A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ Ekle
Paul Valéry Kimdir?

Paul Valéry Kimdir?

4290_valery

20. yüzyılın en önemli şairlerinden Paul Valéry, 30 Ekim 1871 tarihinde Fransa’da dünyaya gelmiştir. Fransız şiirinin en önemli kalemleri arasında sayılan ve yaşadığı yüzyıla damgasını vuran Paul Valéry, bir liman kentinde çocukluğunu geçirmiştir. Liseyi de bu liman kentinde okuyan Valéry, daha sonra Montpellier’e giderek burada hukuk eğitimi almaya başlamıştır. Bu eğitimin yanı sıra Valéry, üniversite yılları süresince çok yönlü bir birey olarak yaşamış ve edebiyat ilgisinin aynı sıra müzik ve doğa bilimleriyle de uğraşmıştır. Üniversitenin ardından Valéry, Avrupa’nın ve Fransız Edebiyatının kalbinin attığı Paris’e yerleşerek burada yoğun bir edebiyat uğraşına girişmiştir.

Paris’te kaldığı süre içerisinde Valéry, şiir konusunda yaşadığı bazı fikirlerinden dolayı bir karmaşa yaşamıştır. Bu karmaşa nedeniyle edebiyattan uzaklaşmayı seçen Valéry, matematik ile uğraşmaya başlamıştır. Bir süre matematik ile uğraşan Valéry, daha sonra 1892 tarihinden itibaren düşüncelerini her gün kaleme alarak yazıya geçirmeye başlar. Fransız şair, bu uğraşı 51 yıl boyunca devam ettirir ve sonunda 271 adet defter ortaya çıkmıştır. Valéry, bu şekilde kaleme aldığı 271 adet defterde insanın bilinç tahlilini yapmaktadır. Söz konusu defterlerin içeriğinde din, siyaset, kültür, sanat, felsefe konularında birçok yazı bulunmaktadır. Bunun yanı sıra yine bahsedilen bu defterlerde şairin şiirleri, nesirleri, suluboya ve karakalem çalışmaları bulunmaktadır.

4290_paul-valery-sozleri-2 (1)

Paul Valéry, bilincini kaydettiği bu defterleri “Cahiers” adıyla yayınlamıştır. Bir yandan bilincinin kaleme alan Valéry, bir yandan da Savaş Bakanlığı’nda tutanak sekreteri olarak çalışmaktadır. Daha sonra Valéry, 1900 yılında Havas adındaki bir haber ajansında çalışmaya başlamıştır. Yine bu yıllarda bir evlilik yapan Valéry, söz konusu haber ajansında 1920 yılına kadar çalışmıştır. 1925 yılında ise Academie Française üye olarak seçilmiştir. Bu sıralarda usta şair birçok eser kaleme almıştır. 1937 yılında Valéry, College de France’da Şiir Sanatı Kürsüsü’ne profesör olarak atanmıştır. Yaşamının son zamanlarına doğru da kalemi elinden düşürmeyen Valéry, 20 Temmuz 1945 tarihinde hayata veda etmiştir.

4290_1_paul_valery
 Edebi Kişiliği:

Paul Valéry, Fransa topraklarında yetişen en önemli isimler arasında sayılmaktadır. Sembolist şiirin en büyük şairlerinden biri olan Valéry, günümüzde bile birçok şairi etkilemeyi başarmıştır. Sembolist olmasının yanı sıra Valéry’in yaşamında Leonardo da Vinci’nin büyük bir önemi vardır. Leonardo da Vinci’yi en ideal insan olarak tanımlayan Valéry, ona olan düşüncelerini Leonardo da Vinci Yöntemine Giriş adlı yapıtı ile kaleme almıştır. Bu eserin yanı sıra Valéry, post modern insanın bilinci olarak tanımlanan ve 51 yıl boyunca kaleme aldığı defterleri de onun yaşamında büyük bir önem arz etmektedir. Şiir Valéry’in yaşamında en önemli öğeler arasında sayılmaktadır. Fransız Sembolist fikirlerinin yanı sıra Valéry, şiire daha farklı bir açıdan bakmaya çalışmıştır. Şaire göre, şiirde estetik bir biçim olmalıdır. Biçim onun şiirinde oldukça önemli bir noktadır. Valéry’in şiir konusunda en öneli yapıtı ise kuşkusuz “Deniz Mezarlığı “adlı şiiridir. Paul Valéry, yaşamının son zamanlarında denemelerine ağırlık vermiştir. Bunun yanı sıra Valéry’in kaleme aldığı Benim Faust’um adlı yapıt büyük beğeni toplamıştır.

 Eserleri:

*• Ruh ve Dans
• *Mösyö Teste ile Bir Akşam
• *Leonardo da Vinci Yöntemine Giriş
• *Benim Faust’um
• *Öpalinos ya da Mimar
• *Genç Parque

  • diline pelesenk olmak ne demek
  • dillere pelesenk olmuş ne demek
  • pelesenk
  • pelesenk ne demek
  • Pelesenk Ne Demek – Pelesenk Sözlük Anlamı
  • pelesenk olmak ne demek
  • pelesenk olmak ne demektir
  • pelesenk olmuş ne demek
  • Yüksek Yüksek Tepelere sözleri