A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
PR, (Public, Relations), Ve, Halkla, İlişkiler, 1
PR (Public Relations) Ve Halkla İlişkiler 1

PR (Public Relations) Ve Halkla İlişkiler 1

Türkiye’de kavramların tam yerine oturtulmaması meslek gruplarının eğitim müfredatı üzerinde etkili olduğu gibi ve bazı meslek grupların anlaşılmamasına da neden olmuştur. Bunların başında Halkla İlişkiler gelmektedir.
Halkla İlişkiler kavramı İngilizce’deki Public Relations (PR) kavramının Türkçe’ye çevrilmeye çalışılmış ama karşılığı bir türlü bulunamamış, dünyanın hiçbir yerinde olmayan, “Sekreterlik ve Büro Yönetimi” mesleği ile hemen hemen eş anlamda kullanılan kendine özgün ve Türkiye’ye has bir meslek haline gelmiştir. Bu iki kavramı hangi açıdan ele alırsanız alın hiçbir zaman bir birlerini tam olarak karşılayamayacaktır. Public, halka ait; umumi, açık, aleni, halk; kamu, umum, seyirciler gibi anlamlara gelir. Şimdi burada “Public” kavramına sadece “halk” demek yanlış olur, çünkü İngilizce’de “kamu ve seyirciler” anlamlarında da kullanılmaktadır. Ayrıca PR’ın anlamına baktığımızda; PR sadece halkı ikna etme iletişim aracı değil ki Halkla İlişkiler olsun. Bunun yanında kamu ve kurumlar da söz konusudur. Ayrıca “Halkla İlişkiler” kavramını İngilizce’ye çevirmeye çalışırsak “People Relations” demek daha yakın olacağını düşünüyorum. Böyle bir mesleki alan ihtiyaç olduğunu da düşünmüyorum. Çünkü insanoğlu kalıtımsal olarak iletişim kuracak bir varlık olduğu için doğar doğmaz iletişim kurmaya başlar ve ilişkileri başlamış olur. Ancak “Public Relations” kurumların hedef ve amaçlarına ulaşabilmeleri için bütün kurumlar için bir ihtiyaçtır.Belki şöyle düşünebilirsiniz, ne fark eder ki, aldığımız dersler aynı değil mi? O kadar isim önemli mi yani. Buna ister Halkla İlişkiler, ister Kamu İlişkiler, ister PR deyin ne önemi var ki. Nasıl olsa içerik aynıdır.
Evet içerik olarak “Halkla İlişkiler”, Public Relations’la aynı olabilir. Ama siz bunu işverene, kamuoyuna anlatabilmeniz için 4 yıl boyunca aldığınız eğitimin tamamını kapı kapı dolaşarak herkese; sandığınız gibi olmadığını, sekreterlik olmadığını, aldığımız eğitimin ve bu mesleğin tüm kurumlar için bir ihtiyaç olduğunu anlatmanız gerekir. Bu da mümkün değil. Halkla İlişkiler Uzmanları piyasada ben Halkla İlişkiler Uzmanıyım iş arıyorum dediklerinde:
-    Yaa zaten personelim hepsi de Halkla İlişkileri fevkalade iyidir ihtiyacımız yok.,
-    Pardon siz ne yapabilirsiniz, yani alanınız ne işe yarıyor?,
-     Biz genellikle güzel bayanları tercih ediyoruz bunun için… çünkü telefonlarda iletişimleri daha iyidir. (Ona göre bayan güzel olunca daha iyi iletişim kurar)
-    Aaa bu işleri yürüten Halkla İlişkiler Sekreteya sorumlusu bayan arkadaşımız var. İhtiyacımız yok şuan. Gibi cevaplar ve sorularla karşılaşıyorlar.
İş ilanlarını ise şu şekilde veriyorlar:
-    Şirketimizin telefon trafiğini yönetebilecek,
-    Ürünlerimizi ve hizmetlerimizi kapı kapı dolaşarak satabilecek,
-     İkna kabiliyeti çok iyi olan, kendine güvenen,
-    Çok iyi derecede İngilizce bilen BAYAN Halkla İlişkiler Uzmanı aranıyor.

Yukarıdaki ilana baktığımızda eklemedikleri vardır: Genel müdürün çaylarını getirecek, masasının tozunu alacak, yerleri süpürecek…, vs. Belki de utancından eklememişlerdir. Bu kadarına da şükür.
Halkla İlişkiler iş ilanlarında, Marka Yönetimi, Medya Planlaması, Pazar Araştırması, Reklam Kampanyaları, gibi kavramlara yer vermezler. Çünkü bu konuların Halkla İlişkiler bölümlerinde işlendiğini bilmiyorlar ki. İsmi üzerinde “H-A-L-K-L-A  İ-L-İ-Ş-K-İ-L-E-R” yani halkla iyi ilişki kuracak, iyi konuşacak, iyi giyinecek, titiz davranacak, iyi hizmet yapacak, aynı zamanda iyi bir garson, iyi bir host/hostes yani bilumum her şeyi yapabilecek. Eee bunlar yapmak için de üniversite okumaya gerek yokki canım. Haklılar.
Yukarda ki örneklerde gösterdiğim gibi; kavramlar ve isimler yerinde kullanılmadığı takdirde mesleklerin üzerinde ne kadar olumsuz yönde etkili olduğunu görüyorsunuz. Bu büyük bir yanlış ve ihmal olduğunu düşünüyorum. Bundan dolayı ilgili kurum ve kuruluşlar; Uzmanlar, YÖK, Türk Dil kurumu, Halkla İlişkiler dernekleri bu yanlışı düzeltmeleri gerekiyor. Bu Yanlışı düzeltmek için bütün PR uzmanları unvanlarının düzeltilmesi için girişimlerde bulunmaları gerekir. Hatta gerekirse mahkemeye başvurmaları gerekir. Çünkü Halkla İlişkiler ismi müfredatta verilen o meşakkatli mesleki eğitimi tam anlamıyla karşılayamıyor. Bu da bu okullardan mezun olanları çok zor durumda bırakıyor. Bu aynı zamanda kurumlarımıza ve kuruluşlarımıza da büyük bir zarar. Çünkü isim yanlışlığından dolayı PR mesleki eğitimin neye yaradığını, kurumlarına ne tür bir fayda sağlayacağını ve katkıda bulunacağını bilmediklerinden bu meslekten ve PR mesleki eğitimi alanlardan yararlanmıyorlar.

ERKAN ŞEREFOĞLU
17 Temmuz 2007 Salı
JulesVerne