A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
Playstation, 3, Teknik, Ozellikler
Playstation 3 Teknik Ozellikler

Playstation 3 Teknik Ozellikler SONY PLAYSTATION 3:

Sony konsolunun Blue Ray Disk’leri kullanacağını daha önce de duyurmuştu. Bu diskler şu anki disklerden 10 kat daha fazla bilgiyi depolayabiliyor. Ayrıca yeni konsolumuz, CR-ROM, CD-RW, DVD, DVD-ROM, DVD-R, DVD+R formatlarını da destekleyecek. Ayrıca Sony, yeni konsollarının ilk konsolları olan Playstation oyunlarını dahi çalıştıracağını söylemişti. Bunun yanında konsolumuzda Memory Stick Duo, bir SD slotu ve kopmak bir flash memory slotu olacak ve ayrıca Xbox 360’takine benzer çıkarılabilir 2.5 inch ebadında bir HDD yuvası da bulunacak.

Teknik Analiz:

Sony bunlarla da yetinmedi ve konsolun teknik detaylarını da verdi. Playstation 3, 2 teraflop sistem performansında çalışan 3.2 GHz hızındaki Cell işlemcisiyle çalışacak. Konsol, 3.2 GHz hızındaki ana 256 MB RAM ile 700 MHz’de çalışan 256MB GDDR VRAM’i destekleyecek.

Bittiğini sandınız? Daha yeni başlıyoruz. Sony, PS3’ün Nvidia teknolojisine dayanan Grafik çipini (RSX ‘Reality Synthesizer") de su yüzüne çıkardı. GPU’muz 128 bit Piksel netliğe, 1080p çözünürlüğe sahip olacak. RSX ise ayrıca 512 MB Grafik Süzme Hafızasına (Grapic Render Memory) sahip, böylelikle saniyede 100 milyar gölge ve 51 milyar nokta işlemi yürütülebilecek. Konsolumuzda 300 milyon transistör mevcut, bu da şu anda mevcut olanlardan daha büyük bir oran. Bunu da sekiz metal tabaka ile 90 nm (nanometre) kullanarak gerçekleştirebilecek. RSX, iki tane GeForce 6800 Ultra ekran kartından daha güçlü. Bu kartları bugün almaya kalksanız yaklaşık 1000$ ödemek zorunda kalırsınız.
Playstation 3 video chat, internet, dijital foto görüntüleme, dijital ses ve görüntü olmak üzere güçlü multimedya özelliklerini de destekleyecek. Çünkü konsolumuzda iki adet HD çıkışı mevcut. Böylece yan yana duran iki HDTV’yi bağlayabilir ya da video’yu 32:9 ekstra ekran boyutunda izleyebilirsiniz (Oturma odanızda sinemaskop düşünün işte). Başka bir deyişle Nintendo DS’nin dev bir versiyonunu düşünün. Bir yandan oyunun görüntülerinin olduğu bir ekran diğer yandan ise oyunun detaylarının olduğu bir ekran gibi.

Kutunun dışında Playstation 3, 24 saat kullanılabilen 7 adet bluetooth kontrolöre sahip. Zaten resimlerden de Bumerang şeklinde olduklarını da görebilirsiniz. Konsol’da ayrıca ön üst köşede 4, arka kısımda ise 2 olmak üzere toplam 6 USB yuvası da mevcut. Dedikodularda da söylendiği gibi PSP, PS3’e bağlanabilecek. Böylece Ps3 bir ekran gibi kullanılabilecek.

Grafikler…

PS3’ün Grafik gücünü göstermek için Sony, Unreal 3 Motorunun da içinde bulunduğu bazı oyunların demosunu gösterdi. Demolar arasında Gran Turismo, Spider Man gibi oyunlar da vardı. Bu kısa tanıtımların ardından Ps3 için çıkacak oyunların genel tanıtımıyla ps3 kendini gösteriyor. Bu oyunlar daha önce de söylediğim gibi Hideo Kojima’nın Metal Gear Solid 4’ü, Namco’nun Tekken 6’sı, Poliphony Digital’in beşinci Gran Turismo’su, SCEE’nin yeni Killzone’u ve Rockstar Games’in yeni Western oyunu var.

Oyunlar çıktıkça çıkıyordu. SCEE üç oyun gösterdi: Biri Evolution Studios’tan OFF ROAD yarışı olan Motor Storm, biri üçüncü Gateway diğeri ise shooter oyunu olan Heavenly Sword. Sega’dan beşinci Phantom Saga, Bandai; Ubisoft’tan yeni IP isimli Killing Day oyunu ve daha birçok firmanın birçok oyunu…

Sony Live mı?

Sony, Xbox Live benzer bir servisi vurguladı. İsmini ise ‘an always on, always connected device’ olarak koyan Sony’nin yetkili müdürü Chatani, Ps3 oyuncularının Playstation World’e daima bağlı kalacaklarını buradaki üyelerle de her türlü iletişimi kurabileceklerini söyledi. Oyunlardaki karakterlerin alışverişinden tutun da her türlü şeyi değiş tokuş etme fırsatları olacak oyuncuların.


Teknik Özellikleri

CPU: Cell İşletim PowerPC- Temel Çekirdek Hızı 3.2 GHz
- Her çekirdekte 1 VMX vektör hızı
- 512 KB L2 Cache
- 7x SPE 3.2 GHz
- 7x 128b 128 SIMD GPR
- SPE için 7x 256KB SRAM
- Performans için 8/1 SPE
- Toplam gigaflop hareketli nokta performansı

GPU: RSX550MHz
- 1.8 Teraflop harekeli nokta performansı
- Ful HD (1080p’ye kadar) x 2 kanal
- Çok yönlü programlanabilir paralelli hareket noktası
- 5.1 Dolby Ses, DTS, LPCM (Cell temelli)

Hafıza
- 256 MB XDR Ana RAM 3.2 GHz
- 256 MB GDDR3 VRAM 700 MHz
- Sistem Ana Bant Genişliği – 25.6 GB/s
- VRAM/--22.4 GB/s
- RSX—20GB/(Yazma)+15GB/s (okuma)
- SB2.5GB/s (yazma)+ 2.5GB/s(okuma)
Sistem Hareketli Nokta Performansı
- 2 teraflop

Hafıza (Depolama)
- Çıkarılabilir 2.5’’ HDD yuvası
- I/O—USB yuvası Ön x 4 arka x 2(USB2.0)
- Memory Stick Standart Duo / PRO x 1
- SD/Standart mini x 1
- Compact Flash (TypeI II) x 1

Bağlantı
- Ethernet (10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T) x 3 (input x 1 + output x 2)
- Wi-Fi IEEE 802.11 b/g
- Bluetooth--Bluetooth 2.0 (EDR)
- ControllerBluetooth (7’ye kadar)
- USB 2.0 (kablolu)
- Wi-Fi (PSP)
- Network (IP üzerinden)

AV Çıkışı
480i, 480p, 720p, 1080i, 1080p Ekran Boyutu
HDMI out x 2
AV multi out x 1
Digital out (optical) x 1

Disk Formatları
CD, PlayStation CD-ROM, PlayStation2 CD-ROM, CD-DA, CD-DA (ROM), CD-R, CD-RW, SACD, Hybrid (CD layer), SACD HD, DualDisc (Ses side), DualDisc (DVD side), PlayStation 2 DVD-ROM, PlayStation 3 DVD-ROM, DVD-ROM, DVD-R, DVD-RW, DVD+R, DVD+RW, Blu-ray Disc, PlayStation 3 BD-ROM, BD-ROM, BD