A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
Ozon, tabakasının, delinmesi
Ozon tabakasının delinmesi

Ozon tabakasının delinmesi

Atmosferde bulunan ozon tabakası çeşitli etkiler sonucu incelmektedir bu incelme delinme olarak adlandırılıyor.Ozon tabakasındaki incelmenin sebebi kloroflorokarbonlar (CFC) dır.

Ozon deliği gerçek bir delik değildir. Ozon tabakasındaki bir incelmedir. Bu ozon tabakası gittikçe inceliyor anlamındadır. Bunun sebebi bizlerin havaya saldığı kimyasallardır. Bu kimyasallar günlük yaşamımızda kullanırlar ve ozon tabakasına zarar verirler. 

Çeşitli amaçlar için üretilen kloroflorokarbonlar (CFC) ozon tabakasını inceltmekte, bunun sonucunda çevre ve insan sağlığı olumsuz etkilenmektedir. Ozon molekülleri atmosferde bulundukları yere göre farklı karakteristik özellikler gösterirler. Stratosfer tabakasındaki ozon canlılar için yararlı olup, buna karşılık dünya yüzeyine yakın atmosfer tabakasında (troposferde) bulunan %10 oranındaki ozonun yıkıcı etkisi bulunmaktadır. Atmosferdeki diğer moleküllerle reaksiyona giren ozonun, bitki ve hayvanların canlı dokularına çeşitli zararları bulunmaktadır. Atmosferdeki ozonun yaklaşık %90′ı yeryüzünden itibaren 10-40 km. arası yükseklikte ve stratosfer tabakasında bulunur. Bu bölgedeki ozonun özelliği; tüm canlı varlıkları, doğal kaynakları ve tarımsal ürünleri olumsuz yönde etkileyen ultraviole (UV) ışınlarını absorbe etmesidir. Ozon yoğunluğunun ultraviole ışınlarını tutma görevini yapamayacak kadar azalması, “ozon tabakasının delinmesi” olarak adlandırılmaktadır. Ozon tabakasının incelmesi sonucunda; UV-b radyasyonu artmakta ve insanların bağışıklık sistemleri zarar görmekte, görme bozukluğuna ve deri kanserine yol açmaktadır.
Ozon tabakasının incelmesine sebep olan ve kloroflorokarbon ihtiva eden maddelerin başında klor türevleri, plastik köpükler (strafor), spreyler, aerasoller ve yangın söndürücüler gelmektedir.

karadelikrnozon tabakasını delen maddeler kloroflorokarbon denilen son derece uçuçu olan bir maddedir. bunlar atmosferde birikir ve ozon tabakasındaki (O3 :3 tane oksijen yani) oksijenle birleşerek onların diğer oksijenlerle birleşerek ozon oluşturmasını engelliyorlar. burada difozyon işe yaramıyor. çünkü bunlar bileşik oluşturdukları için yeni bir madde oluşuyor.bu uçuçu bir madde olduğu için dünyaya inmiyor. burada difizyondan daha kuvvetli etkenlerde işin içine giriyor tabi. sıcaklık farklıkları, rüzgarların esme yönü… gibi.tüm bu sebeblerden dolayı ozon delinmeye devam ediyor.lütfen saç spreyi ve benzerlerini az kullanın veya ozonla dost yazısı olup olmadığına kontrol edin.ayrıca bitmiş akü,tv tüpü gibi elektronik eşyalardanda bu zaralı kimyasal gazlar ortaya çıkıyor.ozon bizim için çok önemli.lütfen onu koruyalım.

karadelikrnozon tabakasını bir carbon bileşiği olan, plastikten köpüğe ve buzdolaplarından motorlu taşıtların klima cihazlarına, parfüm ve deodorant gibi spreylerde ve bitmiş bataryalardan salınan (akü vb.), kloroflorokarbon adı verilen bir gaz bileşiğidir ve ozon tabakasını deler.