A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ Ekle
Photoshop ve web grafikleri

Photoshop ve web grafikleri

Bu ayki konularımızı tek cümle ile özetleyecek olursak; "web grafiklerine yönelik çalışmalarımızın yönetilmesi, isteğe uygun hale getirilmesi için gerekli araçların/ayarların anlatımı ve uygulaması" demek doğru olur. Dökümanlarımızın boyutlarını küçültmek, büyütmek; paspartu oluşturmak; işe yaramaz bölümleri atmak, geri almak gibi işlevler Photoshop"un olmazsa olmazlarındandır. Her Photoshop kullanıcısı tarafından program ne amaçla kullanılıyor olursa olsun bilinmesi gerekir. Ayrıca Photoshop 6"da tamamen değiştirilmiş araçları terfi edenlerin kullanabilmesi için tanıyacağız.

IMAGE

Photoshop 6 ile "Image" altındaki "Adjust" menüsüne "Gradient Map" adlı yeni bir komut eklendiğini görüyoruz. Gradient, bildiğiniz üzere bir rengin diğer bir renge dönüşmesi esnasında oluşan renk geçişine deniyordu. Gradient Tool (kısayol tuşu "G") seçilmiş alanları veya katmanları renk geçişleri ile boyamamızı sağlayan bir araçtı. Vektörel bir araçtır. Illustrator"un başrol oyuncularındandır. Kısaca gradient"i hatırladıktan sonra bir de resimlerdeki palet mantığını hatırlayalım ve her iki konuyu birleştirip "Gradient Map" komutunu tanımlayalım.16-24-32-48-64 bit renk derinliğine sahip grafik formatları henüz yokken maksimum 256 renkli grafikler üretip kullanabiliyorduk PC"lerimizde... 16 renkli ve 256 renkli grafikler çizerken renk paletimiz sınırlıydı, ancak kullanacağımız renkleri seçerdik. Fotoğraflarımızı ise bilgisayar ortamına aktarırken renk sayısı 256"ya düşürülürdü ve bu da doğal olarak renk kaybına neden olurdu. Birlikte aşağıdaki örneğimizi inceleyelim ve uzun zamandır kullanmadığımız, belki bazılarının hiç tanışmadığı paletimizi inceleyelim.
Şekildeki paletimizden herhangi bir rengi palet üzerinde değiştirirsek resim içindeki tüm o renkler otomatik olarak değişecektir. Aşağıdaki resimde bunun örneğini görebilirsiniz. Bu işlem 256 renkten yüksek renk derinliğine sahip grafik dosyalarında uygulanamıyor çünkü 256 renk üstü grafiklerin paleti sanal bir palettir. Ancak bu işlemin benzerini Image > Adjust > Replace Color seçeneği ile yapabildiğimizi hatırlarsınız.
Gradient Map"ın işlevine gelecek olursak; program, grafik dosyanızın renk derinliği ne olursa olsun sanal bir palet yaratır, bu paletteki renkleri açıktan koyuya doğru sıralar, ve gradient renk geçiş işlemini paletteki renklere uygular. Böylece grafiğimiz gradient"in sahip olduğu renklere bürünür. Bu komut gelmeden önce de bu işlemi yapabiliyorduk çeşitli yollar ile. Grafiğimizi "desaturate" komutu ile siyah-beyaz hale getirip "hue and saturation" ile renk verebiliyorduk. Ancak bu işlemde koyu bölgelerin az etkilenmesi nedeni ile istenilen etki elde edilemiyordu.
Bir diğer yöntem renk sayısını 256"ya düşürüp palet renklerini varolan seçeneklerden seçerek değiştirmek... Bu belki rastladığınız, bildiğiniz bir uygulama. Grafiğimizi "desaturate" komutu ile siyah-beyaz hale getiriyoruz, renk sayısını Image > Mode > Indexed Color ile 256"ya indiriyoruz. Image > Mode > Color Table penceresini açıp "table" bölmünde çıkan seçenekleri deneyerek ihtiyacımıza en uygun olanı kullanıyoruz. Hatta "black body" seçeneği seçerek alevler ve patlama efektleri oluşturabiliriz. Bu uygulamayı da yeri gelmişken yapalım:
o 400x400 renk derinliğine sahip bir döküman açalım. Fırça rengi bölümünde zemin rengini beyaz, fırça ucu rengini koyu gri yapalım. Filter > Render > Clouds seçeneği ile gri-beyaz bulutlar yaratalım.
o 2 kere Filter > Render > Difference Clouds komutunu uygulayalım ki bulutlarımız açık renk ama sık dokulu olsun.

o Image > Mode > RGB seçili değil ise seçelim. Image > Adjust > Desaturate siyah-beyaz hale getirelim. Görüntüde bir değişim olmayacaktır ama bu komut ile sanal paletimiz düzenlenir.

o Image > Mode > Indexed Color ile grafiğimizin renk sayısını 256"ya indirip reel bir palet sahibi olmasını sağlayalım. Hemen ardından Image > Mode > Color Table penceresini açıp "table" bölümünden "Black Body" seçeneğini seçelim. Image > Mode > RGB Color ile tekrar RGB"ye çevirip çalışmamızı izleyelim.
Bu uygulamada zemini kaplayan bir grafik ile değil de duman benzeri bir obje ile çalışsaydık, dumanımız bir aleve dönüşebilirdi. Palet üzerinde değişiklikler ile yapılan uygulamalardan biriydi bu.

 • diline pelesenk olmak ne demek
 • dillere pelesenk olmuş ne demek
 • pelesenk
 • pelesenk ne demek
 • Pelesenk Ne Demek – Pelesenk Sözlük Anlamı
 • pelesenk olmak ne demek
 • pelesenk olmak ne demektir
 • pelesenk olmuş ne demek
 • Yüksek Yüksek Tepelere sözleri
 •   Ad Soyad
    Yorum