A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
Modern, Kriptoloji,
Modern Kriptoloji

Modern Kriptoloji

Kriptoloji, kısa ve basit bir tanımla şifreleme bilimi diyebiliriz.
Çocukluğumuzdan, gençlik ve yaşlılık dönemine kadar arkadaşlarımızla muhakkak şifreli bir konuşma yapmışızdır adına “şifreleme” demişseniz de bu bilimin asıl adını bilmiyor olabilirdiniz artık bu bilimin adını“kriptoloji” olduğunu öğrenmiş oldunuz. Bu bilim şans, zeka , matematik, sabır bilimidir temelini matematiğin zor anlaşılmaz konularından almaktadır.

İlk başlarda askeri alanlarda “gizlilik” kavramını gerçekleştirmek için bu bilime ihtiyaç duyulmuştur. Devir değiştikçe bu bilime daha çok muhtaç kalınıp ilgilendiği alanlar daha da çoğalmıştır. Özellikle bilgisayar gibi çağımızın en önemli teknolojik aletlerinin gizliliğini, bütünlüğünü bu bilim sayesinde sağlamaktadır. Bilgisayarların çoğalmasıyla bu bilim bilgisayarların alt bir bilimi olarak düşünülmeye başlanması tamam iyen bilgisizlikten doğmaktadır zira; kriptoloji temelini matematikten almaktadır aynı şekilde bilgisayarlar da temelini matematikten almaktadır.

Modern kriptoloji kavramı bilgisayarlar sayesinde ortaya çıkmıştır. Eskiden Sezar şifrelemesi varken günümüzde SHA, MD5, AES, DES vs. şifreleme algoritmaları bilgisayarlar sayesinde aktif kullanılmaya başlanmıştır. Zaten bu tür algoritmaların temeli geri planda ileri seviyede matematik olduğunu anlamaktayız o yüzden ki halen elle kırmaya çalışan deli matematikçilerimiz mevcuttur. Bu cümlelerimizden anlaşıldığı gibi modern kriptolojinin ilgilendiği asıl dal bilgisayarlardır.

19.01.2010 3m1r