninizde oluşan herhangi bir sorundan kaynaklı olan saç dökülmeleri için her ne yaparsanız yapın çözüm bulamazsınız. Ya da bulduğunuz çözümler, sizin için geçici olacaktır. Bu yüzden, sorunun asıl nedenini öğrenmeden bu şekilde çözümler aramak yanlıştır. Bu sizin için hem zaman kaybı olacaktır hem de psikolojik olarak can sıkıcı bir durum olacaktır.
 • Bayanlarda görülen saç dökülmelerinin en büyük nedenlerinden biride, saç için kullanılan şekillendiricilerdir. Her kadın saçları ile göz kamaştırmak ister, bu yüzden saçlara ısı ile işlem uygulanmakta ve bu yöntemlerle saç yıpranmakta ve zayıflatmaktadır. Eğer saçlarınıza şekil vermek istiyorsanız,bunu sürekli olarak tekrarlamayın ki saçlarınız daha sağlıklı kalsın ve daha az dökülsün.
 • Birçok saç boyaları saçların dökülmesine neden olmaktadır. Kadınlar en çok saç rengi değiştirmeyi severler fakat bu durumda saçlarınızı kaybetme olasılığınız var. Saçlara uygulanan kimyasal boyalar ile saçların yapısı bozulmakta ve saç dökülmeleri yaşanmaktadır.

 

Saç Dökülmelerini Engellemek İçin Neler Yapılmalıdır?

 • Saç dökülmesini engellemek için yapmanız gereken ilk iş buna neden olan etkenleri ve yanlışları tespitetmektir.
 • Saç dökülmelerinin nedeni sağlık sorunundan kaynaklanıyorsa bunun için tedavi yöntemlerine bakmalısınız. Bir doktor kontrolünden geçerek, doktorun tavsiyesi ile ilaç ya da etkili gıdalar kullanarak tedavi olabilirsiniz.
 • Saç dökülmelerini önlemek için ilk olarak, şekillendirici kullanımını azaltmalı ve mümkün olduğu kadar fön makinesi kullanmamaya çalışılmalıdır. Sadece banyo sonrası kurutma işlemli için fön makinesi kullanmanız yeterli olacaktır.
 • Saç dökülmelerine karşı, saç derinize zeytinyağı ile her hafta düzenli olarak masaj yapın. Bu yöntem ile saç dökülmeleriniz azalacaktır.
 • Birçok kadın saç dökülmelerini engellemek için saçlarına kına yakmaktadırlar. Uzun yıllardır bilinen ve saç dökülmelerini engellemek için kullanılan kına ile saç dökülmesi sorununuza çözüm bulabilirsiniz. Kınanın saçlara uygulanması ile saçlar güçlenir ve parlak bir görünüm kazabilmektedir.
 • Eğer saçlarınızın nedeni sağlıksız beslenmeden kaynaklanıyorsa, yapmanız gereken tek şey düzenli ve sağlıklı bir beslenme planı yapmaktır.
  Ad Soyad
  Yorum