A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ Ekle
Overclock

Overclock Overclock meraki ve hiz tutkusu devam ettikçe sürekli bir ihtiyaç olma gereksinimi devam etmek zorunda olan sogutma sistemleri, sürekli bir gelisim içinde. Artik ufak zorlamalarda bile, zaten normal halde bile asiri isinan günümüz islemcilerine, (örn: Prescott" lar ) hava sogutma çogu zaman yetersiz kaliyor. Bu gibi durumlarda devreye giren su sogutma sistemleri, artik elinden biraz is gelebililen herkesin kendi imkanlari ile bile yapabilecegi hale geldi. Gelecegin standart sogutma sistemi oalrak görülen ve bu yönde hizla ilerleyen bu sistemler, bir çok firma tarafindan sürekli gelistirilerek hazir paketler halinde satisa sunuluyor.

Ülkemizde birçok ürünüyle rahatça bulunabilen, bu sebeple çogu kullacinin sicak baktigi bir marka olan CoolerMaster, su sogutma konusunda da rakiplerinden geri kalmadi ve "Aquagate Liquid Cooling System" adli su sogutma sistemini duyurdu. Su anda piyasada bulunan 3 farkli islemciyi (AMD K7, K8, Intel P4 ) de destekleyen Aquagate, ister 2 adet 5.25" lik yuva kaplayacak sekilde kasa içinde, ikinci güç kaynagi yuvasinda (mesela CM Stacker ) ya da klasik kasa disinda bagimsiz olarak kullanilabiliyor. Alüminyum kasasi ve mavi renkli led isiklandirmaya sahip gösterge paneli ile kasa disinda ve içinde çok sik duran Aquagate, CoolerMaster" in iddasina göre, daha iyi isi iletimi için degisik bir sivi kullaniyor bu sivi organik olusumlara karsi güvenli ve uzun sürede degistiremeye gerek duymuyor. Görünüs olarak çok estetik ve destekledigi genis yelpazeli islemciler ile oldukça esnek bir çözüm sunan Aquagate" nin performansi nasil acaba ?
Oldukça büyük ve saglam paketlenmis bir kutu içersinde gelen Aquagate" nin yaninda tek bir blok geliyor. Farkli islemcilerde kullanmak için sadece sabitleyici aparati degistirmeniz yetiyor. Yanlizca en son çikan Intel LGA775 soketini desteklemiyor. Tahminimizce yeni sürümlerde pakete eklenecek ufak bir aparatla bu destege de sahip olacaktir. Aquagate kasanin arkasina, güç kaynaginin altina takildigi zaman, ödeki panelden mahrum kalmiyosunuz, yerinden sökülebilen panel, kutudan çikan 5.25 sürücülük adaptör ile panel kasainin ön tarafina tasinabiliyor.

Aquagate" in kasasinin için çok düzenli tasarlanmis. Içine baktigimizda çok temiz ve kaliteli bir isçilik ile üretildigi belli oluyor. Suyun sogutuldugu yer olan radyatör blogu, çok büyük sayilmaz fakat Aquagate" in içinde olabilecek en büyük boyutlara sahip, 80x118 mm. Aliminyumdan imal edilen blok, 80mm, 4600 devir/dakika dönüs hizina sahip ve ön panelden 3 farkli hiz modunda çalisabilecek sekilde ayarlanabilen bir fan ile sogutuluyor. Sogutma sivisinin depolandigi haznede bulunan sensor, kullaniciya kalan sivi miktari hakkinda bilgi veriyor ve ön panelden durumu takip edilebiliyor. Çalismak için gereken enerjiyi sistemin güç kaynagindan alan Aquagate, beraberinde gelen yönetici PCI slotuna sadece monte amaçli takilan kartin kontrolü ile sistem ile beraber açilip kapaniyor. Bu kart sayesinde, islemciyi istediginiz sicakliklar içinde tutmak için ayarlayabiliyor ve gereksiz yere çalismasini engelleyebiliyorsunuz. Son olarak Aquagate ile beraber gelen blok çok estetik bir görünüse sahip. Tabani bakirdan, üst kismi seffaf bir madde olan akrilikten üretilen blok 71mm x 50mm x 4mm boyutlarinda ve islemci ile temas halinde olan tarafi parlatilmis.

Gelelim test sonuçlarina, 27 derece kasa sicakliginda, 3 farkli fan hizi modunda test edilen Aquagate, yine çok gelismis bir sogutma sistemi olan Corsair Hydrocool200, giris seviyesi bir sogutma sistemi olan CoolRiver Deluxe ve standart Intel sogutucusu ile karsilastirilmis. En düsük hizda, CoolRiver Deluxe ile yarisan Aquagate bu modda çok sessiz ve hava sogutma sisteminden kesinlikle çok daha iyi sonuç veriyor. Orta seviyeye (3000 devir/ dk ) çikan fan ses olarak kendini belli etmeye basliyor fakat çok rahatsiz edice degil. En hizli modda artik 4600 devir/dk ile dönmeye baslayan fan, Aquagate" i günlük kullanilabilirlik sinirlarinin disina tasiyor ve sadece özel durumlarda kullanilabilecek bir ses çikartiyor. Bu hizda çalisan Aquagate, Corsair Hydrocool200" un hizli modu ile esit performans sergiliyor. Fakat hantal ve büyük bir yapiya sahip olan Corsair Hydrocool200, çok sesli çalisan pompasi ile kasa içinde iki adet Cd-rom yuvasina sigabilecek sekilde tasarlanmis ve nispeten çok daha sessiz Aquagate" e rakip olacak durumda degil.
Zaten maliyet kaygilari ile olmasi gereken performansi göstermeyen harici sogutma sistemlerini tercih ederken ses ve tasarimlari ön plana çikiyor. Aquagate en düsük seviyede bile hava sogutmaya göre çok iyi performans sergiliyor. Ikinci hiz modu, kabul edilebilir gürültü seviyesinde en hizli moda çok yakin bir performans ile bence günlük kullanim için ideal. En hizli mod zaten yüksek gürültü seviyesi ile sadece test ve benzeri özel durumlar için kullanilabilir. Aquagate" i elestirebilecegimiz diger bir nokta ise, sadece islemci için sogutma sunuyor olmasi. Sisteme eklenecek ikinci bir blok ile ekran kartina uygulacak bir sogutma durumunda sistemin performansi ne derecede degisir ayri bir merak konusu. Aliminyumdan imal edilen Aquagate, kasa içinde ve disinda çok sik bir görünüme sahip. Ülkemizde zaten fazla alternatifi bulunmayan Aquagate" i satin almayi düsünüyorsaniz tam takim sivi sogutma sistemi için 250 dolar gibi bir fiyata sahip  • diline pelesenk olmak ne demek
  • dillere pelesenk olmuş ne demek
  • pelesenk
  • pelesenk ne demek
  • Pelesenk Ne Demek – Pelesenk Sözlük Anlamı
  • pelesenk olmak ne demek
  • pelesenk olmak ne demektir
  • pelesenk olmuş ne demek
  • Yüksek Yüksek Tepelere sözleri