A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
Peyzaj, Mimarlığı
Peyzaj Mimarlığı

Peyzaj Mimarlığı İnsanın doğal çevresinin bilinçli bir biçimde, insanlar için yararlı ve estetik özelleri olan bir çevre halinde düzenlenmesi konusunda çalışacak insan gücünü yetiştirmek ve bu alanda araştırmalar yapmaktadır. Peyzaj Mimarlığı alanında yetişen ziraat mühendisi doğal çevreyi bozmadan, insan ihtiyaçlarının en iyi şekilde karşılanması için planlar yapar, bir kentte parkların, bahçelerin tarım alanlarının, yol ve binaların nerelere yerleştirileceği konusunda incelemeler yapar. Peyzaj mimarları genellikle belediyelerde ve toplu konut yapan inşaat şirketlerinde görev alabilirler.

Peyzaj Mimarlığı Programının Amacı : Peyzaj mimarlığı programının amacı, insanın doğal çevresinin bilinçli bir biçimde, insanlar için yararlı ve estetik özellikleri olan bir çevre halinde düzenlenmesi konusunda çalışacak insan gücünü yetiştirmek ve bu alanda araştırmalar yapmaktır.

Peyzaj Mimarlığı Programında Okutulan Belli Başlı Dersler : Peyzaj Mimarlığı programında fizik, kimya, zooloji, botanik, jeoloji, meteoroloji, peyzaj mimarisi teme ilkeleri, perspektif model çizme tekniği, süs bitkileri üretim tekniği, şehir ve bölge planlamanın temel ilkeleri, peyzaj ekolojisi, kırsal çevre sorunları, ağaçlandırma, bitki sosyolojisi gibi dersler okutulmaktadır.
Peyzaj Mimarlığı için Gereken Nitelikler : Peyzaj Mimarlığı alanında çalışmak isteyen bir kimsenin normalin üzerinde bir genel akademik yetenek dışında şekil-uzay yeteneğine ve estetik görüşe sahip, biyolojiye ilgili ve tabiatı seven bir kimse olması gerekir.

Peyzaj Mimarlığı Programının Bulunduğu Üniversite ve Fakülteler :

BİLKENT GÜZEL SANATLAR TASARIM VE MİMARLIK FAKÜLTESİ
YEDİTEPE GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ
İSTANBUL ORMAN FAKÜLTESİ
ANKARA ZİRAAT FAKÜLTESİ
EGE ZİRAAT FAKÜLTESİ
KARADENİZ TEKNİK ORMAN FAKÜLTESİ
ABANT İZZET BAYSAL DÜZCE ORMAN FAKÜLTESİ
ÇUKUROVA ZİRAAT FAKÜLTESİ
ZONGULDAK KARAELMAS BARTIN ORMAN FAKÜLTESİ
ATATÜRK ZİRAAT FAKÜLTESİ

Peyzaj Mimarlığı Mezunlarının Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler : Peyzaj mimarlığı programını bitirenlere "Ziraat Mühendisi" ünvanı verilir ve diplomada bölümün adı belirtilir. Peyzaj mimarlığı alanında yetişen ziraat mühendisi doğal çevreyi bozmadan, insan ihtiyaçlarının en iyi şekilde karşılanması için planlar yapar, bir kentte parkların, bahçelerin, tarım alanlarının, yol ve binaların nerelere yerleştirilmesi gerektiği konusunda incelemelerde bulunur.

Ziraat Mühendislerinin Çalışma Alanları : Peyzaj mimarlığı genellikle belediyelerde ve toplu konut yapan inşaat şirketlerinde görev alabilirler.