A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
Network, VMware, Workstation
Network VMware Workstation

Network VMware Workstation

VMware Workstation

Vmvare programını ilk defa kullanacaksak, şimdiye kadar keşfetmediğimiz için kendimize kızmamıza sebep olacak bir program. VMware ile , çalıştığımız bilgisayar üzerine, sanal (sanal olduğu kadar da gerçek) bir bilgisayar daha kurulur. Artık ikinci bir bilgisayarla çalışmak için yapmamız gereken sadece mouse ile bir taba tıklamak. Böylece kendi bilgisayarımızda, bir klasöre ulaşma kolaylığında, başka bir bilgisayarla daha çalışmamız mümkün olur.

Bir sanal makina oluşturup üzerine bir işletim sistemi yüklediğimizde (mesela Windows XP) yaklaşık olarak 1 GB büyüklüğünde bir klasör oluşturulur. Bu klasör default olarak Document And Setting altında tutulur ve diğer klasörlerden herhangi bir farkı yoktur. Sanal makina ile alakalı tüm bilgiler bu klasör altında saklıdır. Klasörü silmemiz durumunda ise sanal makina ve üzerinde ki işletim sistemide silinmiş olacaktır. Bilgisayarımız üzerinde sanal makinalarla çalışmaya karar vermişsek ilk olarak, kullandığımız RAM miktarını gözden geçirmemiz gerekecektir. 128 MB’dan daha az RAM’e sahipsek sanal makinalarla çalışmak hız açısından başımızı biraz ağrıtabilir. 256 MB RAM’e sahipsek kullandığımız Windows 2000 üzerinde, iki tane Windows 2000 yüklü sanal makinayı rahatça çalıştırabiliriz.
Vmware, oluşturacağımız sanal bir makina üzerine işletim sistemi ve uygulamalar yüklememize imkan verir. Sanal makina üzerine kurulan işletim sistemi ve uygulamalar host makinadan tamamen bağımsız olarak çalışır. Host makina deyimi, üzerine sanal bir makina kurulan bilgisayarı ifade eder. Host işletim sistemi deyimi, host makina üzerinde kurulu olan işletim sistemini anlatır. Guest işletim sistemi ise bilgisayarımız üzerine kurulan sanal makina üzerinde ki işletim sistemini ifade etmektedir.

Vmware Workstation 3.0 versiyonu ile birlikte, host makina üzerinde daha önce desteklenmeyen bazı işletim sistemleri de desteklenmeye başlamıştır. Host makina üzerinde kullanılabilecek yeni işletim sistemleri şunlardır:

· Windows XP Professional ve Home Edition

· Red Hat Linux 7.1, SuSE Linux 7.2, Linux Mandrake 8.0

Yeni aygıtlar:

· USB aygıtlar (host ve guest işletim sistemlerinin USB desteği varsa sanal makinaya USB aygıtlar bağlanabilir.)

· DVD-ROM

· SCSI aygıtlar

Maksimum olarak desteklenen sanal disk miktarları IDE harddiskler için 128 GB, SCSI harddiskler için 256 GB’tır. Mouse bu versiyon ile birlikte sorunsuz bir şekilde çalışmaktadır. Yine CPU performansı ve harddiske yazma-okuma performansı önceki versiyonlara göre daha üst düzeydedir.

Vmware 3.0, vmnet0 – vmnet 8 arsında 9 adet sanal ethernet kartını desteklemektedir. NAT mimarisi de bu versiyonla desteklenmektedir.

Vmware 3.0 çok sayıda yazılımı sorunsuz olarak çalıştırabilmektedir. Aşağıda bu programlardan sadece birkaç tanesi gözükmektedir.

§ Microsoft Office

§ Adobe Photoshop

§ Apache Web Server

§ Microsoft Visual Studio

§ Firewalls

§ VPN software

Üzerine sanal makina kurulacak olan bilgisayarın, Vmware tarafından tavsiye edilen minumum donanım gereksinimi karşılaması gerekir.

§ 266 MHz işlemci (400 MHz tavsiye edilen)

§ 128 MB Ram (256 tavsiye edilen). Sanal makinanın destekleyeceği maksimum RAM miktarı, host ve guest işletim sistemlerini bağlıdır. Vmware 3.0, maksimum 1 GB’lık bir memoriyi destekleyebilir.

§ İşletim sistemi ve uygulamalar için en az 500 MB boş disk alanı gereklidir.

Host makina üzerinde kullanabileceğimiz işletim sistemleri (Host OS)

§ Windows XP Professional ve Windows XP Home Edition

§ Windows 2000 Professional, Server ve Advanced Server

§ Windows NT Workstation ve Windows NT Server, Service Pack 3 ve daha üstü

§ Red Had Linux 6.2, 7.0. 7.1

§ SuSE Linux 7.0, 7.1, 7.2

§ Mandrake Linux 8.0

§ Caldera OpenLinux 2.x

Sanal makina üzerine kurulabilecek işletim sistemleri (Guest OS)

§ Windows XP Home Edition

§ Windows XP Professional

§ Windows 2000 Professional

§ Windows 2000 Server

§ Windows 2000 Advanced Server

§ Windows NT 4.0 Server ve Workstation (Service Pack 3 ve üzeri gerekli)

§ Windows Me

§ Windows 98 ve Windows 98 SE

§ Windows 95

§ Windows for Workgroups

§ Windows 3.1

§ MS-DOS version 6

§ Linux-Mandrake 8.0

§ Red Hat 6.2, 7.0 and 7.1

§ SuSE Linux 7.0, 7.1 and 7.2

§ Caldera OpenLinux 2.x

Sanal makina üzerine kurulan herbir sanal ethernet kartı için ayrı MAC adresleri tanımlanır. Yine her sanal makina için ayrı IP adresleri tanımlanır.Sanal makinalarla kurulacak bir networkte, her makina tek olarak tanımlanır. Vmware hemen hemen tüm network protokollerini destekler. IP, IPX, NetBeui…

Sanal makina tarafından kullanılan network protokolü, host üzerinde kullanılan protokolden tamamen bağımsızdır. Yani aynı protokolü kullanma zorunluluğu yoktur.

Bilgisayarımız üzerinde yapacağımız donanım değişiklikleri sonunda , sanal makina üzerindeki işletim sistemini yeniden konfigüre etmemiz gerekmez.

Vmware, sanal makina üzerine kurulacak olan işletim sistemlerinin “full version” olmasını istemektedir. Güncelleme sürümlerini sanal makina üzerine kuramıyoruz.

Host makina üzerinde Windows işletim sistemlerinden biri bulunuyorsa, sanal makina açıkken Ctrl -Alt-Del yaptığımızda bu komutu hem host hem de sanal makina aynı anda algılamaktadır. Bu komutu host işletim sisteminin algılamasını önlemenin malesef bir yolu yok. Guest işletim sistemi üzerinde Ctrl -Alt-Del yerine Ctrl -Alt-Insert komutunu kullanmamız gerekiyor. Sanal makina üzerinde kullanımda olan mouse’u serbest bırakmak için de Ctrl-Alt tuşlarını kullanıyoruz.

Bir sanal makina üzerinde başka bir sanal makina çalıştırma imkanımız yoktur

Wmware Workstation programının bilgisayarımıza kurulumu gayet kolaydır. Şekil 1’de görülen kurulum dosyasına tıklanarak kurulumu başlatıyoruz


Programın kurulumu sırasında herhangi bir konfigürasyona gerek yok. Kurulum sihirbazında nexte tıklanır ve kurulum gerçekleştirilir

Programın kuruluşunu tamamladıktan sonra bilgisayarımız üzerine sanal makinanın kurulumuna gerebiliriz. Daha öncede bahsettiğimiz gibi üzerina sanal makina kurulacak işletim sistemi NT, 2000 ve XP olabiliyor.(Windows) Windows 98 kurulu bir bilgisayar üzerine sanal makina kuramıyoruz. Sanal makina üzerinde kullanılacak işletim sistemi yelpazesi ise çok geniş, 15’den fazla işletim sistemini sanal makina üzerine kurabiliyoruz. Sanal makinanın kuruluşunu şekildeki (şekil 2) “New Virtual Machine” sihirbazı yardımıyla yapıyoruz. Bilgisayarımıza kurulan sanal makinaları yine aşağıda görülen şekil üzerinden yapıyoruz. New Virtual Machine’e tıklayarak kurulum işlemine başlıyoruz.

Bu ekrandaki (şekil 3) seçenekler sanal makinayı konfigüre etmemizi sağlar. Typical yardımıyla sanal makinamızı default değerler üzerinde kurmuş oluruz.

Custom seçeneği, kurulum yeri, RAM miktarı, sanal disk miktarı, disk dosyasının yeri gibi bilgileri, bizim konfigüre etmemize imkan verir. Bu bilgileri Guest işletim sisteminin profilinin oluşturulmasından sonra da ayarlayabiliriz.

Sanal makina üzerine kuracağımız işletim sistemini seçiyoruz.(şekil 4)

Sanal makinanın kurulacağı yeri seçiyoruz.(şekil 5) Sanal makinanın dosyalarının bulunacağı yerin, o anda çalıştığımız işletim sisteminin yüklü olduğu partition üzerinde olması gerekmiyor. Sanal makina kurulduktan sonra, kurulduğu klasörün ismini değiştirmemek gerekiyor
 

Kullandığımız bilgisayar herhangi bir networke bağlı değilse (evimizdeki PC ), kullanacağımız network bağlantı tipinin “host-only networking ” olması daha uygun.(şekil 6) Host makina ile herhangi bir network bağlantısı kurmayacaksak “Do not use a network connection” seçeneğini seçmemiz gerekiyor. Buradaki network bağlantı tiplerinden makalenin ilerleyen kısımlarında bahsedeceğiz.


Yukarıda Finish’e tıklayarak sanal makinanın kurulumunu gerçekleştiriyoruz. Buraya kadar yaptığımız işlemler, sanal makina ve üzerine kurulacak olan işletim sistemi için bir profil oluşturmaktan ibaretti. Belirlediğimiz yerde yaklaşık olarak 100 KB büyüklüğünde bir klasör oluşturuldu.

Şimdi sıra, sanal makina üzerine işletim sistemini kurmaya geldi. Elimizdeki CD, bootable özelliğe sahipse, sanal makinanın setup’ına girerek CD-ROM’dan başlatma seçeneğini seçiyoruz.(şekil 7) Sanal makinanın setup’ına yine başlangıç sırasında F2 tuşuna basarak giriyoruz. Kurulum işlemini başlatmak için, profilini oluşturduğumuz işletim sistemini seçip “Power On” tuşuna basıyoruz. Böylece işletim sistemi sanal makina üzerine CD’den kurulmaya başlar

Elimizdeki CD bootable değilse o zaman bir sistem disketi kullanarak sanal makinayı CD desteğiyla başlatıyoruz. (şekil 8) Bundan sonra yapacağımız ise, i386 içerisinde winnt.exe komutunu çalıştırmak.

Bundan sonrasın da, Windows 2000 kurulumlarından da bildiğimiz aşamalar gerşekleştirilerek, kurulum işlemi yaklaşık bir saat içerisinde tamamlanır.

Aşağıda sanal makina üzerine kurulmuş olan Windows 2000 işletim sistemi gözükmekte. Bu aşamada yapmamız gereken bir işlem daha var. Sanal makina yeni kurulduğu zaman mouse yeterince hızlı haraket etmez. Ayrıca ekran kartı da yüklenmemiş olabilir. Bunu için

Settings -> Vmware Tools Install… (şekil 9) yolunu takip ederek buradaki kurulumu gerçekleştiriyoruz. Kurulum sonrasında ekran kartı yüklenir ve mouse çok daha hızlı haraket eder.

Host makina üzerine kurulmuş olan her sanal makina ayrı bir klasör içerisinde saklanır. Her bir sanal makina için oluşturulan bu klasörlerde sanal makina ile alakalı dosyalar bulunur.

Bu dosyaların neler olduğuna bakalım;

§ (.vmx): Sanal makinanın konfigürasyon bilgilerinin tutulduğu dosya

§ (.vmdk): sanal makina için harddisk dosyası

§ BIOS nvram dosyası

§ (.redo): Disk modunu belirten dosya

v Sanal disk için oluşturulan disk büyüklüğü değiştirilemez

Her sanal makina, sistem üzerinde belli bir miktar rezerve edilen RAM’i kullanmak üzere konfigure edilir. Bu RAM miktarı her kurulan sanal makina başına tahsis edilir. Kurulum sırasında herhangi bir RAM değeri belirtmemişsek default olarak belirlenir. Default değer belirlenirken, sistemin fiziksel RAM miktarı ve kuracağımız işletim sistemi göz önünde tutuluyor. Rezerve edilen RAM miktarını kendimizde belirleyebiliyoruz. Vmware aynı anda birden fazla sanal makinanın birlikte çalışmasına izin verir.

Sanal makina kurulduğu zaman default olarak bir “virtual disk” oluşturulur. Virtual disk, host işletim sistemi tarafından desteklenen dosya sistemlerinden biri olabilir.(FAT,FAT32, NTFS) Sanal diskler ayrıca IDE ve SCSI olarak konfigure edilebilir. Sanal disk olarak host makinanın fiziksel diskide kullanılabilir. Fakat bu pek tavsiye edilen bir seçenek değildir. Sanal diskler maksimum olarak, IDE harddiskler için 128 GB ve SCSI harddiskler için 256 GB olarak konfigure edilebilir. Her 2 GB için bir (.vmdk) dosyası oluşturulur ve bu dosya sanal makina dosyalarının bulunduğu klasör içerisinde saklanır.

Configuration Editor, sanal makinanın önemli araçlarından biridir.(şekil 10) Sanal makinanın konfigürasyonuyla alakalı birçok ayarlamayı buradan yapıyoruz. RAM miktarını buradan artırıp azaltabiliyoruz. Sanal diskin modunu değiştirebiliyor, sanal disk üzerinde defragmantation işlemini gerçekleştirebiliyoruz. Network connection tipini değiştirebiliyoruz. Açılış ve kapanışla alakalı düzenlemeler yapabiliyor, yeni aygıtlar ekleyebiliyoruz.


Sanal bir makina kurulduğunda, host makina ile kurulacak bir networkü desteklemesi için yine host makina üzerinde, sanal switchler ve network kartları oluşturulur.

§ VMnet0 : Bridged networking oluşturmak için kullanılır.

§ VMnet1 : Host-Only networking oluşturmak için kullanılır.

§ VMnet8 : NAT networking oluşturmak için kullanılır.

§ VMnet2 – Vmnet7 : Oluşturulacak özel konfigürasyonlar için kullanılırSanal makinalar için AMD PCNET Family PCI Ethernet Adapter tahsis edilir. Host makina üzerine ise VMware Virtual Ethernet Adapter (basic host-only support for VMnet1) tahsis edilir.Sanal Network Kompanentleri

Virtual switch: Gerçek switchlerde olduğu gibi, diğer network kompanentleri ile birlikte kullanılır. Bir veya daha fazla sanal makina bir switche bağlanabilir. Sanal makina 10 switch ve 3 sanal network kartını destekleyebiliyor.

Bridge: Host makinanın içerisinde bulunduğu LAN’a, sanal makinanında bağlanması için kullanılır. Bridge, sanal makina içerisindeki Ethernet switchini, host makina üzerindeki fiziksel network kartına bağlar. Yeni bir sanal makina bridged networking ile kurulduğu zaman bu işlem otomatik olarak gerçekleşir.

Host-Only Adapter: Host-Only adapter sanal network kartıdır ve host işletim sistemi üzerinde VMware Virtual Ethernet Adapter olarak gözükür. Bu adapter host makina ile sanal makinanın iletişimini gerçekleştirir. Yeni bir makinayı Host-Only networking ile kurduğumuz zaman bu adapter de otomatik olarak kurulur.

DHCP Server: Virtual DHCP Server Host-Only networking ve NAT ile konfigure edilen sanal makinalar için otomatik olarak IP sağlar. Host-Only Networking ve NAT için kullanılan DHCP Serverlar ise birbirinden farklıdır.

NAT: Sanal makinaların, NAT device kullanarak external networke çıkmalarını sağlar. Sanal makinalar bu işlem sırasında, host makinanın IP adresini kullanırlar. Sanal makinaların, hostun Dial-up bağlantısını kullanarak internete çıkmalarını sağlayabiliriz.

Network Adapter : Host üzerine herhangi bir network tipi seçilerek sanal makina kurulduğu zaman, beraberinde birde sanal switchte kurulur. Bu switchler sanal makina üzerinde AMD PCNET Family PCI olarak gözükür.

Desteklenen Network Tipleri
No Networking


Sanal makina tamamen tek başına çalışır. Host makina yada host makina üzerine kurulu olan diğer sanal makinalarla iletişim içinde bulunamaz. Sanal makina kurulumunda bu seçenek işaretlenirse Network adapter install edilmez.

Network Address Translation (NAT)

Host makinanın dial-up bağlantısını kullanarak internete çıkmak istiyorsak veya host üzerinden external networklere çıkmak istiyorsak, sanal makina NAT network bağlantı türü ile kurulmalıdır. Internete ve external networklere çıkışlarda sanal makina, hostun IP adresini kullanır. NAT ile konfigure edilen sanal makina IP adresini sanal DHCP Server’dan alır.

Bridged Networking

Host makina bir network üzerindeyse ve sanal makinanında bu networke erişmesini istiyorsak bu network tipi kullanılır. Sanal makina aynı network üzerinde ayrı bir host makina olarak gözükür. Böylece diğer host ve sanal makinalar tarafından görülür ve kaynaklarına ulaşılır. Yine sanal makina network üzerindeki printer, Share ve diğer kaynaklara ulaşabilir. Bu network tipini oluşturabilmek için host üzerinde fiziksel network kartı bulunmalıdır.

Host-Only Networking

Host makina ve üzerine kurulan sanal makinalar arasında kurulan network tipidir. Sanal makina oluşturulan networke, sanal network kartı veya switch yoluyla bağlanır. Kullanılan protokolün TCP/IP olması gerekmez, TCP/IP dışındaki protokoller de kullanılabilir. Aynı host üzerine kurulan diğer sanal makinalar da birbirleriyle ve host ile iletişm içerisindedir. Host üzerine kurulan sanal makinalar sadece host üzerinde gözükür, network üzerinde gözükmezler.

Bu network tipini oluşturabilmek için host makina üzerinde network kartı olması gerekmez. Host üzerine kurulan sanal makinaların her biri için sanal network kartı tahsis edilir. Sanal makinalar IP adreslerini host üzerine kurulan Workstation DHCP Server’dan otomatik olarak alırlar. Bununla birlikte sanal makinalara manuel olarakta IP adresi verilebilir.

Sanal makinalara IP atanması

Bunun iki yolu vardır. Birisi static IP atamaktır, diğeri ise otomatik olarak sanal makinanın IP almasını sağlamaktır. IP adreslerinin dinamik olarak verilmesi,konfigürasyon açısından kolaylık sağlar. Çünkü manuel olarak yapılması gereken ayarlamalar dinamikte yapılmaz. DHCP Server, NAT ve Host –only networkler için daima C sınıfı IP adresleri atar. Host-only networkler için, dinamik olarak alınan IP adreslerini komut satırında >ipconfig yazarak görebiliriz. NAT için bunu yapamayız. Çünkü host makina sanal makinanın farkında değildir.

Sanal DHCP Server host üzerinde \\\\Winnt\\\\system32\\\\wmnetdhcp.conf dosyası içerisinde bulunur. Aşağıda şekil 11’de sanal makina için tahsis edilen bilgiler gözükmektedir. Burada sanal network kartı için tahsis edilen MAC adresi, subnet adresi, IP adresi, IP adresinin kiralanma süreleri, adres havuzu gibi bilgiler gözükmektedir.

Workstation her sanal makina için IP adrersiyle birlikte MAC adreside tahsis eder. Gerçek network kartlarında olduğu gibi, sanal network kartlarında da MAC adresleri tek olmalıdır. Sanal makina bir network kartına her zaman aynı MAC adresini tahsis etmeyebilir. Eğer bir network kartının her zaman aynı MAC edresini almasını istiyorsak bunu manuel olarak yapmamız gerekir. Aşağıda görülen (.vmx) dosyasına (şekil 12) belirlediğimiz MAC adresini gireriz. MAC adresi şu formatta olmalıdır:

ethernet0.address = 00:50:56:zz:yy:zz

VMware programının bilgisayarımıza kurulmasından ve sanal makinanın konfigure edilmesinden sonraki aşamada, Workgroup veya domain yapısı ile çalışıp çalışmayacağımıza karar veriyoruz. Bundan sonraki işlemler ise tamamen Windows işletim sistemleriyle alakalı. Active Directory ve DNS kurmak, domainler oluşturmak, GPO uygulamak ve bunlar gibi onlarca uygulamayı artık bir PC üzerinden gerçekleştirmek mümkün...