A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ Ekle
Robot Nedir?

Robot Nedir? Yaşadığımız modern ve uygar çağda, "robot" kelimesi bir umut ve yarına güven hissiyle beraber,hala belirli ölçüde bir korku da vermektedir. Umut ve güven hissi ,tıpkı insanlar gibi çalışacak, böylece insanların hayatını daha rahat ve mutlu kılabilecek makinelerin yapılacağı düşüncesinden doğmaktadır.Korku ise,güçlü,çok gelişmiş yapıda teknik üstünlüklere sahip robotların,günün birinde dünyayı ele geçirmeleri, insanları kendilerine köle yapabilecekleri nedeniyledir.

Ansiklopedilerin ve sözlüklerin çoğu,robot kelimesini bir insanın yaptıklarını yapabilen,bu işleri kendinden umabileceğiniz makine karşılığıyla açıklamaktadır. Çalışabilecek kendine verilen işleri yapacak ve bir insan gibi düşünen, hareket eden bir makine yapmak fikri yeni değildir. 1768 yılında, Woligang von Kempelen adındaki bir Alman,otomatik bir satranç oyuncusu yaptığını açıklamıştı. Bu makine-adam,bir masanın başında oturtulmuş büyük boy,kurgulu bir manken görünüşündeydi. Otomatik hareketlerle, Avrupa"nın en iyi, en usta satranç oyuncularına karşı oyunlar çıkarıyordu.
Sonradan, Kempelen"in bir düzenbaz olduğu anlaşıldı.Masanın iç tarafında,çok iyi satranç bilen bir cüce vardı.Sözde kukla-satranç oyuncusunun yerine aslında bu cüce oynuyor, özel kollar ve levyelerle satranç taşlarını hareket ettiriyordu.

Oysa günümüzde bu robot-satranççı fikri gerçekleştirilmiştir. Öyle ki,bunlar usta oyuncuları yenmekte, sonra da "ilginç bir oyun oynadık, teşekkür ederim. Bir dahaki oyunda, sizin galip geleceğinizi umarım "yazılı bir mesaj bile vermektedirler. Yapma varlık anlamına kullanılan "robot" kelimesi, Çek dilindeki "robotnick" deyiminden gelmektedir. Eski çağlarda, kölelere ,tutsaklara bu isim verilirdi.Modern dillere ,1922 yılında Çek yazarı Çapek"in (Rossum"un Evrensel Robotları) adını taşıyan piyesiyle geçmiştir. Karel Çapek"in piyesinde, bütün işler insana benzeyen makineler-robotlar-tarafından yapılmaktadır. Rossum, çok sayıda bu makine-adamlardan imal eder Yeryüzünde her şey yoluna girmiştir. Günün birinde, robot yapımcısı, daha üstün, insanlar gibi duyan, duyguları olan robotlar yapmak düşüncesine kapılır. Bu düşüncesini gerçekleştirdiği zaman, robotlar insanlara karşı ayaklanır,dünya üzerinde egemenliği ele geçirir ve bütün insan soyunu yok ederler. Görüldüğü gibi, robotlara karşı duyulan korku bu düşünceden kaynaklanmaktadır.

Karel Çapek"in piyesinden beri, robotlar hayal-bilim türü romanların çoğunda ana karakter durumundadır. Günümüzde, robotlar artık hayal ürünü, sırf kağıt üzerinde yazıyla yaratılan tipler,kahramanlar olmaktan çıkmıştır. Fabrikaları çalıştıran, çeşitli dillerden çeviriler yapan, hesaplamalar ya da tahminler yapan, roketlerin yolunu, hareketlerini düzenleyen ve kontrol eden robotlar vardır.

Robotların çoğu, resimli romanlarda, filmlerde gördüğümüz gibi değişik metallerden yapılmış,bir bakıma insanı andıran görünüşte değildir. Bunların biçim ve yapılarında,kullanılacakları işe uygunluk esas tutulur. Bir bakıma,çamaşır,bulaşık makinelerini, otomatik kahve pişiricileri, elektrik ocaklarını ve benzerlerini de robot olarak sayabiliriz.

İnsanlar için tehlikeli olan işleri yapan robotlar da mevcuttur. Bu tür robotların en ünlüsü, uzaktan kontrolle çalışan, "Mobot" adındaki makinedir. Mobotun kolları yaklaşık olarak iki metredir. Çelik dişli kıskaçlar halinde elleri,körüklü dirsekleri ve kaplama, oynak yerleri olan omuzları vardır. İki göz yerine iki televizyon kamerası (alıcı cihaz) monte edilmiştir. Kolları ve gözleri hariç, Mobot tekerlekler üzerinde büyük, metal bir sandık görünüşündedir. Mobot"a, yüzü aşkın kumanda kanalında çalışan kontrol kabloları bağlıdır.


  • diline pelesenk olmak ne demek
  • dillere pelesenk olmuş ne demek
  • pelesenk
  • pelesenk ne demek
  • Pelesenk Ne Demek – Pelesenk Sözlük Anlamı
  • pelesenk olmak ne demek
  • pelesenk olmak ne demektir
  • pelesenk olmuş ne demek
  • Yüksek Yüksek Tepelere sözleri