A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ Ekle
Mssql Generate Script ile Yedek Alma

Mssql Generate Script ile Yedek Alma

 Scriptini oluşturmak istediğimiz veritabanına sağ tıklıyoruz Tasks\Generate Scripts… dedikten sonra… Konuyu görmek için konuya girmelisiniz, resimli anlatım yaptığım için konu uzun.

 

ms-sql-generate-script

Scriptini oluşturmak istediğimiz tabloları seçiyoruz, eğer tüm tabloları istiyorsak birinci seçeneği eğer istediğimiz tabloların scriptini almak istiyorsak ikinici seçeneği seçtikten sonra ordan tablolarımızı seçiyoruz.
ms-sql-generate-script-2

Set Scripting Options sayfasında scriptin nereye yazdırılmasını istiyorsak orayı seçiyoruz. İster save to file diyerek istediğiniz bir yere scripti kayıt edebilirsiniz isterseniz save to new query window seçenepini seçerek scripti mssql programı içinde yeni bir pencere içinde alabilirsiniz.
ms-sql-generate-script-3

İşin asıl önemli kısmı burası aslında. Biz scripte veritabanın nelerini almak istiyoruz ? eğer sadece tablolar ise “Schema only” , eğer sadece veritabanını içindeki verileri almak istiyorsanız “Data only” , eğer her ikisini de istiyorsanız “Schema and data” seçeneğini seçmelisiniz. Ayrıca bilmeniz gerekenler, tablolara ekstradan triger eklediyseniz, trigerlarında scriptle gelmesini istiyorsanız “Script Trigers” özelliğini True yapmanız gerekiyor. Özelliklere biraz bakarsanız neleri düzeltmeniz gerektiğini rahatlıkla çözebilirsiniz.
ms-sql-generate-script-4

Bütün olayların “Success” olması gerekiyor.
ms-sql-generate-script-5

Oluşturduğumuz scripti bir yardımcı programla açın, notepad yada notepad++ olabilir. (Çift tıklayıp mssql de direk açabilirsiniz, benimki alışkanlık artık)
ms-sql-generate-script-6

“Use [Sciptini aldığınız veritabanın adı]“dan yukarı kısmını siliniz. Birde en altta “Use [master]“  yazan bir kısım var, orayıda use master dahil alt tarafını silin, geri kalan kısmı kopyalayın.
ms-sql-generate-script-7

Hangi veritabanına eklemek istiyorsak o veritabanına sağ tıklayıp “New Query” diyelim.
ms-sql-generate-script-8

Scriptimizi yapıştıralım.
ms-sql-generate-script-9

Scriptimizi çalıştıralım.
ms-sql-generate-script-10

Ve… Sonuç…
ms-sql-generate-script-11

http://www.akifyanbak.com/
  • diline pelesenk olmak ne demek
  • dillere pelesenk olmuş ne demek
  • pelesenk
  • pelesenk ne demek
  • Pelesenk Ne Demek – Pelesenk Sözlük Anlamı
  • pelesenk olmak ne demek
  • pelesenk olmak ne demektir
  • pelesenk olmuş ne demek
  • Yüksek Yüksek Tepelere sözleri