A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ Ekle
Raid Teknolojisi

Raid Teknolojisi
Server mimarisi içerisinde yer alan önemli komponentlerden biride raid kartıdır. Raid kartı, üzerinde kendi işlemcisi ,ram’i ve SCSI denetleyicisi olan 32 veya 64 bitlik PCI karttır. Bu kart vasıtasıyla fiziksel diskler mantıksal disklere dönüştürülür. Kullanıcı yada işletim sistemi ancak bu mantıksal diskleri görebilme hakkına sahiptir.Ancak kullanılan ürüne ait management software’ i ile fiziksel diskleri görme ve üzerinde işlem yapabilme imkanı mevcuttur. Son gelişmelerle beraber tek kanallı bir raid kartıyla 40 adet mantıksal diskin elde edilebilirliği/kontrolü kullanıcıya sunulmuştur. Burada kanal diye belirtilen SCSI denetleyicilerdir. Raid kartları SCSI denetleyiciler üzerinden oluşturdukları mantıksal disklere erişirler.
Raid kartlarının kullanımının iki önemli faydası vardır.Hız ve güvenlik.Bu iki fonksiyon raid kartları vasıtasıyla en yüksek seviyeye çıkar. Şimdi hız ve güvenlik artışının nasıl sağladığını inceleyelim.
Raid kartları vasıtasıyla hız artışı iki özellikle sağlanır. Bu özellikler: Kartın cache kullanması ve datayı parçalayarak yazması olarak açıklayabiliriz. Cache kullanılması, bilgilerin bir kısmını elde ederken disk üzerinden okuma gereğini ortadan kaldırır. Dolayısıyla işlem tamamen elektronik ortamda gerçekleştiğinden mekanik hareketin getireceği zaman kaybı ortadan kalkmış olur. İkinci faydası : Çok sayıda diskten tek bir mantıksal disk oluşturduğundan ötürü bilgi disklere dağıtılarak yazılır.Mekanik hareketten ötürü, en düşük hızda çalışan eleman olan manyetik kaydedicilerle paralel işlem tarzında data okuma ve yazma yapıldığında hız, bir disk hızına göre, kullanılan disk sayısı kadar artmış olur. Yani tek diskle yapılan işlem yerine beş diskle aynı işlemi gerçekleştirmeye kalktığımızda önceki duruma göre hız yaklaşık 5 kat daha artmış olur. Dataların bölünerek yazılmasında en önemli hadise raid kartın her disk üzerinde aynı büyüklükte bir kapasite kullanmasıdır. Günümüz teknolojisinde, raid kartlarında en yaygın olarak 64 KB lık şeritler kullanılmaktadır. Kullanıcı bu değeri kartın biosunu kullanarak değiştirebilir. Bu değişim konfigürasyon oluşturulurken yapılmalıdır. Raid seviyelerini anlatırken şerit kavramının neyi ifade ettiğini görsel olarak size sunacağız.Raid kartında fiziksel diskler mantıksal bir diske dönüştürülürken eşitlik bitleri kullanılarak çeşitli güvenlik seviyeleri oluşturulur,yada aynalama yöntemi kullanılarak dataların kopyası ikinci bir diske kaydedilebilir.
Raid kartlarının en önemli özelliğinin fiziksel disklerden mantıksal diskler oluşturabilmesi olduğunu söylemiştik. Bu mantıksal diskler yapısında çeşitli güvenlik önlemlerini de oluşturur. Şimdi bu temel düzeyleri tek tek inceleyelim. Tabiki güvenliğin dikkate alınmadığı seviyeler de mvcuttur...
Raid0: Bu raid seviyesinde data disk sayısı kadar parçalanır. Tabiki parçalanma kartın biosundan belirlenen belli bir kapasite ile yapılır. Örneğin daha öncede bahsettiğimiz gibi genelde 64KB lik bir kapasite kullanılmaktadır. Bu raid seviyesinde güvenlik bitleri kullanılmaz. Dolayısıyla bu raid seviyesinde büyük bir hız artışı meydana gelirken güvenlik için herhangi bir iyileştirme yoktur. Bu işleme Disk Stripe da denir
 • diline pelesenk olmak ne demek
 • dillere pelesenk olmuş ne demek
 • pelesenk
 • pelesenk ne demek
 • Pelesenk Ne Demek – Pelesenk Sözlük Anlamı
 • pelesenk olmak ne demek
 • pelesenk olmak ne demektir
 • pelesenk olmuş ne demek
 • Yüksek Yüksek Tepelere sözleri
 •   Ad Soyad
    Yorum