A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
Penetration, Test, Tools
Penetration Test Tools

Penetration Test Tools Bilgi güvenliği, özellikle e-ticaret ve e-devlet uygulamalarının yaygınlaşmasıyla birlikte oldukça önemli bir hâle gelmiştir. Bilginin güvenli bir şekilde iletilmesi, işlenmesi ve saklanması bilişim uzmanlarının başlıca görevlerinden birisi olmuştur. İletilen bilginin veya bilgiyi ileten sistemin gerekli güvenlik özelliklerini sağlayıp sağlamadığını test etmek ve denetlemek için ağ güvenliği test ve denetim araçları kullanılmaktadır. Bu araçlardan bazıları ücretsizdir, bazıları ise belirli bir ücretlendirmeye tabidir.  Ağ güvenliği test ve denetim araçlarının birçoğu Backtrack altında toplanmıştır. Backtrack, Linux işletim sistemi üzerine kuruludur ve CD’den boot edilerek kullanılmaktadır. Ağ güvenliği test ve denetim araçları aşağıdaki başlıklar altında gruplandırılabilir:

♦ Ağ dinleme araçları
♦ Port tarayıcılar
♦ Şifre kırma araçları
♦ Web güvenliği test araçları

Ağ Dinleme Araçları
Ağ ve sunucu trafiğini izlemek için ve ağ dinlemek için kullanılan araçlardır. Ağ dinleme araçları arasında en çok kullanılan ve en yaygın olanı eski adıyla Ethereal, yeni adıyla Wireshark programıdır (a rel="nofollow" href="http://www.wireshark.org" target=_blank>http://www.wireshark.org
) Wireshark açık kaynak kodlu bir yazılımdır ve internetten ücretsiz olarak indirilebilir. Hem Windows hem de Linux işletim sistemleri üzerinde çalışmaktadır. Wireshark trafiği kaynak adres, hedef adres, kaynak port, hedef port gibi belirli kriterlere göre yakalayabilmektedir. Ayrıca izlenen trafik sonradan incelenmek üzere kaydedilebilir. Bu program aynı zamanda kablosuz ağları da dinleyebilmektedir.

Port Tarayıcılar
 
Hedef makine de ne kadar çok açık port varsa, açıklık potansiyeli de o kadar fazla olmaktadır. Bu yüzden kullanılmayan portların kapatılmış olması gerekir. Hedef bilgisayar üzerinde açık olan portlar, port tarayıcı yazılımlar ile tespit edilmektedir.
En yaygın olarak kullanılan port tarayıcı program Nmap yazılımıdır (
a rel="nofollow" href="http://nmap.org" target=_blank>http://nmap.org
). Nmap, açık kaynak kodlu bir yazılım olup ücretsizdir. Hem Windows hem de Linux üzerinde çalışabilmektedir. Nmap programının en önemli özellikleri şunlardır:

 
• TCP ve UDP port taraması yapabilmektedir.
• İşletim sistemi tespiti yapabilmektedir.
• Çalışan servisleri tespit edebilmektedir.
• Yazılımların sürümünü tahmin edebilmektedir.
• Bir ağdaki canlı bilgisayarları tespit edebilmektedir.
• Raporlama yeteneği bulunmaktadır. Test sonucunda HTML formatında raporlar çıkarmaktadır.

• Nmap, komut satırıyla çalışan bir programdır. Ancak, Zenmap isminde kullanıcı arayüzüne sahip olan sürümü de çıkmıştır

 
Şifre Kırma Araçları
 
Hedef cihazda çalışan bir servise ait kullanıcı adını ve parolayı kırmak için şifre kırma araçları kullanılmaktadır.Örneğin bir yönlendiricinin yönetimini ele geçirmek için şifre kırma araçları kullanılabilir. Bu araçlar vasıtasıyla yönlendiriciyi yönetmek için kullanılan kullanıcı adı ve parola elde edilebilir. Bu araçlara örnek olarak Cain and Abel, Brutus, Hydra ve L0phtCrack programları verilebilir.
Bu araçlardan Cain and Abel, ücretsiz bir yazılımdır (
a rel="nofollow" href="http://www.oxid.it/cain.html" target=_blank>http://www.oxid.it/cain.html
). Sadece Windows işletim sistemleri üzerinde çalışabilmektedir.
 
Web Güvenliği Test Araçları

Günümüzde uygulama güvenliği diğer güvenlik araçlarının da önüne geçmiştir. Çünkü uygulamalar genellikle sınırlı bir ekip tarafından geliştirilmekte ve test edilmektedir. Bu da bilinen genel güvenlik yazılım ya da donanımlarına göre daha çok açıklık barındırmalarına sebep olmaktadır. Bu yüzden piyasada bu tür araçlar hızla artmaktadır. Web uygulama güvenliği alanında en önemli araçlardan bazıları şunlardır. Paros, açık kaynak kodlu bir yazılım olup platform bağımsız çalışmaktadır (a rel="nofollow" href="http://www.parosproxy.org/index.shtml" target=_blank>http://www.parosproxy.org/index.shtml
). Genellikle internet tarayıcı ara yüzünden girilmesine izin verilmeyen karakterlerin uygulama yazılımına gönderilmesi için kullanılır. Aynı şekilde uygulama yazılımına paketler gönderilirken yakalanarak içerikleri değiştirilip gönderilebilir. Ya da daha önceden yakalanmış olan paketler gönderilir. Bunların sonucunda uygulama devre dışı bırakılmaya zorlanabilir ya da uygulamanın yapısı hakkında bilgi toplanabilir. Paros kullanılarak ağın haritası çıkarılabilir. Buradan ağın haritasına bakılarak hangi sayfaların olduğu kolayca görülebilir. Web testi kısmında ise injection, oturum numarası tahmin etme gibi birçok açıklığı uygulama üzerinde deneyebilir. FireBug, Mozilla Firefox’un bir uzantısı olarak çalışır (a rel="nofollow" href="http://www.getfirebug.com" target=_blank>http://www.getfirebug.com
). Platformdan bağımsız olarak çalışır. Web sayfasının istenilen herhangi bir yerine gelindiğinde o kısımla ilgili kodu gösterebilir ve o kısımda inceleme yapılabilir. O kısmın kodu kolayca değiştirilebilir. Bu araç hem geliştiriciler hem de testçiler tarafından etkin olarak kullanılabilir. Ticari bir yazılım olan Acunetix, Windows işletim sistemi üzerinde çalışmakta olup version check, CGI kontrol, parametre değişimi, dosya kontrolü, dizin kontrolü gibi testleri yapmaktadır (a rel="nofollow" href="http://www.acunetix.com" target=_blank>http://www.acunetix.com
). Bu testleri yaparken istenilen testler için profiller oluşturularak sadece seçilen testlerin yapılması sağlanmaktadır. Uygulama açıklığı taraması yapmaktadır. İstenilen açıklıkları ekleyebilme yeteneği mevcuttur. Yapılan açıklıklarla ilgili detaylı raporlar üretmesinin yanında tek tuşla internetten güncellenebilmektedir.

Tüm penetrasyon test araçları listesi:


Web Uygulaması Test Araçları; Netsparker,Acunetix Web Vulnerability Scanner,Webinspect...

Netsparker nedir?


Netsparker,bir web uygulaması güvenlik tarayıcısıdır.Otomatik olarak bir web sitesini uygulama seviyesindeki güvenlik açıklarına karşı analiz edip güvenlik açıklarını raporlar.
Ek olarak raporlamanın bir adım da ötesine geçip güvenlik açıklarını kullanarak aynı bir saldırgan gibi sistemden data çıkartabilir ya da sisteme tam erişim sağlayabiliyor. Bu sayede SQL Injection,Cross-site Scripting gibi açıkları başkaları bulmadan siz bulabiliyorsunuz.

Acunetix Web Vulnerability Scanner nedir?

Sadece web uygulamalarını denetlemekle kalmamakta, aynı zamanda web uygulamasının bulunduğu server’ı da tüm saldırı yöntemlerine göre denetlemektedir. Serverda bulunan güvenlik açıklarını bize belirtmektedir. Kendi Crawler’ı ile bize web server tipini ve dilini göstermektedir. Tüm kodlama dillerinin güvenlik açıklarını tarar.

Webinspect nedir?

WebInspect, web uygulamalarındaki güvenlik açıklarını, kodlama hatalarını bulup çözüm önerileri getirerek güvenlik duvarı ve saldırı tespit sistemleri için tamamlayıcı bir rol oynar. WebInspect çözümünün kolay yönetilen arayüzü, genişletilebilen fonksiyonları ile ister test ortamında, ister gerçek ortamında, web uygulamalarınızı ve web servislerinizi güvenlik değerlendirmesinden en doğru sonuçları elde ederek geçirebilirsiniz. WebInspect Enterprise Edition sürümünün içerisinde bulunan test araçlarını, SPI ToolKit paketine terfi edip, kompleks tarama metodlarını basite indirgeyen, SQL Injector, HTTP Fuzzer ve Cookie Cruncher gibi daha gelişmiş denetim araçlarınıda kullanabilirsiniz. WebInspect kullanıcılara, herhangi bir web uygulamasının ve/veya web servisin in teknolojilerinin uygulama günveliği açısından denetleme ve olası riskleri bulma olanağı sunar, aynı zamanda aşşağıdaki web uygulama platformlarını desteklemektedir:

· Microsoft Visual Studio .NET
· Macromedia ColdFusion
· Lotus Domino
· Oracle Application Server
· Macromedia JRun
· BEA Weblogic
· Jakarta Tomcat
· Forte

Genel Amaçlı Güvenlik Açığı Tarayıcılar; Qualys,Nessus vb..

Qualys Nedir ?

Çevrimiçi açık tespiti.
Açık tespiti için kullanacağınız programların yanında doğrudan bu iş için tasarlanmış web sitelerine bağlanarak çevrimiçi açık tespiti yapabilirsiniz. Qualysguard Enterprise Intranet Scanner hizmeti böylesi bir açık hat web sitesidir (a rel="nofollow" href="http://www.qualys.com" target=_blank>http://www.qualys.com
) Aşağıda Qualys’e ait örnek bir ekran görüntüsünü bulabilirsiniz:

Nessus nedir?


Gereksinimi: Linus, Solaris, Mac, Windows.
Linux’ta sıkça kullanılan, kapsamlı bir güvenlik açığı tarama yazılımıdır. Kişisel ve hertür kurumsal olmayan kullanım için ücretsizdir. Genel amacı, bilgisayar sistemlerinde ve bilgisayar ağlarında potansiyel güvenlik açıklarını tespit etmektir. Nessus bir port tarama yazılımından çok daha üstün özelliklere sahiptir. Nessus, servislerdeki açıkları eklentilerinin güncelliğine bağlı olarak test edebilir. Çalışma prensibi istemci/sunucu biçimini kullanır ve test edilecek sistemde nessus sunucu yazılımının açık olması daha derinlemesine test ve analiz imkânı sunar.

Nessus 3 den bir görünüm:

İstismar Altyapıları Araçları; metasploit.


Metasploit nedir?

Gereksinimi: Win32 / UNIX
Metasploit, popüler ve yararlı exploitlerin daha ileri seviyede özellikler eklenip, bizlerin hizmetine sunulmuş bir framework çalışmasıdır. Metasploit Framework Ruby ve Perl dilinde yazilmis bir gelistirme ve cesitli Exploitler test ortaminda kulanilmakdadir.

Bir örnek verecek olursak;

msrpc_dcom_ms03_026 metasploit kullanarak (Update edilmiş XP-2000 işletim sisteminde çalışmamaktadır) RPC üzerinden c:\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\ command promt kadar düşüp istendiği gibi hareket alanı sağlanmaktadır. Farklı bir örnek ise IIS WebDav üzerine basit Metasploit atakları ile değişiklikler söz konusu olabilir..Buradaki bizim amacımız bir nevi penetration testi yapmaktır.

Veritabanı Tarayıcıları Test Araçları; appdetective.

AppDetective nedir?

AppDetective ağ tabanlı çalışan ve ağ üzerinde kullanılan uygulamaların/yazılımların güvenlik seviyelerini kontrol etmeye yarayan bir araçtır. Sahip olduğu gelişmiş güvenlik metadolojisi ve kapsamlı uygulama açıkları veritabanı ile, AppDetective uygulama açıklarını bulup, analiz edip, raporlayıp, size açığı nasıl kapatebileceğiniz hakkında bilgi verir.

AppDetective aşşağıdaki yazılımları desteklemektedir:

• MySql
• Oracle
• Sybase
• IBM DB2
• Ms Sql Server
• Lotus Notes/Domino
• Web application

Güvenlik test araçları; Babel Enterprise,BFBTester-Brute Force Binary Tester,CROSS,Flawfinder,Gendarme,Nikto,nsiqcppstyle,Oedipus,Paros,WebScarab,Wireshark

Babel Enterprise nedir?

Babel Enterprise, konulara göre (grup veya kuruluşlar) bölünerek varlıkları ve politikalarının riskini yönetir. UNE-ISO/IEC gibi güvenlik düzenlemelerinde tam uyum 27001 veya diğerleri nokta kontrol edilebilir. LOPD, SOX, vs bu gibi.

Gereksinimi: Linux, Solaris, WinXP, HP-UX, IBM AIX
 
Canavar kuvvet ikili test cihazı nedir? (BFBTester - Brute Force Binary Tester)

BFBTester ikili programların hızlı, proaktif ve güvenlik denetimleri yerine iyi gelir. BFBTester tekli ve çoklu argüman komut satırı taşmaları ve çevre değişkeni taşması kontrollerini gerçekleştirir. Ayrıca geçici dosya oluşturma faaliyeti için tüm programları güvensiz geçici dosya adları kullanılarak kullanım uyarmak için izleyebilirsiniz.

Gereksinimi: POSIX, BSD, FreeBSD, OpenBSD, Linux

CROSS nedir?

CROSS (Codenomicon Sağlam Açık Kaynak Yazılım) programı açık kaynak projeleri kendi kodunu kritik kusurları düzeltmek ,yardımcı olmak üzere tasarlanmıştır. Codenomicon programı CROSS ödüllü DEFENSICS tam erişim çözümlerini test etmek, proje bulmak ve çok hızlı kritik kusurları çok sayıda düzeltmesine yardımcı açık kaynak projeleri sağlar.

Gereksinimi: 130 protokol arayüzleri ve biçimleri.

Flawfinder nedir?

C / C + + kaynak kodu tarar ve olası güvenlik açıklarını raporlar. Varsayılan olarak, bu tür risk düzeyi (kodu riskli operasyonlar yaparak raporlarını ilk listelenmiştir)
Gereksinimi: Python 1.5 veya daha yüksek
 
Gendarme Nedir ? (Jandarma)
 
Jandarma, genişletilebilir bir kural tabanlı araç sorunlarını bulmadır .NET uygulamalarını ve kütüphaneleri. Jandarma programları ve ECMA Çil biçimi (Mono ve. NET) kod içeren kütüphaneler denetler ve kodu, derleyici genellikle tarihsel kontrol sorunları olan ortak sorunlar arar.
Gereksinimi: .NET (Mono veya MS runtime)
 
Nikto nedir?
 
Nikto birden fazla öğe için web sunucularına karşı kapsamlı testler yapan açık kaynaklı bir web sunucusu tarayıcısıdır. Potansiyel tehlikeli dosya / CGI’lerde 3200 üzerinde de dahil olmak üzere,625 üzerinden on sürümleri sunucuları ve 230 üzerinden on sürümü belirli sunucuları sorunlar.
Gereksinimi: Windows/UNIX
 
Nsiqcppstyle nedir?
 
Nsiqcppstyle genişletilebilir ve kolay kullanım sağlamak için, C / C + + kaynak kodu için son derece bakımlı kodlama stili denetimini hedefler. Kurallar ve analiz motoru ayrılmıştır ve kullanıcıların kendi C / C + + stil kurallarını kodlamaları gelişebilir. Ayrıca, özelleştirilebilir bir kural sunucusu (Google App Engine veya esaslı Django) Bu proje, Güney Kore NHN corp iç araç kümesi sağlamak için geliştirilmiştir.
Gereksinimi: Platform Bağımsız
 
Oedipus nedir? (Odip)
 
Oedipus açık kaynaklı bir web uygulama güvenliği analizidir. Farklı ayrıştırma kapasitesine sahip off-line dosyaları ve güvenlik açıklarını tespit eder. Analiz bilgileri kullanarak, Oedipus dinamik uygulama ve web sunucusu güvenlik açıklarını web siteleri ile test edebiliriz.

OSSTMM - Açık Kaynaklı Güvenlik Testi Metodolojisi Kılavuzu nedir?

(OSSTMM - Open Source Security Testing Methodology Manual) Bu kılavuz internet güvenlik testleri için bir standart ortaya koymaktadır.

Paros Nedir ?

Paros, web uygulamalarına güvenlik değerlendirmek için gerekir.nTamamen Java ile yazılmıştır.nTüm HTTP ve HTTPS veri sunucu istemci arasında, aşçı ve form alanları da dahil olmak üzere ele geçirilebilir.

Gereksinimi: Çapraz platform, Java JRE / JDK 1.4.2 veya daha üst.

WebScarab Nedir ?

WebScarab web uygulama güvenliği değerlendirme araçları tamamen Java ile yazılmış gevşek bir takımdır. Bir araç öncelikle kendileri tarafından kod yazılarak, geliştiriciler sayesinde kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

WebScarab’tan görünüm;

Wireshark Nedir ?

Wireshark eski Ethereal olarak, sorun giderme ve analiz için dünya çapında ağ uzmanları tarafından kullanılan,yazılım ve protokol geliştirme ve eğitimdir. Bu protokol analizörün de tüm standart özellikler vardır.

Gereksinimi: Unix, Linux ve Windows.

Haberci (Destek) gurubu tarafından yazılmış/derlenmiştir.  Ad Soyad
  Yorum