A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ Ekle
Parfümün İcadı

Parfümün İcadı

 

Parfüm ilk nasıl ve kimler tarafından bulundu? Bu soruların cevaplarını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin. .

Belki de birçoğumuzun hergün üzerimizden eksik etmediği o muhteşem kokuların tarihini hiç merak ettiniz mi? Parfümün tarihi nereden geliyor. Parfüm ilk nasıl ve kimler tarafından bulundu? Bu soruların cevaplarını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin. .

Parfüm eski ve saygın bir kökene sahiptir. M.Ö. 4000’li yıllarda Çin, Arabistan ve Mısır’da dinsel amaçlarla kokulu maddeler yakılırdı ve dumanlarının kutsal varlıklara mesaj taşıdığına inanılırdı.Mısır toplumunun ilk zamanlarında belirli kokular altından bile daha değerli kabul edilirdi ve onların bazı yağ şişeleri binlerce yıl sonra açılmış olmalarına rağmen kokularını hala koruyorlardı.Bu tütsülerin kullanımı eski Yunan ve Roma toplumları arasında yayılmıştır.Kişisel koku kullanımı yavaş yavaş değer kazanmaya başlamıştır ve kişiler, davranış tepkileri uyandırmak veya toplumsal konumlarını yükseltmek için koku kullanmaya başladılar.

Tütsü reçine , kokulu odun ve sakızların katı veya toz halindeki karışımlarından hazırlanırlar.Eski Mısır’da insanlar tapınaklarında ve evlerinde kyphi yakarlardı.Bu kutsal parfüm aromatik bitkiler ve reçineler ilavesi ile şarap ve kuru üzüm temelinde hazırlanmış bir tütsü hamuruydu.
M.S. 476’da Roma imparatorluğunun çökmesinden sonra, Rönesans’a kadar Avrupa’da kişisel koku kullanımı azalmıştır.Sanat ve diğerlerinde olduğu gibi, Rönesans koku gelişiminin en parlak dönemiydi.Esans yağlarının kullanımı karanfil, küçük Hindistan cevizi ve onun kabuğu gibi baharatların kullanımını içerecek şekilde genişledi.İlk parfümcüler, portakal ve gül gibi kokulardan aromatik suları yarattılar ve esmer-amber, misk (misk kedisi ve misk keçisinden) gibi hayvansal sabitleyiciler kullanmaya başladılar.
1370’te ilk alkol temelli parfüm Macar kraliçesi Elizabeth için hazırlanmıştır.Muhteşem güzelliği ile tanınan Elizabeth, 25 yaşındaki Polonya kralı kendisine evlenme teklifinde bulunduğunda 72 yaşındaydı.Elizabeth’in muhteşem güzelliğini muhafaza ettiği söylenen Macar suyu bu gün hala üretilmektedir.
14.yüzyılda doktorlar, veba salgınında burunlarına ucunda sirkeye batırılmış tıkaç bulunan deri veya kağıttan yapılmış sahte burunlar takarlardı.Bu uygulama nedeni ile doktorlar şarlatan hekimler diye anılırdı.

Fransızlar parfüme olan ilgilerini 1533’te Catherina de Medici ‘nin kralları II.Henry ile evlenmek üzere İtalya’dan gelişine kadar gerilerde aramaktadırlar.Catherina, Akdeniz kıyıları yakınındaki Grasse kentinde ilk parfüm laboratuarının kurulmasının da sorumlusuydu.Bu bölge, dört yüz yıl sonra şimdi hala uluslar arası koku ve çiçek üretiminin ünlü bir merkezidir.On altıncı yüzyıldan bu yana Grasse , Fransa deri işletme endüstri sininde merkezi olmuştur.Burada yapılan deri eldivenler, amber, baharatlar, yasemin, akça yasemin, ve misk ile parfümlendirilmişti ki, böylece kanalizasyonların sokaklarda açıktan aktığı o dönemlerde, kadınlar ve erkekler bu eldivenleri burunlarına tutarlardı.18.yüzyılda deri ticareti önemini kaybettiğinde, parfümlü eldiven üreticileri sadece parfüm üretmeye yöneldiler, bu amaç için yetiştirilen portakal ağaçlarının çiçeklerinden kokulu briyantinler yaratmaya başladılar.
Fransa kralı XIV.Louis Güneş Kral (Le Roi Soleil) olduğu kadar Parfüm Kralı (Le Roi Parfum) diye de bilinir.Saray erkanının her gün kendisinin seçtiği farklı parfümleri kullanmalarını isterdi.O zamandan beri parfüm, asalet için ayrılmış ve çoğunlukta güzel kendine has şişeler içinde saklanmıştır.

Modern parfümeri 1806’da Jean Maria Farina tarafındanh Eau de Cologna ‘nün pazarlaması ile başlamıştır.Cologna , Almanya kaynaklı olan formülü 1818 yılında patent almıştır ve alkol su bazının portakal tomurcuğu, bergamot, biberiye ve limondan oluşan bir yağ ile kokulandırılmasından ibaretti.Bu alkol bazlı formül, geride hoş temiz bir limon kokusu bırakarak çok çabuk kuruyordu.Farina parfüm evini satın alan Roger et Gallet bu gün hala orijinal Eau de Cologna üretmeye devam etmektedir.1808’de Murray ve Lanman tarafından New York’ta Florida Water adı ile markalandırılmış olan Eau de Cologna ‘nın bir Amerikan versiyonu vardı.

 • diline pelesenk olmak ne demek
 • dillere pelesenk olmuş ne demek
 • pelesenk
 • pelesenk ne demek
 • Pelesenk Ne Demek – Pelesenk Sözlük Anlamı
 • pelesenk olmak ne demek
 • pelesenk olmak ne demektir
 • pelesenk olmuş ne demek
 • Yüksek Yüksek Tepelere sözleri
 •   Ad Soyad
    Yorum