A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ Ekle
XML ’in Tanımı ve Kullanımı Hakkında Bilgi

XML ’in Tanımı ve Kullanımı Hakkında Bilgi

Genişletilebilir İşaretleme Dili ( eXtensible Markup Language ) SGML "den türetilmiş, basit ve çok esnek bir işaretleme dildir. ( http://www.w3.org/XML/#intro
"Extensible Markup Language (XML) is a simple, very flexible text format derived from SGML") W3C ye göre XML" in tanımıdır.

Hala gelişim içinde bulunan XML bir çok kişinin düşündüğü gibi HTML in yerini almak için geliştirilmemiştir. Peki neden XML "e ihtiyaç duyarız. Aslında XML büyük ölçekli elektronik yayıncılıkta kullanılmak üzere dizayn edilmiş, aynı zamanda da geniş çeşitlilikteki verilerin web üzerinden veya herhangi bir platformda alış verişinin sağlanmasında önemli bir rol oynamaya başlamıştır. ( "Originally designed to meet the challenges of large-scale electronic publishing, XML is also playing an increasingly important role in the exchange of a wide variety of data on the Web and elsewhere.")

Maddeler halinde XML "i anlatmak gerekirse;
- XML , HTML gibi bir işaretleme dilidir.
- XML, veri yi tanımlamak için dizayn edilmiştir.
- Önceden belirtilmiş etiketler (tag) yoktur. Kendi etiketlerinizi kendiniz oluşturmanız gerekir.
- XML de veriyi tanımlamak için doküman tipi tanımlaması DTD (Document Type Definition ) veya XML Schema kullanmanız gerekmektedir.
- XML DTD veya XML Schema ile birlikte kendini tanımlayıcı bir yapıda olması gerekmektedir.

Biraz maddeleri açmamız gerekirse XML, HTML gibi bir işaretleme dilidir. (Markup Language). XML, HTML "in yerin almak için geliştirilmemektedir. İkisi de farklı amaçlar ile geliştirilmiştir. HTML verinin gösterilmesi için geliştirilmiştir ve verinin nasıl görüntülendiği ile ilgilenir. XML ise verinin tanımlanması için geliştirilmiştir ve verinin ne olduğu ile ilgilenir. Kısaca HTML, bilgiliyi gösterir, XML ise bilgiyi tanımlar.

XML de HTML deki gibi önceden belirtilmiş etiketler (tag) bulunmaz, bunların yerine kendi etiketlerinizi oluşturursunuz. İlk bakışta çok serbest bir yapı gibi görünse de verdiğiniz etiketlerin sıralamaları, içerdiği veri veya öğeleri, DTD "iz de tanımlamanız ve bu kurallar sıkı sıkıya uymanız gerekmektedir. DTD yi kendiniz oluşturacağınız gibi hali hazırda başkaları tarafından kullanılmakta oldan DTD "leri kullanabilirsiniz.

XML DTD veya XML Schema nızla beraber kendini tanımlayıcı bir yapıda bulunması gereklidir. Peki bu nedir? Az önce üst bölümde açıkladığım gibi DTD ler sayesinde XML belgenizde kullanmış olduğunuz etiketlerin niteliklerini, yapılarını ve içermesi gereken verileri veya diğer etiketleri tanımladığınız bölümdür. Bu bölüm XML belgesinin içinde olabileceği gibi bir dış belge olarak XML belgesinde link edilmiş olabilir. Bu DTD ler sayesinde XML belgeniz browser veya farklı bir program tarafında çözümlenerek görüntülenir.


  • diline pelesenk olmak ne demek
  • dillere pelesenk olmuş ne demek
  • pelesenk
  • pelesenk ne demek
  • Pelesenk Ne Demek – Pelesenk Sözlük Anlamı
  • pelesenk olmak ne demek
  • pelesenk olmak ne demektir
  • pelesenk olmuş ne demek
  • Yüksek Yüksek Tepelere sözleri