A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
Playstation, Tarihcesi
Playstation Tarihcesi

Playstation Tarihcesi Playstation nedir ?
Sony firması tarafından üretildikten sonra oyun piyasasının tartışılmaz hakimi olan, Setupla, sürücülerle, harddisk boyutuyla, crackla, konfigrasyonla uğraşmadığınız oyun makinası ve bir çeşit Zaman katili.

Playstation Tarihçesi ?

1993 yılı başlarında tamamen yepyeni bir konsol üretmek için kolları sıvayan Sony, yine Ken Kutaragi başkanlığında bir ekip kurdu. Yeni konsolun eski Play Station ile neredeyse hiç ilgisi yoktu. Aralık 1994’de Japonya’da piyasaya sürülen bu yeni konsolda ne SNES desteği vardı ne de o güne kadar üretilen diğer konsollara benziyordu. Video oyun tarihinde çığır açan bu konsolun adı "PlayStation" olarak açıklandı. Böylece eski konsolun adındaki aradaki boşluk karakterinin espirisi de açığa çıkmış oldu. Yeni PlayStation’lar sadece CD-ROM desteği veriyordu. 1995 yılında A.B.D. ve Avrupa’daki oyunseverler de PlayStation ile tanıştı.
İlk adım ( Playstation )
PlayStation’ın 33.8MHz hızında çalışan 32-Bit R3000A RISC işlemcisi bulunuyordu. 24 Bit renk gösterebiliyordu ve yazılımcılar için oyun yazmak diğer konsollara göre çok daha kolaydı. İlerleyen yıllarda PlayStation için binlerce oyun yazıldı. 2MB RAM belleği olan PlayStation’da oyunları kaydetmek için Flash Bellek kartlar kullanılıyordu. 14 düğmesi bulunan kontrol kumandası da kullanıcılara büyük esneklik sağlıyordu. PlayStaion oyunları o kadar çok tutuluyordu ki bir örnek vermek gerekirse; 1998 yılında çıkan Tekken3 oyunu bir haftada 3 Milyon adet sattı. Hatırlarda kalan bir diğer nokta da PlayStation’ın 1997 yılında UEFA Şampiyonlar Ligi’ne sponsor olmasıydı. Bu anlaşma tam 10 Milyon Sterlin değerindeydi.

Psone
PlayStaion’ın yakaladığı inanılmaz başarıdan sonra artık bir üst model konsola geçmenin vaktinin geldiği hissediliyordu. Fakat ondan önce, 2000 yılında, orijinal PlayStation’dan daha küçük bir kasaya sahip olan PSOne (PS1 ya da PSone şeklinde de karşılaşabilirsiniz) piyasaya sürüldü. Orijinal PlayStation’dan farklı olarak grafik arayüzü bulunan PSOne’ın bir farkı da çip takarak yasadışı kopya oyun oynamanın önüne geçecek bir takım donanım yenilikleri getirmesiydi. Gerçeği söylemek gerekirse o sıralar herkes 1999’da duyurusu yapılan yeni konsolu bekliyordu ve PSOne ile sadece yeni konsola para yetiştiremeyek durumda olanlar ilgilendi. PlayStation ve PSOne konsolları üretildikleri tarihten itibaren yaklaşık 85 Milyon adet sattı.

Ps2

2000 yılının Mart ayında Japonya’da, Ekim ayında A.B.D.’de ve Kasım ayında da Avrupa’da satışa çıkan Sony’nin yeni konsolu PlayStation2, kelimenin tam anlamıyla tozu dumana kattı. 1972’de birinci nesil konsollarla başlayan konsollar tarihinde PlayStation2, altıncı nesilin bir temsilcisi olarak yerini aldı. 7 yıl içerisinde PlayStation2 yaklaşık 110 Milyon adet sattı. Şimdi PlayStation2’nin özelliklerinden kısaca bahsedelim...

Öncelikle PlayStation2 hem CD hem de DVD’leri okuyabiliyordu. Ayrıca CD ve DVD’den video izlemeye de destek veriyordu. PlayStation2 aynı zamanda ilk kez USB ve Firewire girişine sahip konsol olma özelliğini de taşıyordu. Bir önceki nesil PlayStation ve PSOne oyunları ile de uyumlu olarak çalışan PlayStation2’ye bir ağ adaptörü takılarak İnternet üzerinden oyun oynamak da mümkündü. Fakat yüksek bant genişliği olan bir İnternet bağlantısı gerekiyordu. Ağ adaptörünün 2003 yılında satışa sunulduğunu da belirtelim.
PlayStation2’lerde 128 Bit’lik 294MHz çalışma frekansına sahip olan Emotion Engine adlı işlemciler kullanıldı. R5900 RISC yonga seti temelli bu işlemciler 733MHz’de çalışan Intel Pentium-III’lerden 15 kat daha hızlıydı. 400MHz’lik Celeron’lardan ise tam 40 kat daha hızlıydı. Bu işlemci Sony ve Toshiba’nın ortak çalışmasının bir ürünüydü. 32MB RDRAM belleği bulunan PlayStation2’nin iki adet Flash Bellek kart yuvasının yanı sıra sabit disk takılabilme özelliği de bulunuyordu.

PSP ve PlayStation2 Slim
2004 yılında yılında Sony tarafından iki yeni ürün PlayStation ailesine katıldı. Bunlardan birincisi olan PSP (PlayStation Portable) bir el konsoluydu. Oyunlarını her yere yanında [.Sansürlendi.]ürmek isteyenler için gelişmiş özelliklere sahip bir el konsolu olan PSP günümüzde de oldukça yaygın bir kullanıcı kitlesine sahiptir. İkinci ürün ise PlayStation2’nin tasarım olarak yenilenmiş hali olan Slim versiyonuydu. PlayStation2 Slim daha küçük ve daha kibar bir tasarıma sahipti. İçine sabit disk takacak yeri yoktu. Üzerinde orijinal PlayStation2’ye ek olarak Ethernet girişi bulunuyordu. Bir diğer farkı da güç kaynağının kutu içinde değil dışarıda olmasıydı.

Playstation 2 slim


Penguenli PlayStation2 Sony tarafından PlayStation2 için bir Linux paketi de yayınlandı. Klavye, fare, Ethernet adaptörü ve sabit disk’ten oluşan bu paket sayesinde PlayStation2 sahiperi Linux işletim sistemi yüklü konsolun keyfini çıkardılar.
Son nokta; PlayStation3
PlayStation2’nin çıkışından 6 yıl sonra 11 Kasım 2006’da Japonya’da, 17 Kasım 2006’da A.B.D.’de Sony’nin yeni gözdesi PlayStation3 çıktı. Oldukça uzun bir süre (Mayıs 2005’den beri) çıkışı merakla beklenen PlayStation3 diğer PlayStation’lar gibi yine çok büyük ses getirdi. 23 Mart 2007’de de Avrupalı oyun severler PlayStation3 ile buluştu.

Blu-ray geldi, hoş geldi

PlayStation3’ün 20GB sabit diskli Basic ve 60GB sabit diskli Premium olmak üzere iki farklı versiyonu bulunuyor. PlayStation3’ün getirdiği en büyük yenilik ise şüphesiz Blu-ray disk desteği vermesi. Çift katman bir Blu-ray Disk ile 50GB kapasiteye ulaşmak mümkün. HD-DVD ile Blu-ray arasındaki format mücadelesinin galibinin kim olacağını belirleyecek önemli parametrelerden birisi de PlayStation3’ün satış grafiği olacak . Merak edenler için hemen söyleyelim PlayStation3’ün Blu-ray disk okuyucusu CD ve DVD de okuyabiliyor.
Ps3 60 gb


İşlemci budur!

PlayStation3’ün çok çekirdekli işlemcisi Sony, IBM ve Toshiba tarafından üretildi. IBM’in PowerPC işlemci mimarisini kullanan bir adet ana çekirdek (PPE) ve 8 adet yardımcı çekirdek (SPE) içeren işlemcide bütün çekirdekler 3.2GHz çalışma frekansına sahip. Bu yeni tasarım Cell mimarisi olarak adlandırılıyor. Ana çekirdeğin 512KB L2 Ön belleği ve yardımcı çekirdekleri de 256KB L2 Ön bellekleri bulunuyor. Çekirdekler kendi aralarında Element Interconnect Bus adlı veri yolu ile haberleşebiliyorlar. Bu müthiş donanımsal güç sayesinde oyun yapımcılarının eli oldukça güçlü. Fakat aynı zamanda bu mimariye göre oyun yazmak daha zor ve daha maliyetli olacaktır.

PlayStation3’ün iki adet 256MB’lık modülden oluşan toplam 512MB belleği
bulunuyor. Ama bu bellekler bizim alışık olduğumuz DDR2 belleklerden değil! XDR DRAM olarak adlandırılan bu bellekler işlemciyle aynı çalışma frekansına sahipler. Yani tam 3.2GHz’de çalışıyorlar!

Nvidia’nın desteği

PlayStation3’de nVidia’nın G70 grafik işlemci çekirdeğini kullanan RSX adlı yonga seti kullanılıyor. Sistemden bağımsız olarak 256MB GDDR3 belleği bulunan RSX’in çekirdek çalışma frekansı 550MHz. Bu grafik işlemci 128-Bit piksel işleyebiliyor ve isteğe bağlı olarak sistem belleğinden 256MB kullanarak toplamda 512MB bellek kapasitesine ulaşabiliyor. RSX’in 256MB’lık GDDR3 belleği 700MHz çalışma frekansına sahip.

PlayStation3 ve ayrıntılar

HDMI 1.3 dijital video çıkış desteği, ethernet ve bluetooth bağlantısı
PlayStation3’ün bahse değer diğer özellikleri. Ayrıca 60GB sabit disk kapasitesi olan Premium modelinde Wi-Fi kablosuz ağ bağlantısı desteği ve SD/MMC/CF/MS bellek kartı okuyucusu da bulunuyor. Hem Basic hem de Premium modelinde 4 adet USB girişi var.

PlayStation3’de Cross Media Bar (Xross Media Bar) denilen bir grafik arayüz bulunuyor. PSP’nin menüsüne çok benzeyen bu grafik arayüzü PlayStation3’e taktığımız USB klavye ve USB fare ile kontrol edebiliyoruz.