A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
MS, Project, 2010
MS Project 2010

MS Project 2010

Microsoft Project 2010, projenizi yönetme, zamanlama ve görüntüleme şeklinizi geliştirmek için yeni özellikler sunuyor. Microsoft Project’in önceki sürümlerine zaten alışkınsanız, Project 2010 uygulamasında nelerin yeni ve farklı olduğu hakkında bilgi edinmek için aşağıdaki uygulamaları izleyin.

Microsoft Project 2010’daki yenilikler

Microsoft Project 2010’un parlak yeni bir arabirimi var ama hepsi bundan ibaret değil. Bunun altında, projelerinizin yönetimi ve sunumu üzerinde daha fazla denetim sahibi olmanıza olanak tanıyan güçlü yeni zamanlama, görev yönetimi ve görünüm geliştirmeleri de içeriyor.

a rel="nofollow" href="http://office.microsoft.com/tr-tr/project-server-help/ha010351523.aspx?ctt=5&origin=ha010354195" target=_blank>Project Web Access
’in yeni sürümünün de yeni bir görünümü ve ekibinizle işbirliği yapmanıza yardımcı olacak birçok yeni özelliği var.
Geliştirilmiş arabirim
Project 2010’a projenizi görüntüleme ve projede çalışma şeklinizi önemli ölçüde iyileştiren çeşitli özellikler eklenmiştir.


Şerit’e giriş

Project 2010’u ilk başlattığınızda, gördükleriniz sizi şaşırtabilir. Menülerin ve araç çubuklarının yerini, görevi tamamlamak için gereken komutları hemen bulmanıza yardımcı olan Şerit almıştır. Komutlar, mantıklı gruplar halinde düzenlenmiş ve sekmeler altında bir araya getirilmiştir.

Project 2010’da Şeritteki tüm sekmeler ve gruplar tümüyle özelleştirilebilir. Kuruluşunuzun yapılan işlere bağlı benzersiz özellikleri varsa, bunları kendi Şerit sekmesi altında gruplandırabilirsiniz.
Backstage’e hoş geldiniz
Şimdi a>
Dosya sekmesi öğesini tıklatın; proje dosyalarınızı yönetmek için tek grafik hedefe olan Backstage’e girersiniz. Backstage, Microsoft Project’in önceki sürümlerinde proje dosyalarını açmak, kaydetmek ve yazdırmak için kullanılan Dosya menüsüyle aynı temel komutları içerir. Project Professional 2010 kullanıcıları, Project Server bağlantılarını yönetmek, projeleri kullanıma almak ve yayımlamak için de Backstage’i kullanabilirler.

Daha önce Araçlar menüsünde yer alan Seçenekler komutu Backstage’e taşınmıştır. Bu komut, Microsoft Project’in çalışmasını ve görünümünü denetleyen tercihleri girebileceğiniz, gözden geçirebileceğiniz veya değiştirebileceğiniz Proje Seçenekleri iletişim kutusunu açar.

Komutları hızla bulma

En sık kullanılan komutlar artık tek bir tıklatmayla  (tek sağ tıklatmayla) bulunabilir. Görünümdeki çubuk, tablo hücresi veya grafik gibi bir öğeyi sağ tıklattığınızda, sık kullanılan komutların listesini içeren bir mini araç çubuğu görüntülenir. Aceleniz varsa, bu yöntem projeyi kullanmanın ve zamandan tasarruf ederek kazançlı çıkmanın yollarından biridir.

Yeni görüntüleme seçenekleri

Ekibinizin performansını ve fazla yüklendikleri noktaları daha büyük bir netlikle anlamanıza yardımcı olacak yeni görüntüleme özellikleri eklenmiştir. Project, Zaman Çizelgesi görünümüyle sizin ve kuruluşunuzdaki diğer kişilerin büyük resmi (ve potansiyel olarak önemli kaynak sorunlarını) görmenize de yardımcı olabilir.

Ekip planlayıcısı

Artık Project Professional 2010 kullanıcıları, bir kaynak zamanlama görünümü olan ve zamanlamayla Project’in önceki sürümlerinde mümkün olmayan bir etkileşim kurulmasına olanak tanıyan ekip planlayıcısından yararlanabilirler. Ekip Planlayıcı görünümüyle, ekip üyelerinizin ne üzerinde çalıştıklarını bir bakışta görebilir ve görevleri bir kişiden diğerine taşıyabilirsiniz. Ayrıca tek bir etkin görünümde, atanmamış çalışmaları görebilir ve atayabilir, fazla yüklemeleri görebilir ve görev adlarıyla kaynak adlarına bakabilirsiniz. Görev ve kaynaklarınızı yönetmek artık hiç olmadığı kadar kolaylaşmıştır. Örneğin, fazla yüklenmiş bir kaynağınız varsa, tek yapmanız gereken kaynağın bir görevini başka bir kaynağı sürüklemektir; böylece fazla yükleme ortadan kaldırılır.
Zaman çizelgesi

Project 2010’da, otomatik olarak diğer görünümlerin üst kısmında gösterilen ve tüm zamanlamayı genel çizgileriyle özetleyen bir zaman çizelgesi görünümü vardır. Zaman çizelgesine görev ekleyebilir ve hatta tüm projeye ilişkin ilgi çekici bir özet rapor elde etmek için bunu yazdırabilirsiniz. İsterseniz, zaman çizelgesini sade bir anlık rapor olarak e-postaya yapıştırabilirsiniz.

Görünümleri daha kolay özelleştirme

Project’te görünümleri işlemek her zaman zor bir işlem olmuştu. Artık böyle değil. Projenizin sunumunu ve denetimini düzenlemenizi sağlayacak yeni yöntemlere bir göz atın.

Yeni sütunları hızla ekleme

Project’te yeni sütun ekleme işlemi büyük ölçüde basitleştirilmiştir. Görünümün sayfa bölümünün sağ ucundaki Yeni Sütun Ekle başlığını tıklatmanız ve sütunun adını yazmanız veya seçmeniz yeterlidir. Ayrıca varolan bir sütunun başlığını tıklatıp farklı bir sütun adı yazarak da bu sütunu hızla yeniden adlandırabilirsiniz. Sütunları özelleştirmek hiç bu kadar kolay olmamıştı.

Yakınlaştırma kaydırıcısı

Project 2010 , durum çubuğundaki yakınlaştırma kaydırıcısını kullanarak görünümün zaman aşamalı bölümünü yakınlaştırmanızı sağlar. Zamanlamanızı yakınlaştırmak için kaydırıcıyı sağa (gün veya saat gibi daha kısa zaman aralıklarını gösterme), uzaklaştırmak için ise sola (hafta veya ay gibi daha uzun zaman aralıklarını gösterme) hareket ettirmeniz yeterlidir. Yakınlaştırma kaydırıcısı Gantt Grafiği, ağ diyagramı ve takvim görünümlerinin yanı sıra tüm grafik görünümlerinde de çalışır.

Kullanıcı denetiminde zamanlama

Project 2010’da, zamanlamanız üzerinde denetimi artırmanıza yönelik çeşitli zamanlama geliştirmeleri yapılmıştır. Ayrıca, Microsoft Excel veya Word’de ilk görev listeleri oluşturabilir ve bunları yeniden biçimlendirmek zorunda kalmadan Project’e yapıştırabilirsiniz.

El ile zamanlama

Project 2010’da projelerin zamanlanması konusunda önemli bir değişiklik yapılmıştır. El ile zamanlanmış bir görevde, görev bağımlılıkları (görev bağımlılıkları: İki bağlı görev arasındaki ilişki; bitiş ve başlangıç tarihleri arasındaki bağımlılıkla bağlanırlar. Dört bağımlılık türü vardır: Bitiş-Başlangıç [TB], Başlangıç-Başlangıç [BB], Bitiş-Bitiş [TT] ve Başlangıç-Bitiş [BT].) ve proje takvimi (takvim: Kaynak ve görevlerin çalışma zamanını belirleyen zamanlama mekanizması. Project uygulamasında dört takvim türü kullanılır: temel takvim, proje takvimi, kaynak takvimi ve görev takvimi.) gibi etmenlerde değişiklik yapıldığında artık görev tarihleri otomatik olarak ayarlanmaz.

Zamanlamanızın herhangi bir yerine el ile zamanlanmış bir görev yerleştirebilirsiniz ve Project bu görevin zamanlamadaki yerini değiştirmez.

Project’in önceki sürümlerinde otomatik zamanlamaya alışkın olan proje yöneticileri, belirli görevler veya projenin tamamı için yeni el ile zamanlama özelliğini kapatabilirler. Bazı projelerde, özellikle de karmaşık olanlarda Project’in güçlü zamanlama altyapısının sizin yerinize zamanlamayı gerçekleştirmesi gerekli olabilir.

Göreve Başlama ve Bitiş Tarihi Atamak

Başlama ve bitiş tarihlerinin kısıtlanması gerektiğinde uygulanabilecek bir yöntemdir. Bir görevde her ikisini de giremeyeceğinizden, “start no earlier than” tarihi ile ileriye kaydırın ve bir “deadline” tanımlayın. Bu size bir görevin gelecekte bir tarihten sonra başlamasını sağlayacak ve tamamlanması için de bir hedef tarih koyacaktır.

Bu tarihleri girmek için:
 
Task > Properties > Information > Advanced sekmesini seçin. (Görevi çift tıklayarak)“Task Information”ı açabilirsiniz.)
Görevin tamamlanması gereken “deadline” tarihini girin.
Kısıt tipi olarak “Start No Earlier Than” seçin ve gelecekte görevin başlayacağı bir tarihi girin ve OK seçin.


 

 
Etkin olmayan görevler

Görevleri etkinlik dışı bırakabilir ve yine de bunları projede tutabilirsiniz. Etkin olmayan görevler çoğunlukla arşivleme açısından değerli olabilecek kritik bilgiler (fiili değerler ve maliyet bilgileri gibi) içerir.

Görev Çubuğunu Biçimlendirme

Bu örnekte Gantt Chart, “Start No Earlier Than” tarihi görevin Gantt Bar’ı altında, kısıt tipi üstte, tamamlanma tarihi sağda ve “deadline” tarihi işaretin sağında görünecek şekilde biçimlendirilmiştir.

İlgili görev çubuğunu seçerek biçimlendirmek için sağ tuş penceresinden “Format Bar...” (veya menüden Format > Bar > Bar Text sekmesi) penceresini şekildeki gibi tamamlayıp “OK” seçin. Bu yöntemle sadece seçili görev biçimlendirilir.Yukarıdan aşağıya özet görevler

Artık proje yöneticilerinin alt görevler oluşturup sonra bunları özet görevlerde toplama gibi bir kısıtlaması yoktur. Project 2010’da, önce özet görevleri oluşturabilirsiniz ve bunların tarihlerinin alt görevlerin toplanan tarihleriyle tam olarak eşleşmesi gerekmez.

Planlama aşamasının başında, proje yöneticileri projelerindeki başlıca teslim edilebilirler (teslim öğesi: Projenin veya projenin bir bölümünün tamamlanması için oluşturulması gereken somut ve ölçülebilir sonuç, ürün veya öğe. Genellikle proje başlamadan önce proje ekibiyle proje hissedarları projedeki teslim öğeleri üzerinde anlaşır.) ve önemli kilometre taşları (kilometre taşı: Projedeki temel olayı işaretlemek ve projenin ilerlemesini izlemek için kullanılan başvuru noktası. Sıfır süreyle tanımlanan herhangi bir görev otomatik olarak kilometre taşı şeklinde görüntülenir; süresi başka bir uzunlukta olan herhangi bir görevi de kilometre taşı olarak işaretleyebilirsiniz.) hakkında yalnızca üst düzey bazı bilgilere sahip olabilirler. Project’i kullanarak projeleri genel zaman çizelgesi ve bütçe (bütçe: Temel planınızla birlikte Project’te oluşturduğunuz projenin tahmini maliyeti.) temelinde üst düzey aşamalara (aşama: Projedeki temel bir adımı tamamlamayan ilgili görevler grubu.) ayırabilirsiniz. Bu, tek tek çalışma öğelerine ilişkin tarihlerin üst düzey aşamalara ilişkin tarihlerle tam olarak eşleşmesi gerekmediği anlamına gelir.

Proje sürümü karşılaştırması

Project 2010’daki sürümleri karşılaştırma özelliği artık projenin bir sürümünün diğerinden ne kadar farklı olduğunu daha net görmenize yardımcı olması için
Gantt çubukları ve grafik resimler içerir.

Gelişmiş kopyalama ve yapıştırma

Proje bilgilerini kopyalayıp yapıştırma gibi basit ve eski bir işlevin işbirliğini geliştirmeye katkıda bulunabileceği aklınıza gelmemiş olabilir. Bu yeni işlevsellikle, artık Office programlarıyla Project 2010 arasında içerik kopyalayıp yapıştırabilirsiniz ve bu işlem sırasında içeriğin biçimlendirmesini, anahat düzeylerini ve sütun başlıklarını koruyabilirsiniz.

İki fare tıklatmasıyla anlık bir rapor oluşturabilir ve bunu çoğu Office programına kopyalayabilirsiniz.

Geriye dönük uyumluluk

Project 2010, Microsoft Project’in önceki sürümleriyle uyumludur.
Dosyaları Project 2007 veya önceki sürümlerinden birinde oluşturabilir ve sonra Project 2010’da sınırlı işlevsellik modunda açabilir ve düzenleyebilirsiniz. Buna ek olarak, Project 2010’da dosya oluşturup sonra bunları Project 2007, Project 2000-2003 ve Project 98 dosya biçimine dönüştürebilirsiniz. Her iki işlemde de dönüştürücü gerekmez!

NOT: El ile zamanlanmış görevler ve yukarıdan aşağıya özet görevleri gibi Project 2010 uygulamasında benzersiz olan özellikler Project’in önceki sürümleriyle görüntüleme sırasında beklendiği gibi görünmeyebilir.

Haberci gurubu tarafından yazılmış/derlenmiştir.
 


  Ad Soyad
  Yorum