A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ Ekle
MUTLU ÖLÜM / ALBERT CAMUS

MUTLU ÖLÜM / ALBERT CAMUS

KİTABIN ADI

MUTLU ÖLÜM

KİTABIN YAZARI

ALBERT CAMUS

YAYIN EVİ VE ADRESİ

ÇAĞALOĞLU ,İSTANBUL

BASIM YILI

1991

 

 

 

 

          1.KİTABIN KONUSU:

 

Yaşamı alışagelen yerde arayan veya bir moda katoloğunu okurken, birdenbire kendi yaşamına yabancı olduğunu fark eden bir adam.

 

2.KİTABIN ÖZETİ:

 

Patrice Mersault düzenli adımlarla Zagreus’un villasına doğru yürüyordu. O saatte hastabakıcı pazara çıkar, villa ıssız olurdu. Zagreus pencereye bakıyordu. Kapının önünden yavaşça bir otomobilin geçtiği duyuldu.

 

Tabancanın namlusunu sağ şakağının üzerinde hissettiğinde, gözlerini dışarıdan ayıramadı. Ama ona bakan Patrica gözlerini yaşlarla dolduğunu gördü. Gözlerini kapadı. Geriye bir adım attı ve ateş etti.

Artık Zagreus değil di beyin, kemik, kan kabartısı için yara gözüküyordu yalnızca. Patrice koltuğun diğer yanına geçerek tabancayı onun eline verdi. Şakanın izasın kadar kaldırdı ve düşmesi için bıraktı. Daha sonra hızlı adımlarla yürümeye başladı. Küçük alanın dışındaki bir küme çocuk dışında kimseler yoktu.

 

Nisan ayı olduğu için her taraf cıvıl cıvıldı. Havanın bu Işıllığı, göğün bu verimliği altında insanların tek amacı mutlu bir yaşam sürmekti.

Mersoul tı nın içinde her şey susuyordu. Hızlı adımlarla evine gitti, valizini bir köşeye bırakıp sakat adamın böyle bir acı içinde olmasını dayanamadığını düşündü. Mersault hastaydı. Üçüncü bir aksırıkla sarsıldı ve ateşten titrediğini hissetti.

 

Zagreus’un villasının yanındaki küçük alanda öksürdüğü günden bu saate dek, gövdesi kendisinin bütün etkinliklerini titizlikle yürütmüş onu dünyaya açmıştı. Mersault’un içinde karnından başlayıp boğazına doğru usul usul yol açan çakıl taşı gibi bir şey yükseliyordu. Mersault daha hızlı soluk almaya başlamıştı.

 

Lucienne’ye baktı rahatça gülümsedi. Kendini yatağında n attı, içindeki usul yüksekliğini duydu. Lucienne’in dolgun dudaklarına ve onun ardındaki toprağın gülümseyişine baktı.

‘Bir dakika, bir saniye’ sonra diye düşündü. Yükselme durdu ve taşlar arasında bir taş olarak yüreğinin sevinci içerisinde devimsiz dünyaların gerçekliğine dönüştü.

           

 

3.KİTABIN ANA FİKRİ:           

 

İnsanlar hayatında birçok engellerle karşılaşırlar. Bunları yenmek bizim elimizdedir. Durumlar ne olursa olsun hayata sıkı sıkı sarılın malıdır.

           

 

 

4.KİTAPTAKİ OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ:

 

Mersault: Mutlu ölümün başkişisidir.     

           

Zagreus: Yaşlı iki tekerleğe mahkûm edilmiş sakat bir kişidir. Villasında bakıcı ile yasamaktadır.

           

 Marthe: Marseult’un sevgilisidir. Daha sonra Marseult tan ayrılır ve onu Lucienne’ ye kaptırır.      

 

 

5.KİTAP HAKKINDAKİ ŞAHSİ GÖRÜŞLER:

           

Bu roman, hem çağdaş bir yapıt, hem de yazar-yapıt-okur ilişkisinin göz kamaştırıcı bir örneğidir. Fransız çevirisi olduğu için yabancı kelimeler vardır.

           

6.KİTABIN YAZARI HAKKINDA KISA BİLGİ:

           

1945’te Fransa’da doğdu. Adı Albert Camus’dır. Denizci bir ailenin çocuğudur. Özel öğretmenlerden İngilizce, Yunanca, Latince öğrendi. 1865’te Deniz Akademisini bitirdi. ‘Gül’ anlamına gelen Pierre Loti adını Tahitililer taktı. On iki yıl denizlerde dolaştı. Her gittiği yerin insanlarını, yaşama biçimlerini, tarihini, törelerini yakından tanıma imkânı buldu. Birkaç kez İstanbul’a geldi; Türkleri çok sevdi; iyi bir Türk dostu olarak tanındı. İstanbul’da bir caddenin Pierre Loti adını taşıması bu sevgi dolayısıyladır           

           

Eserleri: Aziyade, Loti’nin Evlenmesi, Sipahi Aşkı, Madam Krizantem 

 

 

  


  • diline pelesenk olmak ne demek
  • dillere pelesenk olmuş ne demek
  • pelesenk
  • pelesenk ne demek
  • Pelesenk Ne Demek – Pelesenk Sözlük Anlamı
  • pelesenk olmak ne demek
  • pelesenk olmak ne demektir
  • pelesenk olmuş ne demek
  • Yüksek Yüksek Tepelere sözleri