A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ Ekle
P2V - SCVMM altında Physical to Virtual Conversion

P2V - SCVMM altında Physical to Virtual Conversion

System Center Virtual Machine Manager 2007 üzerinde denemelerimizden sonra artık 2008 betası elimizde ve kurcalamaya devam ediyoruz.SCVMM ile yapabildiklerimizden bir taneside(belkide en önemlilerinden) fiziksel makinalarımızı sanal ortama aktarmak.Bu zaten yapılabilen birşeydi.Ama SCVMM’in bize sunduğu teknoloji ve arayüz bu zor process’i oldukça kolaylaştırmış durumda.İsterseniz bu yazıda P2V’nin nasıl çalıştığını kısaca inceleyelim.

Öncelikle convert işlemine geçmeden önce dikkat etmeniz gereken tabiki desteklenen işletim sistemleri.Çeşitli işletim sistemleri için online yada offline convert işlemleri mevcut.online-offline kavramını birazdan inceleyeceğiz.Şimdi bu işletim sistemlerine bakalım.

 

Operating System on Source Computer

P2V (Online)

P2V (Offline)

Not Supported

Microsoft Windows 2000 Server Service Pack 4 (SP4)

 

X

 

The Windows Server 2003 operating systems with Service Pack 1 (SP1)

X

X

 

The Windows Server 2003 R2 Standard Edition operating system

X

X

 

The Windows XP operating systems with SP1

X

X

 

The Windows Server 2003 R2 Standard x64 Edition operating system

   

X

The Windows XP Professional x64 Edition operating system

   

X

The Windows Vista operating system

   

X

The Microsoft Windows NT Server 4.0 operating system

   

X

Yukarıdaki tabloya göre öncelikle işletim sistemlerinizi gözden geçirmeniz gerekmekte.Eğer herhangi bir sorun bulunmuyorsa artık P2V işlemini gerçekleştirebilirsiniz.Bu işlemi gerçekleştirmek için etmelde iki yönteminiz bulunuyor.Online ve offline.Şimdi bu iki yöntemi inceleyelim.

Online Conversion:

Online dönüştürme işleminde kaynak bilgisayarı yeniden başlatmanıza gerek yok.Virtual Machine Manager , server 2003 ve xp’de bulunan VSS(Voluma Shadow Copy Service)’i kullanarak kaynak bilgisayarın uygulama seviyesinde bir imajını alıyor.Ve kaynak makinayı yeniden başlatmadan diğer sanal makinayı oluşturuyor.Online dönüştürme işlemi 5 basamaktan oluşuyor.

- Kaynak bilgisayar üzerine agent yüklenmesi- Donanım konfigurasyonunun toplanması
- İmaj alma
- Düzeltme işlemleri
- Sanal makinanın oluşturulması

 

 

Kaynak bilgisayar üzerine yüklenen agent o bilgisayarla ilgili donanım bilgilerini toplamaya başlar ve bunları en sonunda bir .xml dosyası olarak VMM veritabanına gönderir.Ardından VMM bu bilgilere bakarak convert edilecek bilgisayar bu işleme uygun mu değilmi kontrol eder.Ardından VSS ile her bir volumün imajı alınır.Varolan bilginin VMM’e taşınması daha önceden de aşina olduğumuz Background Intelligent Transfer Service (BITS) sayesinde gerçekleşir.Düzeltmeler bölümünde diskler sanal ortamda çalışmak için hazırlanır ve sanal makina son olarak oluşturulur.

Offline Conversion:

Aslında offline dönüştürmenin kullanılmasının temel nedeni VSS’nin desteklenmemesi .Buda yukarıdaki tabloda gördüğünüz gibi Windows Server 2000 için geçerli bir durum.Offline conversion içinde temelde 4 adımdan oluşur.

- Agent kurulumu
- VMM agent’ı kaynak bilgisayar üzerinde bir Windows PE imajı yükler ve boot kaydını düzenler.Böylece Windows PE üzerinden boot edilerek açılır.
-Fiziksel diskler stream edilmeye başlanır.
-Ardından düzeltme ve sanal makina oluşturma işlemleri gerçekleşir.


 • diline pelesenk olmak ne demek
 • dillere pelesenk olmuş ne demek
 • pelesenk
 • pelesenk ne demek
 • Pelesenk Ne Demek – Pelesenk Sözlük Anlamı
 • pelesenk olmak ne demek
 • pelesenk olmak ne demektir
 • pelesenk olmuş ne demek
 • Yüksek Yüksek Tepelere sözleri
 •   Ad Soyad
    Yorum