A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ Ekle
Nihat Sami Banarlı

Nihat Sami Banarlı

 Nihat Sami Banarlı ( 1907)- (1974)


edebiyat tarihçisi, yazar, şair, öğretmen
1907 yılında İstanbul'un Fatih semtinde doğdu. Trabzon milletvekili şair Emin Hilmi'nin torunu, vali şair İlyas Sami'nin oğludur. Soyadını babasının ve annesinin mezarlarının bulunduğu Banarlı kasabasından aldı. Edebiyat Fakültesi ve Yüksek Öğretmen Okulu'ndan mezun oldu. 1929-1934 yılları arasında Edirne Lisesi ile Kız ve Erkek Öğretmen Okulu'nda edebiyat öğretmenliği yaptı. 1947 yılına kadar İstanbul'da Kabataş, Galatasaray, Boğaziçi, Şişli Terakki ve Işık liselerinde, 1947-1969 yılları arasında Eğitim Enstitüsü ile Yüksek Öğretmen Okulu'nda edebiyat; Yüksek İslâm Enstitüsü'nde İslâmi Türk Edebiyatı Tarihi öğretmenliklerinde bulundu. 1969 yılında emekliye ayrıldı. Öğretmenlik yaparken bir çok kuruluşta ek görev aldı. 

1948 yılından itibaren Hürriyet gazetesinde 'Edebi Sohbetler' sütununda devamlı yazılar yazdı. 1953 yılında kurulan İstanbul Fetih Cemiyeti'ne girdi. Bu kuruluşa bağlı İstanbul Enstitüsü'nün müdürü oldu. 1958 yılında Yahya Kemal Enstitüsü yayın işlerini yürüttü. Milli Eğitim Bakanlığı 1000 Temel Eser ve Çağdaş Türk Yazarları Komisyonlarına üye ve başkan seçildi. 1970 yılında kurulan Kubbealtı Akademisi Edebiyat Kolu Başkanı ve Akademi Dergisi Müdürü oldu. 1974 yılında İstanbul'da vefat etti. Mezarı Rumeli Hisarı Mezarlığı'ndadır. 

ESERLERİ:
Yahya Kemal Yaşarken, Yahya Kemal’in Hatıraları, Türkçe’nin Sırları, Şiir ve Edebiyat Sohbetleri, Resimli Türk Edebiyatı Tarihi, Dasitan’i Tevarih’i Müluk’i Ali Osman ve Cemşid ve Hurşid Mesnevisi(Ahmedi), Namık Kemal ve Türk Osmanlı Milliyetçiliği, Büyük Nazireler Mevlid ve Mevlid’de Milli Çizgiler, Edebi Bilgiler, Metinlerle Edebi Bilgiler, Başlangıçtan Tanzimata Kadar Türk Edebiyatı Tarihi, Fatih’in Zafer Sırları.

Kaynak:
1)Edebiyatımızda İsimler Sözlüğü Behçet Necatigil Varlık Y. İstanbul 1980 sf.70
2)Osmanlı Tarihi Yazarları M.Orhan Bayrak İstanbul 1982 sf.60-61
3)Ş.Güngör'ün notları

  • diline pelesenk olmak ne demek
  • dillere pelesenk olmuş ne demek
  • pelesenk
  • pelesenk ne demek
  • Pelesenk Ne Demek – Pelesenk Sözlük Anlamı
  • pelesenk olmak ne demek
  • pelesenk olmak ne demektir
  • pelesenk olmuş ne demek
  • Yüksek Yüksek Tepelere sözleri