A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
RUN, As”, Nedir, , Nasıl, Kullanılır, ,
RUN As” Nedir, Nasıl Kullanılır?

RUN As” Nedir, Nasıl Kullanılır? “RUN As” Nedir, Nasıl Kullanılır?

Run As nedir?

“Run as” kelimesini türkçeye çevirmek istersek “farklı çalıştır” gibi bir sonuç elde ederiz. Run as komutu windows işletim sisteminde, herhangi bir programı veya servisi log on olduğunuz kullanıcıdan farklı bir kullanıcı hesabıyla log off olmadan kullanabilmemizi sağlar.Neden tekrar log on olmak yerine Run As işlevini kullanayım?

Evet akla ilk olarak bu soru gelmekte. Neden Run As servisi kullanılır? Eminim ki bir yerlerde rastlamışsınız microsoft administrator hesapları ile hiçbir zaman log on olmamanızı eğer o hesapla bir işiniz var ise run as komutu ile işinizi görmenizi öğütler durur. Bu çok mantıklıdır. Örneğin bir network içerisinde herhangi bir istemci bilgisayar (client)’dan administrator hesabı ile oturum açarsanız o network içerisinde bir network açığı yaratma riskiniz büyüktür. Çünkü bir bilgisayara oturum açtığınızda bilgiler cache e yazılır ve bilgisayar kapatılana kadar silinmez. Bu da demektir ki sizin admin bilgileriniz o bilgisayarda mevcut kalır ki bu da bir güvenlik açığına sebebiyet verir. Bu nedenle microsoft administrator hesabı ile oturum açmak yerine Run As servisi kullanmanızı önermektedir.

Birde işin şu boyutu vardır ki bir bilgisayarda log off olup tekrar log on olmak zaman alıcı bir işlemdir. Bu olay gerçekleştirip beklemek yerine Run As ile kısa sürede yapmak istediğiniz işi gerçekleştirebilirsiniz.


Run As işlevi nasıl aktif hale getirilir?


Run As servisi normal şartlarda işletim sistemi başlatıldıktan sonra otomatik olarak başlatılmış bir şekilde gelir. Ancak siz bir nedenden dolayı servisi kapatmak veya yeniden başlatmak istiyorsunuz. Yapmanız gereken aşağıdaki yolu izlemek.1-) Masaüstünde bulunan My Computer(Bilgisayarım) simgesine sağ tıklayıp Manage(Yönet) seçeneğini seçilir. Bu sizi computer management(Bilgisayar Yönetimi) konsoluna götürür. Buradan Services and Aplications(Hizmetler ve Uygulamalar) seçeneğini açıp içerisinden Services(Hizmetler) seçeneği sizi servisleri yönetebileceğiniz alana götürür.NOT: Eğer bu yol çok uzun derseniz Run(Çalıştır) penceresine services.msc yazarsanız sizi direk olarak servisler penceresine götürürür.

            2-) Yukarıdaki işlemden sonra servisler penceresi karşınızda listelenecektir. Bizim Run As komutumuzun servisi Secondary Logon (İkincil Oturum) servisidir. Bu servisi kapattığınızda Run As çalışmaz. Normal şartlarda bu servis başlatılmış olarak gözükür. İsterseniz o servisi durdurabilir veya yeniden başlatabilirsiniz.NOT: Windows 2000 de run as servisi Secondary Logon değil Run As olarak görünür.

Run As komutunun kullanımı   


un As komutunu kullanmak istediğiniz servisin üzerinde sağ tıklayıp Run As seçeneğini seçtiğinizde size handi hesap ile bağlantı kurmak istediğiniz sorulur. Current User (Şimdiki Kullanıcı) şu anda çalıştığınız hesabın yetkileri ile başlatır. Biz farklı bir hesap ile başlatmak istediğimiz için The Fallowing User(Aşağıdaki Kullanıcı) seçeneğini seçiyoruz. Seçtiğimizde hemen alt kısımda bulunan User Name ve Password kısmı aktif hale gelir ki biz buraya hangi kullanıcı hakları ile çalışmak istiyorsak onu yazarız. Örneğin admin hakları ile çalışmak istiyorsak Username kısımına Administrator yazıp şifremizi girer ve onaylarız.NOT: Domain ortamında kullanıcı adı yazmadan önce domain ismini yazmak gerekebilir. (Örneğin: deneme.com\\Administrator gibi). Bu işlemden sonra başlatmış olduğunuz servis veya program log on olduğunuz kullanıcı hakları ile değil seçmiş olduğunuz kullanıcı hakları ile çalışır.

Run As kısayolları


Run As servisini kullanmanın bir diğer yolu da kısayol yaratmaktır. Kısayol yaratmak için masaüstünde herhangi bir yere sağ tıklayıp New menüsünden Shortcut(Kısayol)’ı seçiyoruz. Karşımıza çıkan pencere bizden shortcut’ın konumunu girmenizi isteyecektir. Buraya şu komutu girmemiz gerekiyor.

            runas /user:”bilgisayar adı”\\”kullanıcı adı” “çalışmak istediğiniz servisin yolu”Mesela bir verelim. Benim serverimin adı DENEME olsun. Ve admin hesabıyla bağlanmak istiyorum. Çalışmak istediğim servis ise active directory users and computers olsun (active directory servisinin dosya ismi dsa.msc dir ve system32 nin altında bulunur. Bu kısayolu yapmak için aşağıdaki komutu girmemiz gerekir.

            runas /user:deneme\\administrator “mmc %windir%\\system32\\dsa.msc”

Yukarıdaki satırı yazıp kısayolu kaydettikten sonra kısayolu çalıştırdığınızda sizden parola isteyecektir. Bu parola komutta belirttiğiniz kullanıcının parolasıdır. Ben administrator yazdığım için benden admin parolasını istedi. Parolanızı girip enter e bastığınızda servis belirttiğiniz haklar ile açılmış olur.NOT: Bir servis kısayonunun üzerinde sağ tıklayıp Advanced kısmına geçtiğinizde Run With Different Credentials seçeneğini seçerseniz kısayolu çalıştırsığınızda karşınıza direk olarak o kısayol için Run As penceresi gelecektir.
  Ad Soyad
  Yorum