A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
Peygamberimizin, Hicreti
Peygamberimizin Hicreti

Peygamberimizin Hicreti

Peygamber Efendimizin Hicreti, Hicret Nedir? Hicret Nezaman Olmuştur?

Hicret sözlük anlamı ile göç etmektir. Peygamber efendimizin hicreti dendiğinde ise Peygamber efendimizin Mekke'den Medine'ye göç etmesi olarak tarif ederiz. Peygambe efendimiz Hz.Muhammed'in (S.A.V.) hicreti miladi olarak 632 yılında olmuştur. Peygaber fendimizin Mekke'den Medine'ye hicreti sırasında yanında sadece Hz.Ebubekir (R.A.) ve bir rehber bulunmaktadır.
 
Ön bilgiyi verdikten sonra Peygamber efendmizin hicreti için detaylı bilgilr vermeye başlayalım.
 
Mekke'de gittikçe artan müşrik baskıları nedeni ile müslümanlar zor günler yaşamakta idiler. Peygamber efendimiz ise baskılara karşı islamiyeti Mekke'nin dışındada yaymak istiyor idi. Bunun için ilk olarak Taif'e gitti. Ancak Taif'de beklediğinden daha sert bir tepki aldı ve Taif'liler iki cihan sultanını taşladılar. Peygamber efendimiz Taif'ten geri döndü. Yinede yılmadı Mekke dışından gelen insanlar ile görüşerek onlara islamiyeti anlatmaya başladı. Yine bu şekil görüşmeleri sırasında Akabe mevkinde 6 Medine'li ile karşılaştı. Onlara Kur'an-ı Kerim okudu ve islamiyeti anlattı. 6 Medine'li kendi aralarında bir süre konuştular daha sonra Medine'deki yahudilerin kendilerine bahsettiği peygamberin Hz.Muhammed (S.A.V.) olduğuna inandıklarını söyleyip müslüman oldular. Bu olaydan bir süre sonra daha önce Medine'ye gidenler ile birlikte 12 kişilik bir grup Mekke'ye hacca geldiler. Burada peygamber efendimiz ile görüşüp kendisine “hırsızlık yapmamak, zina etmemek, çocukları öldürmemek, iftira etmemek, Allah (C.C.) ve peygamberine muhalefet etmemek” konularında söz verip biat ettiler.
 
Peygamber efendimizin peygamberliğinin 13. yılında MEdine'li 72 kişilik müslüman grubu Mekke'ye hacca geldiler ve yine Akabe mevkinde peygamber efendimiz ile görüştüler. Bu sırada peygamber efendimizin yanında amcası Abbas var idi. Abbas burada Medine'lilerden peygamber efendimize sahip çıkıp asla yarı yolda bırakmayacak onu koruyacaklarına dair söz aldı. Görüşmeler sonrası Medine'liler peygamber efendimize yine biat ettiler. Bu olaya Akabe Biatı yada Akabe Bey'atı denmektedir.
 
Bu olaydan sonra Mekke'deki müslümanlar Medine'ye hicret (göç) etmeye başladılar. İlk göç edenler Cahşoğulları oldu. Daha sonra Hz.Ömer (R.A.) kılıcını kuşandı Kabe'yi tavaf ettikten sonra orada “Anasını ağlatmak karısını dul bırakmak isteyen var ise benimle gelsin” diyerek yanında toplanan diğer sahabeler ile Medine'ye göç etti. Hz.Ömer'in (R.A.) ardında Hz.Hamza (R.A.) ve diğer müslümanlar Medine'ye hicret ettiler. Bu sırada Hz.Ebubekir (R.A.) da Medine'ye hicret etmek istiyordu ancak ona peygamberimiz “sabılrı ol Allah (C.C.) yanına bir arkadaş bulur” diyordu. Bunun üzerine Hz.Ebubekir (R.A.) 2 adet deve alıp hicret edeceği günübeklemeye başladı.
 
Müslümanların Medine'ye göç edip orada tutunup kuvvetlendiklerini gören Mekke'li müşrikler Darün Nedve ismi verilen mecliste toplanıp görüşmeye başladılar. En son fikir olarak Ebu Cehilin fikri kabul edildi. Ebu Cehil (peygamberimizin amcasıdır ve en büyük islam düşmanıdır) kabileler arasına kan girmemesi için her kabileden bir gencin katılacağı bir grup kurularak Peygamber efendimiz Hz.Muhammed (S.A.V.) in öldürülmesini söylemişti.
 
Bu sırada Peygamber efendimiz Hz.Ebubekir'in (R.A.) evine giderek Allah (C.C.) ın hicret izni verdiğini hazırlıklara başlamasını bildirdi. Hz.Ali (R.A.) ye o gece müşrikleri yanıltması için peygamber efendimizin evinde kalması söylendi. Peygamber efendimiz Hz.Ali (R.A.) kendisinde bulunan Mekke'lilere ait emanetleri teslim ederek emanetleri sahiplerine vermesi ve onudna hemen Mekke'ye gelmesini söyleyerek gecenin geç vaktinde evden ayrıldı. O sırada evin etrafı müşriklerce sarılmıştı. Allah (C.C.) ın mucizesi olarak peygamber efendimiz evden kimseye gözükmeden çıkmıştır. Müşrikler eve girdiklerinde peygamber efendimizin evde olmadığını yatağında Hz.Ali (R.A.) olduğunu görünce şaşırmış ve onu yakalayabilmek için peşine düşmüşlerdir. Peygamber efendimizi bulana 100 deve ödülü koydular nekadar ipsiz sapsız var ise ödül için yola çıktı.
 
1.5 saat kadar yürüyerek Mekke'nin güneyindeki Sevr dağının tepesindeki mağaraya gizlendiler. 3 gün boyunca Hz.Ebubekir'in (R.A.) oğlu Abdullah mağaraya gelip olan biteni anlattı, kölesi Amr bin Füheyre'de akşamları koyunları mağaranın önüne getirerek süt ile yiyecek verdi.
 
Mekke'li müşrikler aramalar sonucunda Sevr mağarasına kadar geldiler. Mağaranın önünde bekleyip etrafa bakarken Hz.Ebubekir (R.A.) peygamber efendimize “eğilip baksalar bizi görecekler” dedi. Peygamber efendimizde “Korkma Allah (C.C.) bizimledir” dedi. O sırada mağaranın girişine örümcek ağ örmüş güvercinlerde yuva yapmış idi. Bunu gören müşrikler peygamber efendimizin burada olamayacağını söyleyip geri döndüler.
 
23 Eylül 622 günü peygamber efendimiz Medine'ye ulaştı. Hicret bu şekilde gerçekleşmiş oldu.
 
Hicret Sırasında Yapılanlar:
Medine'liler peygamber efendimizi karşılamak için Medine'ye 1-1,5 saat uzaklıktaki Kuba'ya geldiler ve burada islamiyetin ilk mescidi olan Kuba Mescidi yapılmıştır.
Yine kendinini karşılamaya gelenler ile Cuma günü Rauna Vadisi'nde öğlen vakti iki defa arka arkaya hutbe okuyarak islamiyetin ilk  Cuma Namazı kılındı.
 
Hicretin Sonuçları:
Mekke'li müşriklerin baskısından kurtulan islamiyet çok daha hızlı yayılmaya başladı.

Medine'deki yahudiler ile Medine Anlaşması yapıldı

Medine'de ticaret yahudilerden müslümanlar geçti.

Medine'de Mescidi Nebevi yapıldı

İslam devletinin temelleri atıldı

Mekke'den gelenlere Muhacir, Medine'li müslümanlar Ensar denmeye başladı.